ترک پوستی یا استرچ مارک در هر دو جنس دیده می شود اما در بانوان بسیار شایع تر از مردها می باشد. ترک پوستی بعد از گذشت مدتی کم می شود اما به طور کامل از بین نمی رود. ترک پوستی یا استرچ مارک یکی از ناهنجاری های پوستی شایع در بین بانوان می باشد، که به دلیل ظاهر بدی که ایجاد می کند حس ناخوشایندی را در خانم ها به وجود می آورد.
ترک پوستی یا استرچ مارک به طور معمول در باسن، شکم و یا ران نوجوانان دارای اضافه وزن، زنان باردار و کسانی که فاز رشد سریع دارند مانند ورزشکاران و یا کسانی که در حال افزایش وزن هستند دیده می شود.
ترک پوستی در مردان معمولا در ناحیه کمر و زیر بغل دیده می شود و در زنان در ناحیه سینه بیش تر دیده می شود.

علت ترک پوستی یا استرچ مارک

علت ترک پوستی یا استرچ مارک

ترک پوستی علل متفاوتی دارد و در اثر پاره شدن الاستین و کلاژن به وجود می آید. ترک پوستی یا استرچ مارک در گروهی از افراد به دلایل ژنتیکی به وجود می آید و ربطی به چاق و لاغر شدن و سایر عوامل محیطی ندارد. علت شایع آن کشش زیاد پوست در زمان حاملگی و شیردهی می باشد. در زمان بلوغ نیز این ترک های پوستی به وجود می ایند که دلیل آن تغییرات زیاد حجمی می باشد. همچنین عواملی مانند لاغری یا چاقی سریع، مصرف طولانی مدت داروهای استروئیدی، ابتلا به سندروم کوشینگ و ابتلا به سندرم مارفان می توانند باعث بروز ترک پوستی یا استرچ مارک شوند.

چگونه ترک پوستی یا استرچ مارک درمان کنیم

درمان ترک پوستی یا استرچ مارک

ترک پوستی یا استرچ مارک نوعی اسکار هستند که مانند سایر اسکارها درمان قطعی و صد در صدی ندارند. از لحاظ بیماری و پزشکی نیز نیازی به درمان قطعی ندارد ولی از جنبه زیبایی بسیاری از افراد تمایل دارند که این ترک های پوستی را درمان کنند. روش های مختلفی برای درمان ترک های پوستی وجود دارد که درصد پاسخگویی آن ها بین 30 تا 50 درصد می باشد. انواع درمان ها عبارتند از:

کرم ها و لوسیون ها

کرم ها و لوسیون هایی که از گیاهانی گرفته می شوند که خاصیت کلاژن سازی دارند می توانند برای کاهش میزان ترک پوستی یا استرچ مارک موثر باشند. این کرم ها می تواند سوزش و خارش حاصل از ترک پوستی را از بین ببرد. کسانی مانند زنان باردار که در طول دوره بارداری خود از این کرم ها استفاده کرده اند ادعا دارند که این کرم ها ترک های پوستی را کاهش می دهند و بیش تر نقش پیشگیری دارند و تاثیر آن ها در درمان قطعی هنوز اثبات نشده است.

مزوتراپی

موثرترین روش برای درمان ترک پوستی یا استرچ مارک مزوتراپی می باشد. مزوتراپی یک روش جدید و بسیار موثر است که 60 سال پیش توسط یک پزشک فرانسوی ایجاد شد. این روش غیرتهاجمی می باشد و در آن از مواد طبیعی که در کلاژن سازی پوست موثر هستند استفاده می شود. تزریق مزوتراپی غیرسیستمی می باشد یعنی وارد خون نمی شود و به همین دلیل عوارض جانبی ندارد.

در مزوتراپی مواد کلاژن ساز به لایه میانی پوست تزریق می شوند که با توجه به نوع مزوتراپی نوع تزریق آن نیز متفاوت می باشد. در درمان ترک پوستی یا استرچ مارک با مزوتراپی به طور معمول از میکروبیلدینگ و ناپاژ استفاده می شود. با توجه به میزان و وضعیت ترک های پوستی تعداد جلسات مزوتراپی مشخص می شود. اما معمولا حداقل پنج جلسه مزوتراپی لازم است که نتیجه مورد نظر حاصل شود. در هر جلسه یک دوز مشخص از کوکتل مزوتراپی تزریق می شود. با گذشت چند جلسه نتیجه حاصل از درمان مشخص می شود اما در برخی بیماران بعد از جلسه اول نیز می توان نتیجه را مشاهده کرد.

لیزر درمانی

انواع لیزر بر اساس نوع و بافت پوست و همچنین رنگ آن برای درمان ترک پوستی یا استرچ مارک وجود دارد.
به طور کلی بهترین راه درمان ترک پوستی میکروبیلدینگ و بعد از آن لیزر CO2 می باشد.

جراحی پلاستیک

جراحی پلاستیک یک مسیر تهاجمی می باشد اما محل ترک های پوستی را کامل از بین می برد.