روزماری یک گیاهی خوراکی و درمانیست. این گیاه دائمی، از بافت گیاهی بومی مدیترانه می باشد، جایی که سالیان سال است که از آن برای آشپزی و مصارف پزشکی استفاده می کنند.

مانند پونه کوهی، نعنای کوهی و دارچین، رزماری نیز معمولاً به شکل عصاره روغنی (اسانس روغنی) نیز یافت می شود. عصاره های روغنی، ترکیبات فَرۤار تقطیر شده ی بسیار غلیظ گیاه اند. و از آنها برای مصارف آشپزی، بهداشت، زیبایی، سلامت و… استفاده می شود.

عصاره روغنی رزماری یک محصول رایج است و می توانید به آسانی آن را خریداری کرده و از آن برای درمان های خانگی استفاده کنید. مزایای این روغن در زمینه سلامت بسیار است. از تاثیرات مثبتش به عنوان آنتی اکسیدان و ضد التهاب بودن گرفته تا تقویت حافظه. مزایای روغن رزماری بیش از این حرف هاست اما متاسفانه در این مقال نمی گنجد.

در سال های اخیر، ادعا هایی صرف سودمند بودن آن برای رشد مو مطرح شده است. برخی دیگر می گویند روغن رزماری در پیشگیری از ریزش مو هم موثر است. به عنوان مدرک می توان به استفاده چند صد ساله فرهنگ های مدیترانه ای از روغن رزماری در شستشوی مو جهت تقویت رشد آن اشاره کرد.

آیا روغن رزماری می تواند ریزش مو را درمان کند؟

این باور که روغن رزماری رشد مو را تقویت می کند برگرفته از مزایای اولیه آن در زمینه سلامت می باشد. گفته می شود رزماری در شکل روغنی خود:

  • تاثیرات ضد التهاب دارد
  • رشد عصب ها را تقویت می کند
  • گردش خون را بهبود می بخشد

مانند روغن نعنای کوهی (که آن هم برای رشد مو استفاده می شود)، روغن رزماری گردش خون را بالا می برد. در نتیجه، روغن رزماری می تواند منابع خونی مورد نیاز فولیکل های مو را تامین کند تا از مرگ آن ها که موجب ریزش مو است، پیشگیری کند.

غیر از تحریک رشد مو ها، روغن رزماری برای جلوگیری از سفیدی زودرس مو ها و شوره سر استفاده شود. همچنین می تواند به خشکی و یا خارش پوسته سر کمک کند.

روغن رزماری و ریزش مو

آیا تحقیقات علمی این ادعا ها را تایید می کند؟

بنا بر برخی شواهد و مدارک علمی، رزماری ممکن است بتواند تاثیرات مثبتی بر بافت عصبی داشته باشد.

در یکی از تحقیقات، کارنوسیک اسید که یکی از ترکیبات فعال این گیاه است توانسته بافت ها و صدمات وارده به عصب ها را التیام ببخشد. این قابلیت در درمان پایانه های عصب ها می تواند باعث جوان سازی اعصاب کف سر هم بشود، که این امر خود می تواند به بازیابی رشد مو ختم بشود.

تحقیقات دیگری به خوبی نشان می دهند که رزماری تاثیر مستقیم بر محافظت مو ها از ریزش دارد. در سال 2015 یک منبع معتبر در یک آزمایش روغن رزماری را مقابل ماینوکسیدیل که با نام تجاری روگین شناخته می شود قرار داد. هردو رو سوژه های انسانی ای مبتلا به آلوپسی آندروژنیک (الگوی طاسی زنانه و مردانه) آزمایش شدند.

نتایج نشان دادند که رزماری هم به اندازه ماینوکسیدیل تاثیرگذار بوده. در این فرآیند، رزماری در زمینه عوارض جانبی ای از قبیل خارش کف سر، بهتر از ماینوکسیدیل عمل کرد.

