هیالورونیداز آنزیمی است که از آن جهت از بین بردن فیلرهای صورت استفاده می‌شود. این آنزیم در زیر پوست تزریق می‌شود تا تجزیه طبیعی اسید هیالورونیک را تسریع کند. اسید هیالورونیک ترکیب فعال در برخی از فیلرهای صورت می‌باشد. بیمارانی که به دنبال درمان با آنزیم هیالورونیداز هستند معمولاً می‌خواهند اثرات تزریق ژل که قبلاً انجام داده‌اند را از بین برده یا کم کنند. معمولاً نتایج تزریق هیالورونیداز در 24 ساعت اولیه پدیدار می‌شود اما در برخی موارد در کمتر از یک ساعت هم مشهود می‌شود.

فیلرهای مبتنی بر اسید هیالورونیک چگونه کار می‌کنند؟

برای فهمیدن نحوه عملکرد هیالورونیداز ابتدا باید نحوه عملکرد اسید هیالورونیک را بفهمیم. فیلرهای مبتنی بر اسید هیالورونیک دسته‌ای از فیلرهای تزریقی هستند که عمدتاً تحت عنوان محصولات ژوویدرم و رستیلن تولید می‌شوند. تزریق ژل یکی از راه‌های موثر و محبوب جهت کاهش چین و چروک‌ها و خطوط ظریف صورت است، همچنین می‌توان با تزریق ژل حجم از دست رفته صورت را به آن بازگرداند و حجم چانه، گونه و لب را بهبود بخشید.

اگر تزریق ژل لب توسط متخصصی ماهر و با تجربه صورت گیرد نتایجی بسیار خوب و طبیعی خواهد داشت و بیمار از نتایج به دست آمده شگفت‌زده خواهد شد. البته همه درمان‌های زیبایی خالی از خطا نیستند و ماهرترین و با تجربه‌ترین دکترها هم نمی‌توانند دستیابی صد در صد به بهترین نتایج را تضمین کنند.

عدم دستیابی به نتایج دلخواه با تزریق ژل

در طول این سال‌ها محبوبیت فیلرهای تزریقی به دلیل تاثیرشان بر روی چین و چروک‌ها و پر کردن تورفتگی‌ها و حجم دادن به صورت همواره رو به افزایش بوده است. دکترهای زیبایی هر روزه در حال بهبود مهارت‌های خود در این زمینه هستند تا بتوانند حجم‌دهی و زاویه‌سازی صورت را به بهترین شکل ممکن انجام دهند. گرچه که عوارض جانبی جدی تزریق ژل بسیار نادر هستند اما افزایش این روند درمانی به معنای افزایش عوارض جانبی بالقوه بوده و ممکن است نتایج کسب شده همیشه رضایت بخش نباشند. ممکن است بیمار به دلایل گوناگونی بخواهد اثر ژلی که قبلاً تزریق کرده را از بین ببرد.

به دنبال بهترین خدمات زیبایی و تزریق ژل هستید؟

ما با به‌روزترین تجهیزات و مجرب‌ترین جراحان و پزشکان در کنار شما هستیم.
برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.
۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰

برای مثال برخی از افراد تزریق ژل را نزد متخصصانی تازه‌کار یا بی‌تجربه انجام می‌دهند، در نتیجه ممکن است متخصص ژل را به میزان زیادی تزریق کند یا آن را در محل نامناسبی تزریق نماید یا نتواند تزریق ژل را به صورت متقارن انجام دهد، پس بدون شک داوطلب از چنین نتایجی راضی نخواهد بود. معمولاً داوطلبان زمانی تصمیم به تغییر نتایج تزریق ژل خود می‌گیرند که ژل بیش از حد تزریق شده باشد یا در ناحیه تزریق غده‌ای و برآمدگی به وجود آمده باشد. گاهی اوقات مشکلاتی جدی‌تر مانند مشکلات وریدی که می‌تواند به پوست صدمه وارد کرده یا حتی باعث نابینایی شود موجب تزریق هیالورونیداز می‌گردد.

اگر فیلر تزریق شده حاوی  اسید هیالورونیک باشد می‌توان با تزریق هیالورونیداز اثرات آن را از بین برد.

یکی دیگر از دلایل از بین بردن اثر فیلر زمانی است که تزریقی غیر عمدی در رگ خونی انجام شده باشد. چنین تزریق‌هایی می‌تواند موجب مرگ بافت شده و عوارضی فجیع را در پی داشته باشد. اگر فیلر تزریق شده حاوی  اسید هیالورونیک باشد می‌توان با تزریق هیالورونیداز اثرات آن را از بین برد.

نحوه عملکرد هیالورونیداز

هیالورونیداز که با عنوان هیالورونان هم شناخته می‌شود آنزیمی است که کارش شکست ساختار اسید هیالورونیک است، اسید هیالورونیک یک ماده قندی است که در بافت‌های پیوندی وجود دارد. هیالورونیداز ویسکوزیته (چسبناکی) این ماده قندی را کاهش داده و نفوذپذیری آن به بافت را افزایش می‌دهد. هیالورونیداز بسیار در حل کردن فیلرهایی که با اسید هیالورونیک ساخته شده‌اند موثر است و تحت برندهایی با نام هیداز (Hydase)، هیلنکس (Hylenex) و ویتراز (Vitrase) تولید می‌شود.

