ریزش روزانه مو، امری عادی است. همه ما در طول روز تعدادی مو را از دست می دهیم، حال اگر موها را شانه کنیم، این تعداد بیشتر هم خواهد بود. در حالت طبیعی، در طول دوران بارداری، اکثر خانم ها دارای موهای ضخیم و درخشنده ای هستند و پس از بارداری مقداری از این موها را از دست می دهند. حال در برخی موارد، خانم ها در طول دوران حاملگی نیز تجربه ریزش مو را دارند. مشکل از کجاست ؟

ریزش مو بارداری امری طبیعی یا غیرطبیعی؟

در طول چرخه رشد انسان و در هر مقطع زمانی، در حدود 90 درصد موها در حال رشد مجدد بوده و 10 درصد باقیمانده در حالت ایستایی باقی می مانند. اگر با نازک شدن و یا ریزش موهای خود در دوران بارداری برخورد دارید، نگران نشوید؛ زیرا که این امری عادی است. چرا که فازی مقطعی بوده و مشکلی جدی برایتان پیش نخواهد آمد؛ زیرا که حالت ایستایی موها، در مرحله بازدارندگی متوقف شده است. دلیل آن هم افزایش هورمون استروژن شماست که تعداد بیشتری از موها را در مرحله استراحت (resting phase) نگه خواهد داشت. در نتیجه تار مویی که قرار بوده ریزش کند، در جای خود مانده و روز به روز ضخیم تر می شود. اما پس از به دنیا آمدن فرزندتان و در نتیجه کاهش هورمون استروژن، موهایی که در حالت ایستایی مانده اند به همراه موهایی که تازه به مرحله ریزش رسیده اند، از دست خواهند رفت و به نظر می آید که تعداد بسیاری از موهای خود را از دست داده اید.

آیا از دست دادن مو، در طول دوران بارداری امری غیر عادی است ؟

ریزش مو در ابتدای دوران بارداری امری طبیعی می باشد، اما بیشتر بودن آن در مقایسه با تعداد موهای از دست رفته پس از دوران بارداری، ممکن است امری غیر طبیعی باشد. خانم های باردار، در طول دوران حاملگی، دارای موهای ضخیم تر می باشند، دلیل آن هم همان طور که ذکر شد، توقف موها در مرحله ایستایی یا استراحت می باشد و این مرحله توقف تا پس از دوران بارداری ادامه خواهد داشت. حال در برخی موارد خاص، ریزش مو در طول بارداری رخ می دهد و بستگی به سلامت شخص دارد. نوسانات هورمونی یکی از دلائل این امر است. این ریزش مو می تواند بصورت کلی از تمامی نقاط سر، یا در تنها بخشی باشد که آنرا شانه می کنید. می بایست 6 الی 12 ماه پس از دوران بارداری، رشد موهای خود را بصورت هفتگی بررسی نمایید. اگر شدت ریزش مو همچنان ادامه داشته باشد، احتمالا نشانه ای از سیپتوم های بارداری است و سبب آن نیز ممکن است کمبود ویتامین های بدن شما باشد.

ریزش مو در دوران بارداری

 

چرا ریزش مو در دوران بارداری رخ می دهد؟

میزان هورمون استروژن در طول دوران بارداری افزایش پیدا کرده و این هورمون، از افتادن فولیکول تار مو جلوگیری می کند. اما این امر را نمی توان برای تمامی خانم های باردار، در نظر گرفت؛ زیرا که در برخی خانم های باردار، به سبب عدم تعادل هورمونی یا دلائل سلامت فردی، ریزش مو ممکن است در دوران بارداری نیز رخ بدهد.

دلیل دیگر ممکن است در ارتباط با افزایش طبیعی هورمون پروژسترون باشد، با افزایش این هورمون، پوست بدن به سمت خشکی می گراید. با خشک شدن پوست، تارهای مو در نزدیکی محل رشد مو و یا حتی در ریشه مو در پوست، حالت شکنندگی به خود گرفته و سبب می شود با کوچکترین فشاری از ریشه دربیایند.

دلائل دیگری نیز همانند کمبود ویتامین ها و یا مواد مغذی در بدن، قطع کردن استفاده از داروهای کنترل کننده تولد و یا برخی حوادث مانند سقط عمدی یا غیر عمدی جنین می تواند عامل ریزش مو باشد.

ریزش مو در دوران بارداری

علت اصلی ریزش مو در دوران بارداری چیست؟

‘ Telogen effluvium’ اصطلاحی است که که برای تعریف ریزش شدید مو در دوران بارداری توسط پزشکان استفاده می شود و به طور معمول، یک الی پنج ماه پس از دوران بارداری رخ می دهد و امری مقطعی است که در حدود 40 الی 50 درصد از خانم ها را درگیر خود می کند. چرخه ریزش مو از 6 الی 12 ماه پس از بارداری، به چرخه طبیعی خود باز می گردد. بی ثباتی هورمونی و یا برخی تغییرات فیزیکی، عامل و فاکتور اصلی در Telogen effluvium به حساب می آیند، در لیست زیر، برخی از دلائل ممکن این امر آورده شده است:

 تغذیه ضعیف

هنگامی که باردار هستید، بدن شما به تغذیه بیشتری نیاز دارید. حال اگر در سه ماهه نخست حاملگی، حالت تهوع را تجربه کنید، بیشتر مواد مغذی خود را از دست داده اید. مصرف نمودن غذاهایی که مواد مغذی کافی نداشته باشند، یکی از دلائل ریزش مو بارداری است. کمبود و یا نبود آهن، پروتئین، مواد معدنی و ویتامین ها وضعیت را حتی بدتر از قبل خواهد نمود. توجه نمایید که حتی استفاده بیش از حد از ویتامین ها همانند استفاده ناکافی از آنها، بر افزایش ریزش مو تاثیر دارد.