روغن رزماری و کاهش ریزش مو

یک تحقیق معتبر دیگر بر برگ رزماری (با روغن رزماری تفاوت دارد) نشان داد که رزماری بر تحریک رشد مو ها تاثیر دارد.این زمانی رخ داد که ریزش مو به دلیل تستسترون آغاز شده بود. هرچند فرقی نمی کند اما این تحقیق روی موش ها صورت گرفته بود.

بررسی 2 کلینیک مستقل، یکی در سال 2010 و دیگری در 2011 نیز به پتانسیل رزماری در تحریک رشد مو ها اشاره کردند. نتیجه این تحقیقات 2010، رویش دوباره مو در افراد مبتلا به طاسی بود که از عصاره های روغنی استفاده می کردند. یکی از این عصاره های روغنی، رزماری بود.

در بررسی دیگر، عصاره روغنی رزماری به عنوان درمانگر ریزش مو معرفی شد. اما در این تحقیق به سبب تاثیراتش بر ریزش مو.

چطور باید از رزماری برای درمان ریزش مو استفاده کنم؟

با هم چند راه برای استفاده از روغن رزماری جهت بازیابی مو ها و ضخیم سازی آن ها را مرور خواهیم کرد. برای شروع، هر کدام از این روش ها را که خواستید، یک تا دوبار در هفته انجام دهید. اگر دلتان خواست و با آن ها راحت بودید، بیشتر انجام شان دهید.

  1. کف سرتان را مستقیماً با روغن رزماری ماساژ دهید.

پس از حمام چیزی حدود 5 قطره روغن رزماری بریزید و به طور مساوی نواحی مختلف کف سرتان را ماساژ دهید. اگر دلتان خواست می توانید با روغن های حامل، مثل روغن جوجوبا یا روغن نارگیل ترکیبش کنید. در صورت تمایل می توانید پس از ماساژ مو هایتان را آبکشی کنید. اما اگر خواستید آبکشی کنید بگذارید قبلش روغن 5 الی 10 دقیقه رو سرتان بماند.

  1. با شامپو ترکیبش کنید.

این روش را می توانید روی حالت دهنده ها، کرم ها و لوسیون ها نیز اجرا کنید. فقط حواستان باشد که اندازه دستتان است و بیش از حد اضافه نکنید. تقریبا به ازای هر 30 گرم شامپو یا محصول دیگر، 5 قطره روغن کافیست. سپس طبق معمول مو هایتان را با محصول ترکیب شده شستشو دهید. همچنان می توانید هربار که شامپو را قبل از شستشو کف دستتان می ریزید، همان لحظه 2 یا 3 قطره روغن رزماری به آن بیافزایید.

  1. به شامپوی دست ساز خودتان روغن رزماری اضافه کنید.

دستورالعمل های فراوانی برای ساخت پایه شامپو در اینترنت موجود است. می توانید برای رسیدن به خاصیت های زیبایی و سلامت دلخواه تان، به آن ها عصاره های روغنی نیز بیافزایید. این شامپو ها ممکن است شامل ترکیبی از بیکینگ پودر، روغن نارگیل، عصاره های روغنی، و دیگر روغن ها باشد.

پیش از استفاده از روغن رزماری باید چه چیز هایی را بدانیم؟

از ریخته شدن روغن رزماری در چشم هایتان جلوگیری کنید. در صورت تماس روغن رزماری با چشم ها، فوراً چشم هایتان را با آب سرد آبکشی کنید.

همچنین از استفاده بیش از حد روغن رزماری پرهیز کنید. گفته می شود که روغن رزماری پوست را تحریک می کند، ممکن است باعث ناراحتی شده و آزاردهنده باشد، اما خطرناک نیست. برای پیشگیری از تحریک پوستتان، روغن را با یک روغن حامل و یا شامپو مورد استفاده تان ترکیب کنید.

چیز زیادی راجع به ایمن بودن استفاده از روغن رزماری در زمان حاملگی یا شیردهی نمی دانیم. هرچند که استفاده از روغن رزماری محدود به ریزش مو می شود، اما احتیاط کنید. تاثیرات این روغن در دوران حاملگی هنوز ناشناخته است.