 

زمانی که هیالورونیداز در محل مورد نظر تزریق می‌شود با سرعت بالا ساختار اسید هیالورونیک را در هم می‌شکند، در نتیجه دیگر نیازی نیست که تا ماه‌ها چهره‌ای را داشته باشید که مطلوب‌تان نیست. نیازی نیست که پس از تزریق ژل برای تزریق هیالورونیداز مدت زمان خاصی را صبر کنید بلکه می‌توان هیالورونیداز را بلافاصله پس از تزریق فیلر حاوی اسید هیالورونیک تزریق کرد.

آیا تزریق هیالورونیداز عوارض جانبی دارد؟

سادگی هیالورونیداز آن را ساده‌ترین راه برای از بین بردن اثر فیلرهای مبتنی بر اسید هیالورونیک کرده است، اما باید توجه داشت که ممکن است تزریق هیالورونیداز عوارض جانبی را نیز در بر داشته باشد. داوطلب باید آگاه باشد که ممکن است تزریق هیالورونیداز موجب شود که اثر فیلر بیش از میزان مورد نظرشان از بین برود ، همچنین ممکن است به دلیل اینکه حاوی محصولات حیوانی است موجب به وجود آمدن واکنش آلرژیک در بیمار شود.

آیا راه دیگری برای از بین بردن اثر فیلرهای مبتنی بر اسید هیالورونیک وجود دارد؟

البته که روش‌های دیگری هم وجود دارد. می‌توان پس از تزریق فیلرهای مبتنی بر اسید هیالورونیک آن‌ها را به وسیله یک سوزن بزرگتر خارج کرد. اما این روش در مقایسه با تزریق هیالورونیداز از اقبال و محبوبیت کمتری برخوردار است. باید توجه داشته باشید که می‌توان از هیالورونیداز فقط جهت از بین بردن فیلرهای مبتنی بر اسید هیالورونیک استفاده کرد. هیالورونیداز بر روی فیلرهایی مانند رادیس، بلافیل و اسکالپترا تاثیری ندارد.

 

این فیلرها با روش‌های دیگری از بین می‌روند. روش‌های بالقوه‌ای برای از بین بردن اثر دیگر فیلرها وجود دارد. مثلاً تزریق استروئید (که البته تضمین شده نیست) یا صبر کردن تا اثر آن‌ها به طور طبیعی از بین برود که ممکن است تا یک سال هم به طول بیانجامد. در برخی موارد بسیار نادر ممکن است از عمل جراحی هم برای این کار استفاده شود.

از بین بردن ژل لب در خانه

یکی از پر سرچ ترین مورد در باره از بین بردن ژل ، از بین بردن ژل در خانه است. پیشنهاد ما این است که به جای از بین بردن ژل در خانه به یک متخصص مراجعه کنید تا علاوه  بررسی شما راه های خوب و مختص شما درباره از بین بردن ژل به شما معرفی کند.

چه مدت طول می‌کشد تا هیالورونیداز فیلرها را حل کند؟

در دسترس بودن هیالورونیداز به این معنی نیست که فیلرهای مبتنی بر اسید هیالورونیک بد هستند. دلیل جذابیت فیلرهای مبتنی بر اسید هیالورونیک این است که در صورتی که مشکلی به وجود بیاید یا از نتایج تزریق ژل راضی نباشید می‌توانید به وسیله تزریق هیالورونیداز اثرات ژل تزریق شده را از بین ببرید، این گزینه این نوع فیلرها را از دیگر انواع فیلرها متمایز ساخته است.

 

نتایج تزریق هیالورونیداز برای از بین بردن اثر فیلر پوستی باید ظرف 24 ساعت پدیدار شود اما این موضوع به میزان تزریق و متخصصی که تزریق را انجام می‌دهد بستگی دارد. گاهی اوقات ممکن است نتایج پس از نیم ساعت پدیدار شوند. برای اینکه بهتر بتوانید نتایج درمان خود را درک کنید باید با متخصصی که تزریق هیالورونیداز را انجام می‌دهد یک جلسه مشاوره داشته باشید.

آیا نیازی به از بین بردن فیلر هست؟

باید توجه داشته باشید که تزریق فیلرهای پوستی یک درمان موقتی است. اگر از نتایج حاصل از تزریق فیلر راضی نیستید بهتر است تا قبل از تزریق هیالورونیداز کمی فکر کنید، چون نهایتاً متابولیسم بدن تاثیر فیلر را از بین می‌برد و پس از آن می‌توانید دور جدیدی از تزریق ژل را آغاز کنید. اگر در محل تزریق شاهد درد و ورم زیادی هستید یا ناحیه تحت درمان بسیار داغ شده باید فوراً به دکتر خود مراجعه نمایید، زیرا این‌ها علائم بروز عفونت هستند که باید فوراً درمان شوند.

از دکتر خود بخواهید که شواهد و عکس‌های بیماران قبلی را به شما نشان دهد زیرا سوابق خوب دکتر در این زمینه بسیار حائز اهمیت است.

در نهایت اینکه پیشگیری بهتر از درمان است. اگر به دکتری با تجربه و ماهر مراجعه کنید که می‌تواند بهترین فیلرها و گزینه‌های درمانی را با توجه به وضعیت‌تان تشخیص داده و تزریق ژل را به درستی انجام دهد دیگر نگران نتایج نخواهید بود. از دکتر خود بخواهید که شواهد و عکس‌های بیماران قبلی را به شما نشان دهد زیرا سوابق خوب دکتر در این زمینه بسیار حائز اهمیت است.