روغن آرگان یکی از مواد بسیار مفید و موثر در سلامت پوست و مو است. آرگان دارای ترکیبات مختلفی مانند آنتی اکسیدان، ویتامین ای و اسیدهای چرب است که برای سلامت پوست و مو مفید است. برای استفاده از خواص آرگان می توان آنرا بصورت روغن بطور مستقیم بر روی پوست و مو استفاده نمود و یا از آن در برنامه غذایی استفاده نمود.

روغن آرگان از قرن ها قبل یکی از مواد اصلی در آشپزی کشور مراکش بوده است. آرگان به دلیل عطر و طعم مطبوع و فواید بسیاری که برای سلامتی و تندرستی دارد بسیار مورد توجه قرار دارد. این روغن طبیعی و گیاهی از هسته میوه درخت آرگان تهیه می شود. درخت آرگان بومی کشور مراکش است ولیکن در حال حاضر در اغلب کشورهای دنیا پرورش داده می شود. از روغن میوه آرگان برای کاربردهای پزشکی، آرایشی و آشپزی استفاده می شود. همچنین از این روغن برای مصارف گوناگون استفاده شده و خواص متعددی برای پوست و مو و سلامتی دارد. در ادامه به بررسی و معرفی خواص روغن آرگان می پردازیم.

روغن آرگان سرشار از مواد مغذی

روغن آرگان دارای ترکیبات فنلی و اسیدهای چرب است. اسیدهای چرب روغن شامل اسید اولئیک و اسید لینولئیک است. حدود ۲۹ تا ۳۶ درصد ترکیب اسیدهای چرب مربوط به اسید لینولئیک یا امگا ۶ است. لذا منبع خوبی برای این ماده مغذی محسوب می شود. اسید اولئیک آرگان نیز برای سلامتی قلب مفید است. روغن آرگان منبع غنی از ویتامین E است. ویتامین ای برای سلامت پوست، مو و چشم ها ضروری است. این ویتامین همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی قوی است. ترکیبات فنلی روغن دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است. ویتامین ای اثرات مخرب ناشی از رادیکال های آزاد را خنثی می کند. روغن آرگان را می توان بطور مستقیم بر روی پوست مالید. در اینصورت خواص روغن منجر به کاهش التهابات یا عفونت های پوست می گردد. با اینحال با توجه به خواص بسیار زیاد آرگان، تحقیقات تکمیلی برای اثبات خاصیت ضد التهابی آن مورد نیاز است.

کاهش روند پیری پوست با روغن آرگان

روغن آرگان به سرعت تبدیل به یکی از اجزای اصلی انواع محصولات مراقبت از پوست شده است. برخی تحقیقات نشان می دهد که استفاده از آرگان در برنامه غذایی روند پیری پوست را به تعویق می اندازد. از طرفی استفاده از آن بطور مستقیم بر روی پوست دارای خواص ترمیم کنندگی بوده و حفظ سلامت پوست را بر عهده دارد. از اینرو نشانه های پیری پوست را با تاخیر مواجه می کند. برخی تحقیقات صورت گرفته بر روی روغن آرگان بر افزایش خواص انعطاف پذیری و آبرسانی پوست چه بصورت استفاده مستقیم بر روی پوست و یا در رژیم غذایی تاکید می کند. زنانی که با افزایش سن دچار اختلالات هورمونی می شوند و پوست آنها چین و چروک های زیادی بخود می بیند، می توانند با استفاده از آرگان پوستی شاداب داشته باشند. پوست هایی که خواص انعطاف پذیری و ارتجاعی خود را از دست داده و خشک و ترکدار می شوند را می توان با روغن آرگان درمان نمود. آرگان خواص مرطوب کنندگی و ‌آبرسانی داشته و استفاده مداوم بر روی پوست خاصیت کشسانی آنرا بهبود و التهابات پوستی را کم می کند.

روغن آرگان چیست؟

درمان مشکلات پوستی با روغن آرگان

روغن آرگان گیاه بومی آفریقای شمالی است. این روغن برای دهه ها یک داروی خانگی برای رفع التهابات و مشکلات پوستی محسوب می شود. از دیگر خواص روغن می توان به توانایی در رفع عفونت های پوستی اشاره نمود. آرگان به عنوان کرم و پماد بر روی انواع زخم و عفونت های پوستی استفاده می شود. آرگان سرشار از آنتی اکسیدان و ویتامین ای است که برای بهبود زخم و عفونت موثر هستند. همانطور که اشاره شد روغن آرگان سرشار از آنتی اکسیدان بوده و دارای خواص ضد التهابی است لذا برای ترمیم و درمان بافت های آسیب دیده موثر است. آرگان با ترکیبات موجود در آن روند بهبودی زخم و ضایعات پوستی را سرعت می بخشد. بررسی های زیادی بر روی حیوانات و انسان برای اثبات این ویژگی آرگان صورت گرفته است که همگی بر روی این موضوع تاکید دارند.

از دیگر خواص روغن آرگان، درمان و بهبود آکنه های پوستی است. ترکیبات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی پوست، منجر به کاهش قرمزی و تحریکات پوستی می شود. از طرفی خواص آبرسانی و مرطوب کنندگی پوست برای پیشگیری از آکنه موثر است. لازم بذکر است که تاثیر روغن آرگان بر بهبود آکنه به منشا بروز آکنه مرتبط است. بنابراین چنانچه آکنه بر اثر خشکی و سوزش پوست ایجاد شود با استفاده از آرگان قابل رفع است. در حالیکه بروز آکنه بر اثر اختلالات هورمونی نیاز به درمانهای دیگری دارد.

روغن آرگان مرطوب کننده پوست و مو

اسیدهای چرب اولئیک و لینولئیک درصد زیادی از ترکیبات روغن آرگان را تشکیل می دهند. این اسیدهای چرب مواد مغذی و مفید برای سلامت پوست و مو محسوب می شوند. برای اینکار باید روغن را بطور مرتب بر روی پوست و مو قرار داده و آنرا مالش دهید. خواص مرطوب کنندگی روغن موجب نرمی و لطافت پوست و مو بویژه پوست های خشک و آسیب دیده و موهای شکننده و زبر می شود. استفاده مداوم از روغن ضمن تقویت آبرسانی به پوست منجر به ترمیم سلولهای آسیب دیده و تخریب شده می گردد.

اگر چه استفاده از روغن آرگان بطور مستقیم بر روی پوست و مو تجویز می شود ولی استفاده از آن در برنامه غذایی نیز همان تاثیر را بر جای خواهد گذاشت. در مطالعات صورت گرفته بر روی خواص روغن بر پوست و مو، دو دسته افراد انتخاب شدند. یک دسته از آرگان بر روی پوست و مو استفاده کرده و دسته دیگر از آن در برنامه غذایی خود بهره مند شدند. نتایج حاصل از تاثیر روغن آرگان بر روی پوست و مو در هر دو دسته یکسان بود. یکی از خواص آرگان در ترمیم موهای آسیب دیده و شکننده است. اسیدهای چرب، ویتامین ای و آنتی اکسیدان های موجود در آرگان با خواص ترمیم کنندگی و مرطوب کنندگی خود منجر به ترمیم موهای شکننده می شوند.