دیسپورت چیست؟

دیسپورت(Dysport) روش درمانی غیرجراحی است که برای رفع چین و چروک‌های اطراف چشم [مقاله : جلوگیری از چروک صورت با کمک مواد غذایی] و خطوط عمیق روی پیشانی به کار برده می‌شود. طبق نتایج کلینیک رخ ‌آرا این روش درمانی باعث می‌شود که شما جوان‌تر، شاداب‌تر و آرام‌تر به نظر برسید. عملکرد دیسپورت شبیه به بوتاکس است و با انسداد سیگنال‌های عصب عمل می‌کند. با این روش ماهیچه‌های صورت به طور موقت شل شده و از کار می‌افتند در نتیجه چین و چروک‌های چشم ، پیشانی ، خط اخم و خط خنده شما برطرف می‌شوند. با از کار افتادن عضلات صورت، چین و چروک‌ها و خطوط عمیق هموار شده و حتی به طور کامل از بین می‌روند. نتایج حاصل از استفاده از دیسپورت عالی بوده و برای یک دوره ۳ تا ۶ ماهه روی صورت باقی می‌ماند. در این روش نیازی به بیهوشی یا انجام عمل جراحی نیست و بیمار بستری نمی‌شود.

 

تفاوت دیسپورت و بوتاکس

دیسپورت(Dysport) یک بوتولینیوم توکسین ساخت انگلیس است و تفاوت‌های قابل توجهی با بوتاکس که توسط شرکت آمریکایی آلرگان تولید می‌شود دارد. ماده اصلی دیسپورت مثل بوتاکس سم باکتریonabotulinumtoxinA می‌‍باشد. ویال‌های دیسپورت به شکل پودر تولید می‌شوند برخلاف بوتاکس که در حرارت زیر صفر نگهداری می‌شوند باید در حرارت ۲ تا ۸ درجه سانتی‌گراد نگهداری و جابه‌جا شود. ویال‌های دیسپورت به شکل ۳۰۰ و ۵۰۰ واحدی موجود می‌باشند در حالی که ویال‌های بوتاکس به شکل ۵۰ و ۱۰۰ واحدی موجود است. از آنجا که در تهیه دیسپورت از لاکتوز استفاده می‌شود افرادی که به شیر آلرژی دارند نباید از این محصول استفاده کنند. تکنیک تزریق در بوتاکس و دیسپورت شبیه هم می‌باشد تنها تفاوت آنها در میزان نسبت تزریق آن است که دو و نیم تا سه برابر بوتاکس می‌باشد؛ برای مثال اگر در یک نقطه احتیاج به تزریق ۵ واحد بوتاکس وجود داشته باشد معادل دیسپورت برای تزریق در این نقطه ۱۲٫۵ تا ۱۵ واحد می‌باشد. قیمت دیسپورت به ازا هر واحد حدود یک سوم بوتاکس است؛ ولی از آنجا که مصرف دیسپورت سه برابر بیشتر از بوتاکس می‌باشد قیمت تمام شده بوتاکس و دیسپورت تقریبا برابر با هم در می‌آید.

تفاوت دیگر بین بوتاکس و دیسپورت در زمان شروع اثر آن‌ها است؛ بطور معمول زمان تاثیر بوتاکس ۴۸ ساعت بعد از تزریق است و بعد از دو هفته به نتیجه می‌رسد در حالی که شروع اثر دیسپورت ۲۴ ساعت بعد از تزریق بوده و بعد از دو هفته به حداکثر نتیجه خود می‌رسد به عبارت دیگر شروع تاثیر Dysport سریع‌تر از Botox است و ماندگاری آن همچنین از بوتاکس بیشتر است و آخرین تفاوت در میزان درد حین تزریق و بعد از آن است که در تزریق Dysport بسیار کمتر از Botox این درد احساس می‌شود و بسیار قابل تحمل‌تر است.

 

هزینه تزریق دیسپورت

دیسپورت Dysportیک برند انگلیسی است و مطمئن‌ترین بوتاکس موجود می‌باشد که به شکل قانونی و رسمی وارد ایران شد و مجوزهای بین‌المللی دارو و مجوزهای رسمی وزارت بهداشت را به طور کامل دارا بود. دیسپورت Dysportبه صورت ویال‌های ۳۰۰ واحدی که برای دو نفر استفاده می‌‍شود و ۵۰۰ واحدی که برای سه نفر قابل استفاده است در بازار موجود می‌باشد. شریک شدن با فرد دیگر در تزریق دیسپورت Dysport موجب اقتصادی شدن هزینه تمام شده برای هر فرد می‌شود و قیمت نهایی را بطور قابل توجهی کاهش می‌دهد.

