این روزها استفاده از روش های مختلف تزریق ژل برای رفع نقایص زیبایی کاربرد زیادی دارد. با مزایای زیادی که تزریق ژل ایجاد می کند به پرکاربردترین متدهای زیبایی در کلینیک ها مبدل شده است. تزریق ژل خط خنده هم از این دست تکنیک هاست که با اهداف متفاوتی مانند رفع چین و چروکهای ریز و خطوط لبخند و پیشانی استقبال زیادی داشته است.

یکی از کاربردهای مهم تزریق ژل خط خنده یا Filler injection برای افزایش حجم در نواحی گونه و لب هاست. حالا موضوع این است که اغلب افرادی که تمایل دارند این نوع عمل زیبایی را با تزریق ژل خط خنده انجام دهند، می خواهند بدانند آیا این عمل برای آنها دردناک است یا خیر؟

میزان درد در تزریق ژل به عوامل زیادی بستگی دارد که در ادامه عنوان می کنیم و همچنین به شما خواهیم گفت که چگونه می توانید میزان درد را کاهش دهید.

روند انجام تزریق ژل خط خنده در کلینیکهای زیبایی

روند انجام تزریق ژل خط خنده در کلینیک‌های زیبایی

پیش از اینکه جلسه اصلی تزریق ژل خط خنده در کلینیک انجام شود جلسه مشاوره ای با حضور پزشک یا پرستار برگزار می شود و ناحیه تزریقی مشخص می شود. در طی این جلسه پزشک متخصص پوست و مو موادی را که برای تزریق استفاده می شود و میزان اعتبار برند و کیفیت آن را برای شما تشریح می کند و به شما می گوید که چه اقداماتی انجام دهید تا درد کمتری را احساس کنید.

پیش از هر چیز باید بدانید که تصمیم برای تزریق ژل خط خنده در ناحیه مورد نظر با بررسی سوابق پزشکی شما انجام خواهد شد و پزشک به طور دقیق مواد بی حسی را از جهت عدم ایجاد حساسیت در بدن فرد، تحت نظر می گیرد. بی حسی موضعی برای انجام تزریق ژل خط خنده ممکن است با کرم های بی حسی، تزریق مواد بی حسی یا ترکیب مواد بی حس کننده با ژل انجام شود اما در نهایت سعی بر این است که تزریق ژل به زیر پوست به بهترین شکل اتفاق بیفتد.

پس از اینکه پزشک از ایجاد بی حسی در ناحیه مورد نظر اطمینان پیدا کرد حالا می توان با خیال راحت میزان ژلی را که برای خط خنده لازم است تزریق کند. مواد بی حسی موضعی موجب می شود که فرد درد بسیار کمتری را تجربه کند و بتواند آرامش خود را حفظ کند و مانع کار پزشک نشود.

اگر پوست شما در ناحیه تزریق ژل خط خنده نازکتر باشد و یا صورت استخوانی داشته باشید احتمالا در حین تزریق ژل درد بیشتری را تجربه می کنید.  در این ناحیه از پوست سوزن تزریق زودتر به عصب هایی که پیام درد را منتقل می کنند می رسد و با تاثیر بر آنها با عث ایجاد درد ناخوشایند می شود.

البته تاثیر تزریق ژل خط لبخند بر عصب های انتقال دهنده پیام درد در افراد مختلف به یک میزان نیست. افرادی که بیماری پوستی خاصی دارند و یا پوست شان نازک و حساس است و یا بانوان باردار و کسانی که در دوران شیردهی قرار دارند، احتمالا درد بیشتری را احساس می کنند. بنابراین افرادی که در شرایط نرمال تری قرار دارند درد ناشی از تزریق ژل خط خنده برای آنها نامحسوس تر است.

برای کاهش درد تزریق ژل خط خنده چه کنیم؟

برای کاهش درد تزریق ژل خط خنده چه کنیم؟

برای کاهش درد ناشی از تزریق ژل خط خنده راهکارهای مختلفی وجود دارد. اولین مورد قابل توجه این است که عوارض و دردهای حاصل از تزریق ژل معمولا در کمتر از 8 ساعت بهبود می یابد اما بعد از انجام فیلر همچنان باید مراقبت هایی را ادامه داد تا دردها سریعتر متوقف شود.

از سویی دیگر سن و سال فردی که برای تزریق ژل متقاضی می شود هم تا حد زیادی در میزان عوارض پس از عمل تاثیرگذار است. این عوارض به صورت دردهای ناشی از تورم در افراد زیر 36 سال و کبودی پوست در افراد بالای 35 سال در خیلی از موارد مشاهده می شود.

بهتر است در جلسه مشاوره ای که با پزشک برگزار می شود تمام مراحل تزریق ژل خط لبخند برای فرد توضیح داده شود و این آگاهی ایجاد شود که کدام مرحله دردناکتر است. در صورتی که به حساس بودن پوست خود واقف هستید می توانید از پزشک بخواهید که برای کاهش درد داروهای مسکن تجویز کند.

در موارد خاصی که درد ناشی از تزریق ژل یا چربی خیلی زیاد باشد داورهای خاصی برای کاهش درد تجویز خواهد شد که در فرد ایجاد آرامش می کند. یکی از راهکارهای ساده و موثر برای کاهش درد استفاده از کمپرس آب یخ در محل تزریق فیلر است.

افرادی که از داروهای خاصی برای رفع مشکل و بیماری خود استفاده می کنند و یا به داروهای ویژه ای حساسیت دارند باید به پزشک خود اطلاع دهند. در این مواقع پزشک متخصص با آگاهی از مشکل آنها پیش از عمل زیبایی و تزریق ژل خط خنده از بروز دردهای شدید و عوارض عمل پیشگیری می کند.

کاهش درد تزریق ژل خط خنده

اگر از مکمل هایی مانند ویتامین E و یا داروهایی مانند آسپرین و داروهایی از این دست که موجب رقیق شدن خون می شود استفاده می کنید پزشک پوست و مو را در جریان قرار دهید. در این مواقع لازم است از چند روز پیش از عمل زیبایی از مصرف دارو خودداری کنید.

اگر پس از عمل زیبایی تزریق ژل با عوارضی مانند خونریزی یا التهاب مواجه شدید سریعا به پزشک متخصص زیبایی خود مراجعه کنید تا درد ناشی از عوارض را با اقدامات فوری کاهش دهد. مراقبت های پس از عمل مانند قرار نگرفتن در معرض گرمای شدید و نور خورشید و حتی مواجه نشدن با سرمای شدید می تواند به بهبودی شما پس از عمل زیبایی کمک کند.

البته در کنار همه موارد موثر در کاهش درد تزریق فیلر باید مهارت پزشک را نیز به عنوان عامل اصلی اضافه کرد. اگر پزشک متخصص مهارت کافی نداشته باشد ممکن است در حین تزریق ژل خط خنده به بافت های دیگر پوست آسیب برساند و مشکلات و عوارض زیادی ایجاد شود.

در صورتی که میزان ژل تزریق شده به صورت زیاد باشد تعداد دفعاتی که پزشک سوزن را وارد پوست می کند بیشتر است و مسلما درد بیشتری دارد.