یکی از مشکلاتی که افراد زیادی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و روابط اجتماعی و کاری‌ آن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد تعریق کف دست‌ها است. در این اختلال کف دست‌ها بیش از اندازه عرق می‌کنند. عامل اصلی تعریق کف دست زمینه ارثی دارد و این مشکل در اعضای دیگر خانواده نیز دیده می‌شود. اکثر موارد این مشکل با اضطراب و هیجان بیشتر می‌شود. سن شروع تعریق غیرطبیعی کف دست معمولا از سنین کودکی یا بلوغ است ولی گاهی شروع آن تا 20 سالگی به تاخیر می‌افتد. افزایش تعریق معمولا به صورت قرینه در هر دو دست دیده می‌شود و حداقل یک بار در هفته اتفاق می‌افتد. با اینکه افزایش تعریق در همه فصول دیده می‌شود ولی گرمای تابستان می‌تواند باعث تشدید آن شود. تعرق در کف دست مشکلی است که بسیاری از افراد با آن مواجه هستند و این مشکل باعث می‌شود که از دست دادن به دیگران پرهیز کنند یا به عنوان مثال همیشه موس کامپیوترشان خیس باشد. تعریق بیش از حد نه تنها می‌تواند از نظر روحی برای افراد مضر باشد، بلکه به دلیل این که محیط را مرطوب کرده و مکان مناسبی برای رشد عوامل بیماری‌‌زا مانند قارچ ایجاد می‌کند، می‌تواند موجب بیماری‌های پوستی نیز شود. شدت تعریق در افراد مختلف متفاوت است و از خفیف تا شدید متغیر و در موارد شدید می‌تواند بر کیفیت زندگی فرد و عملکرد روزانه وی تاثیر منفی بگذارد.

روش‌های درمانی مختلفی برای کاهش تعریق وجود دارد که توسط پزشک متخصص مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا بر حسب شدت تعریق به شما پیشنهاد می‌شود. افرادی که مبتلا به هایپر هیدروزیس هستند با مشکلات زیادی مقابله می‌کنند. برخی از این افراد به حدی عرق می کنند که انجام کارهای معمول مانند در آغوش کشیدن نوزاد یا بستن دکمه لباس برایشان سخت می‌شود. اما متخصصان مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا به شما می‌گویند که جای هیچ نگرانی نیست. امید زیادی برای درمان وجود دارد. در ادامه این مطلب به شما خواهیم گفت که تعریق دست چگونه رخ می‌دهد و چگونه می‌توانید تاثیر این فرایند را بر روی زندگی خود متوقف کنید.

قبل از اینکه به روش‌های درمان تعریق دست به کمک تزریق بوتاکس بپردازیم بهتر است بدانید چرا کف دست شما عرق می‌کند؟

گاهی مشکل عرق کردن کف دست از ذهن شما شروع می‌شود. همین که می‌خواهید در یک جلسه مهم شرکت کنید و در ذهنتان می‌گویید که «خدا کند عرق نکنم» تعریق‌تان شروع می‌شود. در واقع در این فرایند ذهنتان به غدد عرق دستور می‌دهد که عرق تولید کنند. برخی از مواقع نیز این تعریق ناخودآگاه است. یعنی شما اصلا در مورد عرق کردن کف دست فکر نمی‌کنید اما دلیلی وجود ندارد که شما عرق نکنید. در بیشتر مواقع تعریق زیاد ناشی از غدد عرق نیست. بلکه به اعصاب مربوط می‌شود. مشکلات موجود در سیستم عصبی باعث می‌شود که اعصاب مغز را به عرق بیاندازد، حتی اگر دلیل فیزیکی‌ای برای این کار وجود نداشته باشد.

راه‌های رفع تعریق دست

سه گزینه برای درمان تعریق دست‌های شما وجود دارد. درمان موضعی، خوراکی یا تزریق، انتخابی‌هایی هستند که برای شما ممکن می‌باشند.

کلرید آلومینیوم

ابتدا توصیه می‌کنیم یک درمان کلرید آلومینیوم انجام دهید. محصولاتی مانند Drysol حاوی غلظت بالایی از نمک هستند که تعریق منافذ را جذب می‌کند. این اولین گزینه خوب و بسیار ارزان درمان تعریق کف دست است. اما درمان کاملی نیست. کارایی آن بستگی به نحوه اعمال آن دارد. برای استفاده از این محصولات به شیوه زیر عمل کنید:

اطمینان حاصل کنید که دست‌هایتان خشک هستند. سپس محلول کلرید آلومینیومی را با یک حرکت دایره‌ای به پوست بمالید تا منافذ پوست از کار بیفتد. اگر دست‌های شما مرطوب باشد یا آن را کاملا پاک نکنید، این روش عمل نمی‌کند. همزمان با مالش پوست، نمک وارد حفره‌های پوست می‌شود. با وارد شدن نمک به غده عرق، پلاگینی ایجاد می‌شود که مانع از خروج عرق از غده می‌شود.

 

گلیکوپیرولات (روبینول)

این دارو سوهاضمه قدیمی آثار خوبی بر روی تعریق عمومی بدن دارد. گلیکوپیرولات (روبینول) دارویی برای درمان سوهاضمه است. اما زمانی که افراد برای اولین بار از این دارو استفاده کردند، متوجه شدند که با مصرف آن دهان‌شان خشک‌تر شده و کمتر عرق می‌کنند. به همین دلیل گاهی اوقات این دارو خوراکی برای درمان تعریق کف دست توصیه می‌شود. البته بسیاری از پزشکان استفاده از گلیکوپیرولات (روبینول) را تنها در شرایطی مجاز می‌دانند که تعریق در مکانی اتفاق می‌افتد که استفاده از محصولات دیگر برای کاهش عرق ممکن نباشد. این دارو به خوبی می‌تواند تعریق را کم کند اما اثر آن طولانی مدت نیست. به طوری که پس از مصرف این قرص تنها بین 2 الی 4 ساعت تعریق دست‌تان از بین می‌رود و مجدد باید یک دوز دیگر دارو را استفاده کنید تا مجددا شروع به تعریق نکنید.

 

بوتاکس

بوتاکس با متوقف کردن فعالیت غدد ترشح آن‌ها را کاملا متوقف می‌کند. هنگامی که بوتاکس به پوست دست شما تزریق می‌شود، مانع از تحریک ترشح غده از طریق اعصاب می‌شود. معمولا این روش را برای کاهش عرق زیر بغل استفاده می‌کنند. اما دوزهای بالای آن برای درمان تعریق دست نیز مفید است.

این سم توسط تزریق به غدد وارد می‌شود و آن ها را از کار می‌اندازد. درست است که درمان تعریق دست به کمک تزریق بوتاکس کمی دردناک است اما اثرات آن سال‌ها باقی می‌ماند. بسیاری از افراد معتقدند که درد حاصل از انجام این روش ارزش آن را دارد که بدن‌شان به مدت طولانی خشک و بدون عرق بماند.

 

با وجود راه‌های درمانی که ذکر شد؛ قطعا متوجه شده‌اید که لزومی ندارد تعریق دست بر روی زندگی روزمره‌تان تاثیر بگذارد. توصیه مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا برای درمان این عارضه این است که حتما به متخصص پوست و مو مراجعه کرده و از او در مورد روش مناسب جهت درمان تعریق دست خود پرس و جو کنید.