رفع و درمان سیاهی و تیرگی زیر بغل چگونه است؟ در بسیاری از افراد داشتن زیر بغل تیره می تواند بسیار ناراحت کننده باشد. لازم است بدانید پوست زیر بغل به صورت طبیعی تقریبا همرنگ با پوست دیگر نواحی بدن است. به مرور زمان به دلایل مختلف این پوست تیره و سیاه می شود. این امر موجب از بین رفتن اعتماد به نفس می شود. به خصوص در فصل های گرما شما نمی توانید لباس بدون آستین و یا لباس شنا به تن کنید. در چنین مواردی افراد به دنبال راه حل ها و روش هایی هستند تا برای درمان سیاهی و تیرگی زیر بغل اقدام کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا این مسئله را مورد بررسی قرار دهیم.

عوامل سیاهی زیر بغل

عوامل مختلفی می توانند موجب تیرگی و سیاهی زیر بغل شوند. مهم ترین این عوامل به شرح زیر هستند:

اصلاح با تیغ و ژیلت

یکی از شایع ترین و مهم ترین عوامل سیاهی و تیرگی زیر بغل اصلاح مداوم با تیغ و ژیلت است. لازم است بدانید هنگام اصلاح با تیغ و ژیلت موهای ناحیه ی زیر بغل تنها از سطح از بین می روند. این اصلاح مداوم سبب می شود موهای زیر بغل ضخیم تر و تیره تر شوند. در نتیجه پوست زیر بغل سیاه تر به نظر می رسد.

سلول‌ های مرده پوست

یکی دیگر از مهم ترین عوامل تیرگی و سیاهی زیر بغل، وجود سلول های مرده در سطح پوست می باشد. سلول های مرده به طور کلی می توانند در هر قسمت از سطح پوست بدن به وجود بیایند و تقریبا تیره تر از رنگ اصلی پوست هستند.

استفاده از اسپری‌ های ضد تعریق و دئودورانت

برخی از اسپری های ضد تعریق و دئودورانت ها دارای ترکیبات شیمیایی خاصی هستند. این ترکیبات شیمیای در صورت استفاده مداوم سبب می شوند پوست ناحیه ی زیر بغل تیره تر از سایر نواحی باشد.

افزایش رنگدانه

در برخی از مواقع ممکن است سطح پوست زیر بغل دچار افزایش رنگدانه های تیره شود. در این صورت این ناحیه تیره رنگ می گردد.

آکانتوزیس نیگریکانس

یکی دیگر از عوامل اصلی سیاهی و تیرگی زیر بغل وجود بیماری آکانتوزیس نیگریکانس است. این بیماری در کسانی که سابقه دیابت و چاقی مفرط دارند ظاهر می شود. همچنین لازم است بدانید این بیماری سبب می شود در نواحی مختلف پوست بدن لکه هایی تیره رنگ به وجود بیایند.
درمان سیاهی و تیرگی زیر بغل 

درمان سیاهی و تیرگی زیر بغل

راه ها و روش های مختلفی برای درمان سیاهی و تیرگی زیر بغل وجود دارد. مهم ترین این روش ها به شرح زیر هستند:

پیلینگ

یکی از روش های نوین برای درمان سیاهی و تیرگی زیر بغل استفاده از درمان پیلینگ می باشد. در این روش خارجی ترین لایه ی پوست که رنگی تیره دارد از سطح پوست برداشته می شود. برای نتیجه بخش بودن این روش الزامی است که درمان را 4 الی 6 جلسه ادامه دهید.

میکرودرم ابریژن

برای درمان سیاهی و تیرگی زیر بغل در روش میکرودرم ابریژن با استفاده از دستگاه میکرودرم سلول های مرده پوست از سطح پوست برداشته می شوند. این امر سبب می شود پوست ناحیه ی زیر بغل شفاف و روشن گردد.

استفاده لیزر و اشعه UV

اگر پزشک متخصص پوست تشخیص دهد درمان سیاهی و تیرگی زیر بغل شما با استفاده از پیلینگ و میکرودرم ابریژن موفقیت آمیز نخواهد بود، در این صورت برای از بین بردی سیاهی زیر بغل از لیزر و اشعه UV استفاده خواهد شد. این روش برای کسانی مناسب است که پوست ناحیه زیر بغل آن ها بسیار تیره و ضخیم شده است.

کرایوسرجری

یک روش جایگزین برای لیزر و اشعه UV برای درمان سیاهی و تیرگی زیر بغل استفاده از کرایوسرجری است. در این روش نیتروژن مایع به ناحیه ی زیر بغل تزریق می شود تا سلول های پوستی مرده از بین رفته و سلول های تازه و شفاف جایگزین شوند. در این روش برخلاف استفاده از لیزر و اشعه UV هیچ زخم و یا ناراحتی برای شما ایجاد نمی شود. البته لازم است بدانید این روش ممکن است گران تر از سایر روش های ذکر شده باشد.

کرم ‌های سفید کننده‌ی پوست

برای درمان سیاهی و تیرگی زیر بغل می توان از کرم های مخصوص این ناحیه استفاده کرد. در واقع لازم است بدانید استفاده از این کرم های مخصوص تنها در صورتی نتیجه می دهد که تیرگی زیر بغل اندک باشد. در این روش حتما از کرم هایی استفاده کنید که مورد تایید پزشک متخصص پوست است.
روش های خانگی درمان سیاهی و تیرگی زیر بغل

روش های خانگی درمان سیاهی و تیرگی زیر بغل

چند روش خانگی موثر برای درمان سیاهی و تیرگی زیر بغل نیز وجود دارد که به شرح زیر هستند:

  • از جوش شیرین برای زیر بغل استفاده کنید. زیر بغل تیره نتیجه انباشته شدن سلول های پوستی مرده با گذشت زمان است. این امر نه تنها زیر بغل شما را تیره می کند، بلکه منافذ پوست را مسدود می کند و پوست را قادر به نفس کشیدن نمی کند. نکته اصلی در لایه برداری این سلول های مرده از روی پوست شما است. وقتی جوش شیرین روی پوست قرار می گیرد، یک واکنش گرمازایی اساسی ایجاد می کند که سلول های مرده پوست را از روی اپیدرم خراشیده و سلول های تازه را جایگزین می کند. برای این کار کافی است مقدار آب را با جوش شیرین مخلوط کنید تا یک خمیر حاصل شود. حال خمیر را روی پوست زیر بغل خود مالیده و بعد از 15 دقیقه با آب سرد بشویید.
  • از لیمو ترش استفاده کنید. شما می توانید با استفاده یک تکه از لیمو زیر بغل خود را روشن کنید. لیمو بسیار اسیدی است و سلول های مرده را از بین می برد. خاصیت سفید کنندگی لیمو همچنین باعث باز شدن منافذ زیر بغل می شود.
  • از سیب زمینی خام استفاده کنید. سیب زمینی برای زیر بغل های تاریک بهترین عملکرد را دارد. استفاده از سیب زمینی برای روشن شدن زیر بغل می تواند باعث تحریک پوست حساس و ایجاد بثورات یا واکنش دیگری شود. سیب زمینی به اندازه لیمو اسیدی نیست اما برای پوست های حساس گزینه بهتری است. اسید سیتریک موجود در سیب زمینی ملایم تر است و اگر چه شدت کمتری دارد، اما نتایج مطلوبی نیز می دهد.