در رابطه با بوتاکس میگرن چه می دانید؟ یکی از شایع ترین بیماری های مغز و اعصاب سردرد های میگرنی می باشد. این بیماری حالتی را به بیماری دست می دهد که انگار یک بمب ساعتی در سر او در حال انفجار است. این بیماری علت مشخصی ندارد اما وراثت نقش مهمی در ایجاد این بیماری دارد. در این بیماری اعصاب مغز تحریک می شوند و سبب ایجاد سردرد در نیمی از سر می شود. روزانه افراد زیادی برای درمان میگرن به متخصصان مغز و اعصاب مراجعه می کنند. لازم است بدانید این بیماری دارای درجه بندی است. در برخی از افراد بیماری ضعیف و در برخی دیگر بیماری حاد و دردناک است.

بیماری میگرن یکی از شایع ترین علت های مراجعه بیماران به متخصصان مغز و اعصاب در تمام جهان محسوب می شود. بر اساس تحقیقات انجام شده حدود ۱۴ درصد از مردم ایران به سردرد های میگرنی مبتلا هستند. همچنین بر اساس مطالعات جهانی که در سال ۲۰۱۸ انجام گرفت، سردرد های میگرنی به عنوان اولین علت ناتوانایی در افراد زیر ۵۰ سال شناخته شده است.

Botox migraine and migraine headaches

 

بوتاکس میگرن و سردرد های میگرنی

در رابطه با بوتاکس باید بگوییم سردرد های بیماری میگرن یکی از شایع ترین انواع سردرد می باشند. این سردرد ها با حالت تهوع و در برخی موارد با استفراغ همراه هستند. هنگام ایجاد سردرد های میگرنی بیمار به نور و صدا حساسیت زیادی پیدا می کند. معمولا کسانی که به بیماری میگرن مبتلا هستند بعد از شروع حملات سردرد ترجیح می دهند در یک اتاق تاریک و بدون صدا استراحت کنند.

اگرچه علت اصلی بیماری میگرن ناشناخته است اما متخصصان مغز و اعصاب اذعان دارند مهم ترین علت سردرد های میگرنی اختلال در خون رسانی به بافت های مغز می باشد.

هر سردرد میگرنی به درمان نیاز ندارد. اگر فرد بیمار در ماه یک الی دو بار به سردرد های میگرنی مبتلا می شود، به دارو های پیشگیری کننده احتیاجی ندارد. برای این دسته از بیماران مصرف مسکن های معمولی بعد از شروع سردرد کفایت می کند. اگر فرد مبتلا به سردرد های میگرنی در ماه ۵ الی ۶ بار به حملات میگرنی دچار می شود حتما باید از دارو های پیشگیری کننده استفاده نماید.

بوتاکس میگرن و علت، علائم و تشخیص بیماری میگرن

بوتاکس میگرن و علت، علائم و تشخیص بیماری میگرن

در رابطه با تزریق بوتاکس میگرن ابتدا لازم است بدانید بیماری میگرن سردردی شدید، تکرار شونده و پی در پی برای مدت چندین سال است. این بیماری در برخی افراد همراه با اختلالات بینایی و حالت تهوع همراه است. این بیماری در زنان بیشتر از مردان شیوع دارد. گاهی قبل از شروع سردرد علائم هشدار دهنده مانند ولع به مصرف شیرینی، تشنگی، خواب آلودگی یا افسردگی وجود دارد. این بیماری در کودکان بیشتر با درد شدید، بیماری حرکت و اختلالات خواب همراه است. هنوز علت خاصی برای بیماری میگرن یافت نشده است اما به نظر می رسد وراثت نقش مهمی در بروز این بیماری دارد.

تصور می شود با منقبض شدن رگ های خونی سر و کاهش جریان خون، ابتدا اختلالات بینایی، مشکل در صحبت کردن، ضعف، بی حسی، احساس سوزن سوزن شدن در یک منطقه از بدن به وجود می آید. سپس با گشاد شدن رگ های خونی و افزایش جریان خون سردرد تشدید می شود.

تشخیص بیماری میگرن با روش تشخیص فیزیکی توسط پزشک انجام می شود و هیچ روش تشخیصی دیگری برای این بیماری وجود ندارد.

بوتاکس میگرن و انواع روش های درمان بیماری میگرن

بوتاکس میگرن و انواع روش های درمان بیماری میگرن

روش های درمان بیماری میگرن به دو دسته ی درمان های دارویی و درمان های غیر دارویی تقسیم می شوند. درمان دارویی میگرن نیز خود شامل دو دسته می شود.

