به عقیده برخی افراد، ریزش مو یکی از عوارض جانبی خودارضایی است، اما هیچ اثبات علمی در مورد این ادعا در دست نیست. در این متن با ما همراه باشید تا به شفاف سازی علمی این مسئله که خودارضایی باعث ریزش مو می شود، بپردازیم.

همه ما به کراهت و عوارض جانبی عمل خود ارضایی واقف هستیم، اما این عمل از قرن ها پیش انجام می شده و همواره بحث در مورد عوارض جانبی آن در میان پزشکان و روانپزشکان وجود داشته است. از جمله عوارض جانبی قابل بحث، ادعای خود ارضایی باعث ریزش مو می شود، می باشد اما این جمله از نظر علمی تا چه اندازه میتواند صحیح باشد؟

یکی از مواردی که به اشتباه از عوارض خود ارضایی خوانده می شود ریزش مو است

این باور که خود ارضایی باعث ریزش مو می شود به قرن نوزدهم باز می گردد، زمانی که خود ارضایی را برای همه چیز از اسکیزوفرنی گرفته تا نابینایی مقصر می دانستند. آنها این باور را برای اینکه اطمینان حاصل کنند که مردم شبها دست خود را بی حرکت نگه می دارند، رایج کرده بودند!

همه این ادعاها با گذشت زمان از بین رفت، از جمله ادعای ریزش مو، که کاملاً فاقد مدارک علمی است. با این حال، با یک وبگردی کوتاه در برخی از وب سایت ها مشاهده می کنیم که این ادعاها تا به امروز باقی مانده و اغلب مبتنی بر حقایق شبه علمی است. به برخی از این ادعاها که در زیر آورده شده اند، توجه نمایید.

آیا خودارضایی باعث افزایش تستوسترون می شود؟

این ادعای قدیمی به شرح زیر است: خودارضایی تولید تستوسترون بدن را افزایش می دهد، که به نوبه خود باعث تولید                          دی هیدروتستوسترون (DHT) می شود. تولید بیش از حد DHT عامل اصلی طاسی مردانه است (که 80 درصد مردان قفقازی را رنج میدهد) زیرا به فولیکول های مو آسیب می رساند. پس آیا می توان نتیجه گرفت که خود ارضایی باعث ریزش مو می شود؟

بیشتر گفته های بالا درست است چرا که تبدیل تستوسترون به DHT محرک طاسی مردانه است. با این حال، چندین مطالعه نشان داده است که خودارضایی به هیچ وجه سطح تستوسترون بدن را افزایش نمی دهد. پس ادعای بالا از اساس زیر سوال برده می شود!

در مقایسه مردان دارای زندگی جنسی طبیعی با مردانی که از طریق خودارضایی به تخلیه جنسی خود می پردازند و یا مردان دارای اختلال عملکرد جنسی هستند، هیچ تفاوت قابل اندازه گیری در سطح تستوسترون مشاهده نشده است.

برخی تحقیقات بی نتیجه نشان می دهد که ترشح هورمونی به نام اکسی توسین ممکن است روند تبدیل تستوسترون به DHT را افزایش دهد. اکسی توسین که به هورمون عشق نیز معروف است نه تنها در حین رابطه جنسی بلکه در پاسخ به هر نوع محرک عاشقانه مانند صحبت کردن با زنی که دوست دارید ترشح می شود. بنابراین، اگر اکسی توسین منجر به تولید DHT شود، نمی توان آن را تنها ناشی از خودارضایی دانست. اما، باز هم، هنوز شواهد کافی در دسترس نیست که نشان دهد اکسی توسین به طور قابل توجهی سطح DHT را افزایش می دهد و ریزش مو را تسریع می کند.

ادعای دیگری که در مورد اثبات جمله خود ارضایی باعث ریزش مو می شود، مرتبط دانستن آن به پروتئین از دست رفته بدن فرد خود ارضایی کننده از طریق مایع منی است. به ادامه مطلب توجه نمایید.

