زخم بعد از کاشت مو یکی از شایع ترین مشکلاتی است که آن دسته از افرادی که به تازگی عمل کاشت مو انجام داده اند، با آن درگیر می شوند. کاشت مو نوعی روش زیبایی و درمانی برای داشتن موهای پرپشت و سالم است. داشتن موهای سالم آنقدر لذت بخش است که می بایستی مشکلاتی مانند زخم های پشت سر بعد از کاشت مو را به جان خرید. کاشت مو به افرادی که موهای کم پشت دارند و یا قسمتی از سرشان بی مو است اعتماد به نفس زیادی می بخشد.

از جمله کاندیدا های کاشت مو می توان به مرد هایی با سر تاس، زنانی با مو های کم پشت، افرادی که به هر دلیلی در قسمتی از سرشان مو رشد نمی کند و کسانی که به تازگی از شیمی درمانی رهایی یافته اند اشاره نمود. اگر یکی از این افراد هستید به هیچ وجه نگران زخم پشت سر بعد از کاشت مو نباشید چرا که در ادامه به مبحث زخم بعد از کاشت مو و نحوه ی برخورد و درمان زخم سر بعد از کاشت مو کاملا پرداخته خواهد شد.

زخم سر بر اثر کاشت مو چگونه ایجاد می شود؟

شاید این سوال در ذهنتان شکل بگیرد که زخم بعد از کاشت مو چگونه ایجاد می شود. این عارضه مربوط به مراحل کاشت مو است. این به معنی است که برای جایگذاری فولیکول های سالم در زیر پوست سر می بایستی قسمت های مورد نظر را با ابزار های مخصوص برش داد و یا سوراخ کرد. ایجاد محلی مناسب جهت کاشت فولیکول ها به دو روش صورت می گیرد:

  • یکی آن است که شخص جراح قسمتی از پوست سر را به صورت نواری برش می دهد. این روش اغلب برای کاشت مو در پشت سر استفاده می شود.
  • روش دوم ایجاد کردن سوراخ های بسیار ریز با یک عدد سوزن بسیار نازک است. این روش برای جلوی سر مورد استفاده قرار می گیرد.

از آنجایی که از روش شماره یک جهت کاشت فولیکول ها قسمت بزرگی از پوست سر برش داده می شود، زخم آن نیز بسیار دردسر ساز است و مدتی طول می کشید تا به خوبی التیام بخشد. پس از برش دادن پوست پشت سر و قرار دادن فولیکول های در زیر پوست، پوست برش داده بخیه می شود، از این رو التیام یافتن آن قطعی است و جای نگرانی ندارد.

درمان زخم های پشت سر بعد از کاشت مو

خوب شدن زخم بعد از کاشت مو امری غیرقابل دخالت است. در حالت کلی التیام یافتن زخم های پشت سر، پس از اتمام اقدامات اولیه توسط پزشک، به تفاوت توانایی بدن افراد مختلف در بهبود زخم ها بستگی دارد. در یک مثال قابل لمس تر به این مهم دست خواهید یافت. فرض کنید یک شخص دیابتی برای کاشت مو به پزشک مراجعه کرده و تمامی مراحل عمل کاشت مو ایشان با موفقیت به اتمام رسیده است.

از آنجایی که زخم ها در افراد دیابتی به سختی التیام می یابند، درمان زخم سر بعد از کاشت مو نیز با مشکل مواجه می شود. در صورتی که به هر دلیلی زخم هایتان دیر خوب می شود می بایستی توانایی مواجهه با زخم بعد از کاشت مو را نیز داشته باشید. چنانکه با این مشکل مواجه هستید، قبل از اقدام به کاشت مو بهتر است این گزینه را نیز حتما به شخص جراح یادآوری کنید. شخص جراح برای تسریع زخم ها، قطع به یقین، پماد ها و یا دارویی ها برای شما در نظر خواهد گرفت.

مدت زمان درمان زخم سر بعد از کاشت مو

مدت زمان درمان زخم سر بعد از کاشت مو

زخم بعد از کاشت مو که در نواحی مختلف سر ایجاد می شود، پس از آنکه اثر داروی های بی حسی موضعی از بین رفت، سبب ایجاد حس درد در شخص بیمار می شود. از این رو افراد مسائلی مانند مدت زمان درمان زخم ها پس از کاشت مو را بسیار مورد پیگیری قرار می دهند. همانطور که در بند قبلی به آن اشاره شد سرعت خوب شدن زخم ها با فیزیولوژی بیمار بستگی دار.

اما اگر بخواهیم یک مدت زمان میانگین برای سرعت خوب شدن زخم بعد از کاشت مو تعیین می کنیم میتوان آن را بین یک الی دو هفته در نظر گرفت. در این مدت زمان شخص پزشک به جهت تسریع روند درمان و ایجاد حس آرامش در شخص داروی های متفاوتی برای ایشان تجویز می کند که از این دارو ها می توان به دارو های ضد درد، داروی های ضد التهابی و داروی کم کننده ی درد اشاره نمود. از بین این موارد مصرف آنتی بیوتیک رابطه ی مستقیمی با کاهش مدت زمان درمان زخم ها دارد.
باید ها و نباید های کاشت مو

باید ها و نباید های کاشت مو

در مورد کاشت مو و درمان زخم سر بعد از کاشت مو مواردی وجود دارد که می بایستی تمامی آن ها مو به مو رعایت شود . این موارد که رعایت تمامی آن ها از ملزومات است به این شرح اند:

  • از قسمت هایی که فولیکول ها در آن نواحی کاشته شده اند در برابر ضربه و یا آسیب مراقبت کنید. وارد شدن ضربه به قسمت های کاشت شده نه تنها سبب باز شدن زخم می شود بلکه ممکن است به فولیکول ها نیز آسیب برساند.
  • زخم های خود را با انواع کرم های ضد اسکار پوشش ندهید. استفاده از این کرم جهت از بین بردن اسکار ها مربوط به زمانی است که بخیه هایتان به خوبی جوش خورده است و مو های جدید در سرتان رشد کرده است. مرطوب کردن زخم ها با این ماده روند درمان را به تعویق می اندازد.
  • زخم های ناشی از کاشت مو را به کلی فراموش کنید و از دست کاری کردن آن ها دست بردارید. دستکاری زخم ها ممکن است باعث ایجاد اسکار های بد شکل و یا عفونت شود.
  • در صورتی که پزشک برایتان پماد تجویز کرده است، مصرف روزانه و مرتب آن را فراموش نکنید.
  • تنها شوینده ای که با زخم پشت سر بعد از کاشت مو سازگار است شامپو بچه است و شما بعد از گذشت 3 الی 4 روز  مجاز هستید سر خود را با تنها با شامپو بچه شستشو دهید.