امروزه با انواع مختلفی از عمل های زیبایی سروکار داریم که برای افرادی که درگیر با مشکل و مسئله ای از نظر ظاهری هستند، بسیار می توانند مفید واقع شوند. البته همانطور که عنوان شد حتما باید برای فرد موردنظر توسط متخصص این عمل زیبایی تجویز شده و به نوعی تنها راه باقیمانده برای فرد درنظر گرفته شود. عمل ابدومینوپلاستی یک عمل جراحی زیبایی است که از طریق آن پوست اضافه ناحیه شکم و همچنین چربی این منطقه نیز از بین خواهد رفت. باقی ماندن یا نماندن جای بخیه عمل ابدومینوپلاستی ، سؤالی است که می خواهیم در این مقاله به آن پاسخ دهیم. همراه ما باشید.

دانستنی ها و کلیاتی راجع به عمل ابدومینوپلاستی

دانستنی ها و کلیاتی راجع به عمل ابدومینوپلاستی

داشتن شکمی صاف و البته سفت و خوش فرم همواره برای بسیاری آقایان و بانوان یک دغدغه محسوب میشود که گاهی منجر به عدم اعتماد به نفس کافی و پیش آمدن مسائل و مشکلاتی در روح و روان شخص و یا حتی کاهش میزان ارتباطاتش با اطرافیان خواهد شد. حتی ممکن است در زندگی شخصی و روابط زناشویی نیز این افراد دارای مشکلات زیادی شوند.

عمل ابدومینوپلاستی در حقیقت با حذف پوست اضافه و شل شده و چربی های زیر آن قسمت از پوست، به سفت شدن شکم افراد کمک بسزایی خواهد کرد. در مواردی همچون: بارداری، افزایش و کاهش وزن، افزایش سن و موارد ارثی، و یا جراحی در قسمت شکم، پوست شکم شل شده و حالت بی فرم و افتاده پیدا خواهد کرد. در این موارد استفاده از عمل ابدومینوپلاستی توصیه می شود.

این روش مانند همه جراحی ها روشی تهاجمی است که در آن پوست اضافه از شکم برداشته و قسمت های برش خورده بخیه زده می شوند. جای بخیه در عمل ابدومینوپلاستی، یکی از نکاتی است که بیمار باید قبل از جراحی درباره آن با جراح زیبایی خود مشورت نماید و سؤالات خود را در این زمینه بپرسد.

میزان برش ها و تعداد بخیه و باقی ماندن یا باقی نماندن جای بخیه در عمل ابدومینوپلاستی، همگی بستگی به روش جراح و تصمیم او در این مسئله و همچنین میزان افتادگی و شل شدگی پوست خواهد داشت.

این برش های می تواند خیلی کم و محدود وکوچک فقط در نواحی خاصی مانند اطراف ناف باشد و یا برعکس. عمیق و بلند در امتداد شکم از یک سر استخوان لگن تا استخوان لگن دیگر. روش های جراحی ابدومینوپلاستی می تواند جزئی و کلی صورت باشد. موارد جزئی این عمل برای افرادی که فقط در قسمت خاصی تجمع پوست و شل شدگی دارند مناسب است مثلا در ناحیه فقط زیر شکم. در این حالت برش ها به شکل افقی و کوچک می باشد و دوره نقاهت این نوع عمل ابدومینوپلاستی هم بسیار کوتاه تر می باشد.

هرچقدر افتادگی پوست و تجمع چربی در زیر پوست بیشتر باشد، میزان برش ها از نظر طولی، بلندتر خواهد شد و البته دوره نقاهت این عمل کلی تر، طولانی هم خواهد بود. برای این نوع از عمل ابدومینوپلاستی، برش های افقی و عمودی در نظر گرفته می شود که از جهات مختلف؛ ماهیچه ها را به یکدیگر نزدیکتر کرده و آنها را سفت می کند. جای بخیه در عمل ابدومینوپلاستی در برشهایی به شکل U یا Vشکل، بلند بوده و اگر از کرم های مخصوص استفاده شود می توانند جای این بخیه ها به مرور کمرنگ و محو شوند.