آیا خودارضایی مزمن باعث از دست دادن پروتئین در بدن می شود؟

این ادعا استدلال می کند که خودارضایی بیش از حد پروتئین مفید را از طریق ترشحات منی از بدن شما می گیرد. هرچه بیشتر خودارضایی کنید، پروتئین بیشتری از دست می رود و پروتئین کافی برای حفظ سلامت فولیکول های مو در دسترس نخواهد بود. این ادعا نیز در نوع خود جالب توجه است اما تا چه حد می تواند باور برخی افراد مبنی بر اینکه خود ارضایی باعث ریزش مو می شود را ثابت کند؟

با یک مثال ساده در مورد این ادعا در نظر داشته باشید که یک همبرگر متوسط ​​به بدن شما حدود 12 گرم پروتئین می رساند. هر بار ترشح مایع منی دارای حدود 0/18 گرم پروتئین است. بنابراین برای از دست دادن تمام پروتئین همبرگر، باید 65 خودارضایی و به دنبال آن ترشح مایع منی داشته باشید! به طور متوسط ​​هر روز حدود 80-90 گرم پروتئین می خوریم. مشخص شده است که حتی گیاهخواران تقریباً 70 گرم پروتئین دریافت می کنند. پس آیا ادعای مذکور ادعای عاقلانه ای به نظر می رسد؟!!

مثال :  همبرگر باید این نکته را روشن کند که خودارضایی غیرممکن است که در بدن کمبود پروتئین ایجاد کند. پس خودارضایی بیش از حد باعث ریزش مو نمی شود اما موارد دیگری را نیز باید در نظر گرفت.

به طور خلاصه، می توان گفت که خودارضایی، چه گاه به گاه و یا چه به صورت چند بار در روز انجام شود، باعث ریزش مو یا تسریع در روند آن نمی شود. در حقیقت، این طور به نظر می رسد که این عمل هیچ تاثیری روی موهای شما ندارد.

نفی جمله خود ارضایی باعث ریزش مو می شود، دلیلی بر چشم پوشی از سایر عوارض جانبی خودارضایی نیست

هر چند با توجه به ادله ای که در بالا آورده شد ادعای برخی افراد مبنی بر اینکه خود ارضایی باعث ریزش مو می شود را تکذیب کردیم اما گفته می شود که خودارضایی بیش از حد می تواند عوارض جانبی به ویژه در ترکیب با اینترنت پر سرعت داشته باشد و باعث تحریک بیش از حد، کاهش میل جنسی، اختلال نعوظ و حتی افسردگی شود.

عمل خود ارضایی به خصوص در مورد مردان جوان مشکلات عصبی زیادی را می تواند به وجود آورد. این امر در دنیای امروز با گسترش تولید و عرضه انواع فیلم های مستهجن بیشتر مشهود شده است. از طرفی امتناع جوانان از ازدواج، ازدواج های دیرهنگام، گسترش بدحجابی و غیره نیز از مسائل دیگری هستند که جوانان را وادار به خود ارضایی برای تخلیه جنسی می کنند. این گفته به معنی عدم خود ارضایی در افراد متاهل نیست (چرا که مسائل زیادی نیز در میان زوجین از جمله طلاق های عاطفی، سردی یکی از طرفین و غیره وجود دارد که فرد را مجبور به خود ارضایی برای تخلیه جنسی می کند) بلکه به عنوان یکی از عوامل تشدید کننده گرایش به خود ارضایی خوانده می شود.

پس هیچ نگرانی از بابت ادعای برخی افراد مبنی بر خود ارضایی باعث ریزش مو می شود، وجود ندارد، اما اگر نگران تکرار عادت خودارضایی هستید و می خواهید از عوارض جانبی آن در آینده در امان بمانید، می توانید از یک پزشک یا روان پزشک متخصص در این باره کمک بگیرید.