مدت زمان زیادی است که فیلرهای پوستی مانند ژوویدرم، رستیلن، اسکالپترا و … محبوبیت یافته‌اند. در سال 2016 فقط 2.4 میلیون تزریق ژل اسید هیالورونیک (ژوویدرم، رستیلن) در آمریکا صورت پذیرفته است. این رقم نشان دهنده افزایش 56 درصدی تزریق ژل نسبت به دهه گذشته است. تزریق ژل به طور کلی عملی بی خطر است اما عوارضی هم دارد، مخصوصاً اگر فرد تزریق‌کننده ماهر نباشد. اکثر مشکلاتی که به وجود می‌آیند تهدیدکننده زندگی نیستند اما در برخی موارد می‌توانند باعث آسیب‌هایی جدی مانند نابینایی شوند. البته این عارضه بسیار بسیار نادر است و معمولاً اتفاق نمی‌افتد. در این مقاله سعی داریم بر طبق گزارشات خود تجریه و تحلیلی را مبتنی بر میزان وقوع عوارض و میزان خطرناک بودن آن‌ها ارائه دهیم. پیش از اینکه تزریق ژل را انجام دهید نکاتی هست که باید بدانید.

جزئیات گزارش ده ساله

از بیش از 5000 گزارشی که مربوط به مشکلات و عوارض ناشی از تزریق ژل بوده است، موارد زیر بیشترین درصد وقوع را داشته‌اند:

 • ایجاد دمل (غده)
 • عفونت
 • التهاب
 • واکنش‌های آلرژیک
 • انسداد شریان

مشکلات اساسی شامل 62 مورد سکته مغزی و موارد شبیه آن و 47 مورد نابینایی بوده است. سکته مغزی زمانی رخ می‌دهد که تزریق ژل به یکی از رگ‌های خونی صورت گرفته و موجب انسداد آن شود. نابینایی زمانی رخ می‌دهد که تزریقی نزدیک چشم موجب انسداد یکی از رگ‌های خونی شود. برخی از موارد نابینایی در اثر تزریقاتی که در ناحیه گونه و پیشانی صورت گرفته بوده است.
متداول‌ترین فیلرهایی که عوارضی را در پی داشته‌اند از این قرارند:

 • ژوویدرم (Juvederm Voluma XC – اسید هیالورونیک)
 • اسکالپترا (اسید پلی لاکتیک)
 • رادیس (کلسیم هیدروکسی آپاتیت)

جزئیات گزارش سه ساله

داده‌هایی که در این گزارش استفاده شده همان داده‌های قبلی هستند اما فقط داده‌های سال‌های 2014 الی 2016 مورد بررسی قرار گرفته‌اند. 1750 عارضه گزارش شده که متداول‌ترین آن‌ها از این قرارند.

 • ورم
 • عفونت
 • نابینایی (کم شدن بینایی)
 • مرگ بافت

به دنبال بهترین خدمات زیبایی هستید؟

ما با به‌روزترین تجهیزات و مجرب‌ترین جراحان و پزشکان در کنار شما هستیم.
برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.
۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰

در این گزارش اکثر فیلرهای متداول مانند ژوویدرم، رستیلن، بلوترو، اسکالپترا، رادیس، آرتفیل و بلافیل مورد بررسی قرار گرفته‌اند. اکثر موارد نابینایی در اثر تزریق ژل بینی صورت گرفته است. مرگ بافت و نابینایی اکثراً در اثر تزریق فیلر رادیس بوده‌اند. 9 مورد هم سوء درمان وجود دارد. برخی محققان می‌گویند که پایگاه داده‌های MAUDE محدودیت‌هایی دارد. درست است که بیماران، دکترها و سایر متخصصان می‌توانند گزارش‌هایی را در MAUDE ارسال کنند اما هیچکس جهت اطمینان از صحت این گزارش‌ها آن‌ها را پیگیری نمی‌کند.

چشم‌انداز بیرونی

این تحقیقات نشان می‌دهند که ممکن است فقط یک تزریق با وقوع یک فاجعه فاصله داشته باشید. اکثر مشکلاتی که در اثر تزریق ژل ایجاد می‌شوند بسیار خفیف هستند. مثلاً ممکن است در اثر تزریق ژل ابرو کمی بالاتر از حد معمول رفته و یا لب‌ها کمی بیشتر برجسته شوند، و چون تاثیر فیلرها موقتی است پس از مدت زمان معینی حالت طبیعی آن‌ها باز می‌گردد.

گرچه که وقوع برخی عوارض جانبی تزریق ژل نادر است اما می‌توانند آسیب‌هایی جدی وارد کنند. این فیلرها خوش‌خیم و بی خطر نیستند و اگر به یکی از رگ‌های خونی تزریق شوند می‌توانند مشکلاتی جدی مانند مرگ بافت ایجاد کنند.

پاسخ تولید کنندگان فیلر

شرکت آلرگان که تولید کننده فیلر ژوویدرم است در بیانیه‌ای اذعان داشته که هرگونه مباحثه‌ای را که منجربه آگاهی داوطلبان از خطرات احتمالی تزریق ژل شود را با آغوش باز می‌پذیرد. از آنجایی که همه فرآیندهای پزشکی عوارض جانبی را در بر دارند، آلرگان بیماران و دکترها را تشویق می‌کند که علاوه بر عنوان کردن خطرات و عوارض تزریق ژل همه مزایای بالقوه آن را نیز مورد بحث قرار دهند. سخنگوی شرکت آلرگان لیزا براون محدودیت‌های داده‌های MAUDE را تصدیق می‌کند و اذعان دارد که تحقیقات جدید امنیت محصولات آلرگان را تضمین می‌کنند. شرکت آلرگان می‌گوید که 23 آزمایش بالینی در این زمینه انجام داده  که شامل 3.711 بیمار بوده است.

نمایندگان شرکت سانوفی که محصولات اسکالپترا را تولید می‌کند و شرکت مِرز که محصولات رادیس را تولید می‌کند پاسخی به درخواست‌ها و نظرات ندادند. هر کدام از این محصولات برای هدف خاصی تولید و توسط FDA تایید شده‌اند. برای مثال محصول Juvederm Ultra XC از شرکت آلرگان برای تزریق به لب‌ها و  Voluma  XC Juvederm جهت تقویت حجم نواحی میانی صورت و ژوویدرم جهت اصلاح و کاهش چین و چروک‌های اطراف بینی و دهان تایید شده اند.

هشدار برای مصرف کنندگان تزریق ژل

بهترین توصیه برای کسانی که می‌خواهند تزریق ژل انجام دهند این است که این کار را دست کم نگیرند. حتماً به دکتری مراجعه کنید که ماهر و با تجربه بوده و کار او مورد تایید باشد. جراحان پلاستیک، جراحان زیبایی صورت، متخصصان پوست و چشم پزشکان کسانی هستند که می‌توانید جهت تزریق ژل به آن‌ها مراجعه نمایید، اما باید توجه داشت که تجربه مهمتر از تخصص است. دکتر باید پیش از تزریق فیلر از نگرانی‌ها، انتظارات و خواسته‌های بیمار کاملاً آگاهی پیدا کند.