  1. اول درمان دارویی حاد سردرد: یعنی هنگامی که بیمار دچار سردرد میگرنی می شود دارو را استفاده می کند تا سردرد او قطع شود. مانند انواع مسکن ها و دارو های تخصصی.
  2. درمان های دارویی نگهدارنده: در این روش بیمار باید به صورت روزانه و منظم دارو های خود را مصرف نماید تا دچار سردرد نشود و حملات میگرنی او را آزار ندهند. مانند انواع دارو های ضد افسردگی، انواع دارو های ضد تشنج و انواع مهار کننده ها.

در سال ۲۰۱۰ آمپول بوتاکس برای درمان بیماری میگرن مزمن توسط سازمان غذا و داروی آمریکا کشف و تولید شد. لازم است ذکر کنیم تزریق بوتاکس برای درمان میگرن حتما باید توسط مغز و اعصاب و به صورت تخصصی انجام شود. این آمپول باید در ۳۱ نقطه از سر و گردن تزریق شود. همچنین لازم است بدانید دز و مواد این آمپول بوتاکس با آمپول بوتاکس زیبایی کاملا متفاوت می باشد.اگر دوست دارید قیمت بوتاکس را بدانید می توانید با متخصص های مجموعه تخصصی رخ آرا تماس بگیرید. متخصصان مغز و اعصاب برای بیمارانی که به دارو های درمانی پاسخ نمی دهند و یا نمی توانند دارو ها را مصرف کنند، بوتاکس را تجویز می کنند. البته برای تزریق بوتاکس میگرن بیمار باید از نوع مزمن باشد.

دستگاه تی ام اس

به وسیله ی این دستگاه امواج مغناطیسی به وسیله ی یک شی مخصوص که در پس سر بیمار قرار می گیرد، به مغز فرستاده می شوند. این امواج کاملا بی خطر و بدون درد هستند. این امواج سبب می شوند قسمت هایی از بافت مغز که تحریک پذیر تر شده اند، کارکرد متعادلی پیدا کنند. این درمان برای کسانی است که دارو درمانی در آن ها پاسخ نمی دهد و یا بیماری میگرن آن ها مزمن نیست تا تزریق بوتاکس انجام دهند. یعنی کمتر از ۱۴ روز در ماه دچار سردرد می شوند.

روش های ماساژ درمانی و یوگا

این روش ها نیز برای کاهش استرس که نقش مهمی در ایجاد حملات میگرنی دارند، مورد استفاده قرار می گیرند.

نحوه انجام بوتاکس میگرن

 

نحوه انجام بوتاکس میگرن

بوتاکس میگرن فقط برای میگرن های مزمن مورد تایید FDA است که به معنی سردرد در ۱۵ روز یا بیشتر در ماه است. دکتر اندرو بلومنفلد ، مدیر مرکز سردرد کالیفرنیای جنوبی می گوید: “هرچه سردردها بیشتر باشند، بیمار بهتر با بوتاکس درمان می شود.” بوتاکس برای بیمارانی که کمتر از ۱۵ روز در ماه سردرد دارند توصیه نمی شود. بوتاکس نوعی سم بوتولینوم است،.نوروتوکسین تولید شده توسط باکتری ها باعث تولید بوتولیسم می شود. وقتی سم بوتولینوم خالص و در دوزهای کمی در مناطق خاص استفاده می شود، به طور موقت باعث کاهش انقباضات عضلانی به مدت تقریبی ۳ ماه می شود.

بوتاکس در اطراف رشته های درد تزریق می شود که در سردرد نقش دارند. بوتاکس در انتهای محل تزریق به انتهای عصب وارد می شود و جلوی انتشار مواد شیمیایی دخیل در انتقال درد را می گیرد. این امر از فعال شدن شبکه های درد در مغز جلوگیری می کند. بوتاکس از شروع سردردهای میگرنی جلوگیری می کند. دکتر اندرو بلومنفلد می گوید: “من برای به حداکثر رساندن اثرات بوتاکس میگرن درمان های دوم و سوم را به بیمار پیشنهاد می کنم.” یک درمان به مدت ۱۰-۱۲ هفته طول می کشد و بیماران گزارش دادند که با دو درمان بوتاکس تعداد روزهای سردرد تقریبا ۵۰٪ کاهش می یابد.