روش های مراقبت بعد از عمل ابدومینوپلاستی

روش های مراقبت بعد از عمل ابدومینوپلاستی

مهم در این عمل میزان برش، افقی و عمودی بودن آن نیست بلکه مهم مراقبت هایی است که بعد از عمل توسط پزشک باید به بیمار توصیه شود تا جای بخیه در عمل ابدومینوپلاستی، محو و کمرنگ شود. با استفاده از کرمهای مخصوص معمولا مشکلی بعد از بهبودی از نظر جای بخیه نخواهد بود اما اگر این بخیه ها ظاهر خود را همچنان نشان می دادند می توان با کمک لیزردرمانی و ترمیم یا در بعضی موارد با تزریق مواد استروئیدی تا حدود زیادی آنها را از نظر محو کرد.

در نظر داشته باشید که بهبودی کامل زخم و برش ها تا یکسال به طول می انجامد پس زود دلواپس و نگران نشوید. اما چیزی که باید مورد توجه قرار دهید این است که جای بخیه در عمل ابدومینوپلاستی، مانند بسیاری از بخیه ها می تواند تا حدودی بر روی پوست باقی بماند.

نکات مهم برای کمرنگ شدن جای بخیه در عمل ابدومینوپلاستی

نکات مهم برای کمرنگ شدن جای بخیه در عمل ابدومینوپلاستی

بعضی اقدامات به جز موارد پزشکی و درمانی و استفاده از کرم های شیمیایی، هم می توانند در بهبود جای بخیه اثرگذار باشند.

  • اگر اهل سیگار هستید، بهتر است بیش از یک ماه مانده به عمل، سیگار کشیدن را ترک کنید.
  • بعد از عمل راه بروید تا تورم کاهش یابد و لخته خون زیر پوست ایجاد نشود.
  • از قرارگرفتن در معرض نورمستقیم آفتاب خودداری کنید.
  • مصرف مایعات و سبزی و میوه تازه می تواند مؤثر باشد.
  • از فعالیت های شدید فیزیکی که به ناحیه شکم فشار وارد آورد، خودداری کنید.
  • هر کاری که باعث شود عضلات شکم شما کشیده و یا به هم فشرده شود نباید انجام بگیرد.
  • ویتامین E را به صورت خالص و روغنی روزی یک بار روی محل بخیه ها بگذارید.
  • استفاده از ضدآفتاب به مدت یکسال در محل بخیه ها فراموش نشود.
  • چرب و مرطوب نگه داشتن محل بخیه ها هم می تواند در بهبود تدریجی آنها اثرگذار باشد. مانند مالیدن روغن زیتون

با توجه به تمامی موارد گفته شده باید در نظر داشته باشید که باقی ماندن جای بخیه ها به روش عملی که متخصص شما در نظر دارد هم بستگی خواهد داشت. چیزیکه اهمیت دارد آگاهی کامل شما از اتفاقی است که بعد از جراحی بر روی پوست شما می افتد. تمیزکردن و پانسمان جای بخیه عمل ابدومینوپلاستی ، به بهبود بهتر بخیه ها خیلی کمک خواهد کرد. شما باید تمام دستورات مراقبتی و داروهای تجویزشده برای خود را تمام و کمال انجام داده و استفاده کنید تا خدای نکرده دچار مسئله عفونت نشوید و بهبود جای زخم شما هم بهتر اتفاق بیفتد.

آیا شما هم داشتن شکمی صاف و سفت را با انجام عمل جراحی می پسندید؟

تجربه شما چگونه بوده است؟

ورزش کردن برای رسیدن به اندام ایده آل ذهنی تان کافی است یا نیاز به مداخلات زیبایی هم هست؟