بیماری

در برخی موارد، خانم های باردار ممکن است دچار بیماری هایی همانند دیابت بارداری یا درمافیتوز ( نوعی عفونت قارچی) شوند که این امر هم بر ریزش مو بارداری تاثیر گذار است. استفاده از برخی داروها مانند داروهای فشار خون یا ضد افسردگی هم سبب ریزش مو خواهند شد.

تغییرات هورمونی

تغییر در میزان هورمون ها، یکی از اصلی ترین دلائل ریزش مو بارداری است، زیرا که بر چرخه طبیعی رشد و ریزش مو تاثیر می گذارند. افزایش یا کاهش هورمون ها، این چرخه را طولانی تر از حالت طبیعی نموده و بر اثر آن، چرخه طبیعی ریزش مو کاملا تغییر خواهد نمود.

ژنتیک

در بسیاری از موارد، دلائل ژنتیکی بر ریزش مو بارداری تاثیر خواهند گذاشت. اگر مادر شما در طول بارداری دچار ریزش مو گشته، به احتمال فراوان شما نیز در طول حاملگی نیز به این مشکل برخواهید خورد.

کمبود تیروئید

Hypothyroidism یا کم کاری تیروئید، حالتی است که میزان هورمون تیروئید در بدن کم می باشد. این هورمون، تنظیم نمودن متابولیسم بدن، سلامت روانی، فرآیندهای گوارشی و تنظیم رشد ناخن ها و موها را برعهده دارد. واضح است که کمبود این هورمون، بر ریزش مو بسیار تاثیر گذار است.

سندرم پلی کیستیک تخمدان

این سندرم یا به اختصار PCOS، نوعی تغییر هورمونی است که در آن، هورمون های مردانه بطور ناگهانی در خانم ها افزایش پیدا کرده و سبب می شود تا رشد مو در خانم ها افزایش پیدا کرده، در نتیجه برای رشد موهای تازه، تعداد موی بیشتری از دست خواهد رفت.

حال چگونه ریزش مو بارداری را کنترل نماییم ؟

ریزش مو امری معمول بوده و پس از دوران بارداری، به چرخه طبیعی خودش باز خواهد گشت، اکنون اگر بر اثر یکی از دلائل ذکر شده این امر رخ ندهد، روش های زیر را به شما پیشنهاد می نماییم ( البته موثرترین راه، مشاوره با پزشک می باشد.) :

سر خود را چرب نمایید.

چرب نمودن سر و موها بصورت مرتب، بسیار برای موهایتان مفید خواهد بود. هفته ای دو مرتبه چرب نمودن موها پیش از خوابیدن، به تغذیه موها کمک خواهد نمود. می توانید، چند وقت یکبار، در طول روز نیز موهایتان را با استفاده از روغن های طبیعی کمی ولرم، ماساژ دهید. برخی از روغن های مفید برای چرب نمودن موها عبارتند از : روغن نارگیل، روغن بادام یا روغن زیتون.

از سشوار استفاده نکنید.

سعی نمایید که موها حالت طبیعی خود را داشته باشند تا اینکه با استفاده از سشوار به آن مدل بدهید، یا آنرا رنگ نمایید. هنگامی که موهایتان خیس است، با آنها مهربان باشید و با استفاده از شانه ها و به آرامی، موهای گره خورده را باز نمایید و بگذارید طبیعی خشک شوند، سریع خشک کردن آنها با استفاده از سشوار، به خشکی پوست کمک می کند.

کاهش ریزش مو در دوران بارداری با سشوار

از مواد شیمیایی پرهیز کنید.

در بسیاری از فروشگاه های آرایشی و بهداشتی به بسیاری از شامپوها برخورد می کنید که ادعا دارند تمامی مشکلات موهای شما را برطرف می نمایند؛ اما بهتر است در طول دوران بارداری از آنها دوری نمایید. اینگونه لوازم بهداشتی، از آنجا که محتوی مواد شیمیایی نگه دارنده هستند، برای خانم های باردار بسیار مضر می باشند. بهتر است از شامپوهای حاوی بیوتین و سیلیس استفاده نمایید.

از استرس پرهیز نمایید.

استرس، نه تنها در دوران بارداری، بلکه در هر حالتی بر ریزش مو تاثیر گذار است. امری طبیعی است که اگر برای زایمان، سلامت فرزندتان و یا هرگونه موقعیت دیگری نگران باشید، بهتر است تا پس از دوران بارداری به خودتان استرس ندهید، وظیفه نزدیکان در هنگام بارداری، دادن روحیه و دور نگه داشتن شما از استرس باشد. بر جنبه های مثبت بارداری، در آغوش نگه داشتن فرزندتان و یا هرگونه چیزی که شما را خوشحال می کند، تمرکز نمایید.

کاهش ریزش مو در دوران بارداری

توصیه مهم: از شانه هایی دارای دندانه هایی با فاصله زیاد استفاده نمایید.

توصیه های نهایی

موهایتان را از نور مستقیم نور خورشید و یا گرما دور نگه دارید.

  1. میزان استفاده از میوه و سبزیجات را افزایش دهید.
  2. تست خون را بصورت مرتب انجام دهید تا از میزان هورمون تیروئید خود مطلع باشید.
  3. از شانه نمودن بسیار موهایتان خودداری نمایید بخصوص هنگامی که خیس می باشند.
  4. از شانه هایی که فاصله دندانه های آن کم می باشد، استفاده ننمایید و به جای آن، شانه هایی که فاصله دندانه های آن از هم زیاد است بهره ببرید.