 

دوز مورد نیاز برای تزریق دیسپورت

در اینجا به دوز مورد نیاز برای تزریق دیسپورت در نواحی مختلف صورت اشاره می‌کنیم:

پیشانی: ۲۰ تا ۸۰ واحد
خط اخم (خطوط عمودی بین ابروها):۴۰ تا ۸۰ واحد
چین و چروک‌های اطراف چشم: ۱۵ تا ۳۰ واحد در هر طرف
بینی استخوانی: ۱۰ تا ۲۰ واحد
تورفتگی چانه: ۵ تا ۱۰ واحد
خطوط ناحیه گردن: ۲۰ تا ۳۰ واحد

 

عوارض دیسپورت

طبق نتایج مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا انتشار محلول تزریق شده در اطراف چشم و انتقال آن به حدقه چشم و تاثیر نامطلوب بر روی عضلات چشم از مهم‌ترین عوارض بوتاکس است که برای پیشگیری توصیه می‌شود ۳ تا ۴ ساعت بعد از تزریق حالت خوابیده و درازکش انجام نشود، در غیر این صورت ممکن است عوارض چشمی از قبیل افتادگی پلک و دوبینی ایجاد شود. تکنیک صحیح تزریق، دوز مناسب و مراقبت‌های دقیق بعد درمان از به وجود آمدن هرگونه عوارض جلوگیری می‌کند. شایان ذکر است که افتادگی پلک بدون درمان به طور کامل ظرف مدت ۲ تا ۴ هفته بعد از تزریق کاملا برطرف می‌شود، ولی نگرانی و استرس و ظاهر نامطلوب در بیمار موجب می‌شود که پروسه هرچه سریع‌تر درمان را طلب کند. در پلک فوقانی دو عضله، عملکرد بالا بردن پلک را انجام می‌دهند اول عضله بالا برنده پلک فوقانی که ارادی است و دوم عضله مولر که تحت تاثیر سیستم سمپاتیک و غیرارادی است؛ عضله مولر تحت تاثیر بوتاکس قرار نمی‌گیرد و با تقویت این عضله با استفاده از داروهای تقویت‌کننده سیستم سمپاتیک، پلک حدود ۳ میلی‌متر به طرف بالا جا به جا شده و افتادگی پلک درمان می‌شود. قطره چشمی آپراکلونیدین Apraclonidine0.5% یک داروی آدرنرژیک است که هر ۶ تا ۸ ساعت ۲ قطره بمدت ۲ تا ۴ هفته تجویز می‌شود تا پروسه درمان افتادگی پلک در سریع‌ترین زمان ممکن انجام شود.

 

مزایای دیسپورت

 • دیسپورت برای افرادی که بوتاکس برای آنها دیگر مؤثر نیست به کار برده می‌شود
  با مصرف مدام، به دلیل واکنش‌های ایمنی بدن بیمار، به مرور زمان اثربخشی بوتاکس کاهش می‌یابد. در دیسپورت مقدار کمتری پروتئین وجود دارد و واکنش ایمنی بدن بیمار به آن کمتر می‌شود. افرادی که بوتاکس روی عضلات آنها تاثیری ندارد می‌توانند از دیسپورت استفاده کنند.
 • پخش یکنواخت
  دیسپورت پروتئین کمتری دارد و به همین دلیل اثر آن نسبت به بوتاکس بهتر پخش می‌شود. پخش یک نواخت باعث می‌شود که ناحیه تحت درمان مانند پیشانی طبیعی‌تر و هموارتر به نظر برسد. چین و چروک‌های صورت با استفاده از این روش و تزریق مستقیم مقدار کمی دیسپورت در عضلات صورت کاهش می‌یابند. برای افزایش اثربخشی این روش درمانی باید ۳ تا ۵ تزریق کوچک که بدون درد است انجام شود.
 •  بدون نیاز به بیهوشی و بی‌حسی
  از آنجا که این روش بدون درد است، بیهوشی یا بی‌حسی برای انجام آن به کار برده نمی‌شود. به هر حال اگر شما نگران باشید پزشک ناحیه اطراف محل تزریق را برایتان بی‌حس می‌کند.
 • عوارض جانبی کم
  آزمایش‌های انجام‌شده در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا نشان می‌دهد که فرایند تزریق دیسپورت در مقایسه با بوتاکس عوارض جانبی بسیار کمتری دارد.
 • نتایج فوری
  معمولاً نتایج را می‌توان یک تا هفت روز پس از انجام فرآیند ملاحظه کرد. به هر حال، نیمی از بیماران می‌توانند قبل از سه روز نتایج درمان را مشاهده کرده و نیمی دیگر نیز بعد از این مدت اثرات انجام تزریق را ببیند.
 • نتایج پردوام‌تر
  نتایج حاصل از تزریق دیسپورت معمولاً بیش از بوتاکس باقی می‌مانند. گزارش شده است که نتایج حاصل از تزریق دیسپورت حدود ۶ماه باقی می‌ماند.
 • ظاهر طبیعی‌تر
  طبق نتایج کلینیک تخصصی پوست و موی رخ آرا؛ با تزریق دیسپورت می‌توان خطوط متوسط تا عمیق پوست را بدون این که بقیه اجزای صورت جابجا شده یا از نظر ظاهری تغییرشکل یابد را کاهش داد. عضلاتی که مورد تزریق قرار نگرفته‌اند به کار خود ادامه داده تا شما بتوانید احساسات خود را به طور طبیعی با صورت خود نشان دهید. درواقع خطوط و چین و چروک‌های صورت شما از بین می‌رود و به بیان احساسات شما توسط صورت خدشه‌ای وارد نمی‌شود.