انسان از دیرباز علاقمند بوده تا هیکلی و اندامی خراشیده و متناسب داشته باشد. این میل در بانوان نسبت به آقایان بیشتر است. ولی امروزه مردان نیز به این سمت تناسب اندام بیشتر گرایش یافته اند. تناسب اندام که از لحاظ علمی با نماد BMI نشان داده می شود معادل کاهش وزن نیست. چون فرد ممکن است وزن مناسبی داشته باشد ولی تناسب اندام نداشته باشد. امروزه روش های زیادی برای از بین بردن چربی و تناسب اندام موضعی ایجاد شده است. ولی یکی از محبوبترین این موارد عمل لیپوماتیک می باشد. علت سفت شدن شکم بعد از لیپوماتیک و تاثیرات آن یکی از دلایل محبوبیت این عمل می باشد.

مکانیسم عمل دستگاه لیپوماتیک

بسیاری از افراد لاغر هستند و وزن مناسب دارند ولی در قسمت هایی از بدن  به صورت موضعی دارای چربی هایی هستند که با ورزش و هیچ روش دیگری از بین نمی رود و باعث بد فرم شدن اندام فرد می شود. این چربی ها بیشتر در قسمت باسن و پهلوها و شکم وجود داشته و در بانوان شایع تر می باشد. این دستگاه با از بین بردن چربی یه صورت موضعی ابن خواسته افراد را ممکن می سازد.

این دستگاه که در مقایسه با لیپوساکشن جدیدتر است دارای یک پروب است که با استفاده از حرارت چربی های موضعی بدن را خارج می کند. در این روش اعصاب و سلول های پوستی و عضلات بسیار کمتر آسیب می بینند. نیاز به استفاده از گن در این روش بسیار کمتر است. کوفتگی بعد از عمل کمتر خواهد بود. عفونت ثانویه در این روش کمتر اتفاق می افتد. در این روش یکنواختی چربی باقی مانده زیر پوست نیز بیشتر است و مانند لیپوساکشن چربی به شکل توپی در زیر پوست باقی نمی ماند.

علت سفت شدن شکم بعد از لیپوماتیک

علت سفت شدن شکم بعد از لیپوماتیک

یکی از مواردی که افراد را بعد از عمل از بین بردن چربی نگران می کند شل شدن پوست در محل انجام عمل و ظاهر بد و چروک شدن پوست آن قسمت است. اما این حالت در عمل لیپوماتیک به دلایل زیر کمتر اتفاق می افتد:

 • تکنولوژی جدید و مدرن استفاده شده در این روش

علت سفت شدن شکم بعد از لیپوماتیک استفاده همزمان از امواج فراصوت و حرارت می باشد. که این امواج باعث تحریک کلاژن سازی در محل عمل شده و از خاصیت ارتجاعی آن کاسته نشده و در نتیجه دچار شل شدن و افتادگی نمی شود.

 • پزشک مجرب و کاربلد

حتی اگر شما بروزترین دستگاه را داشته باشید ولی شخص تکنیک، علم و مهارت لازم را نداشته باشد نمی توان از آن تکنولوژی استفاده کرد. ماهر بودن  پزشک در این عمل و به ویژه در سایر عمل های زیبایی بسیار مهم است. چون یکی از علت سفت شدن شکم بعد از لیپوماتیک  و شدت و ضعف آن می تواند مهارت پزشک در چگونگی انجام این عمل باشد. همچنین مقدار خونریزی و دوره نقاهت نیز رابطه مستقیم با این موضوع دارد.

 •  رعایت روش های مراقبت بعد عمل به ویژه استفاده از گن مخصوص

درست است که در این عمل استفاده از گن مخصوص محدودتر است ولی برای دو هفته استفاده از آن اجباری می باشد. این روش تورم شکم را کاهش داده و باعث سفت شدن شکم خواهد شد.

 • سن فرد

در تمام جراحی ها سن فرد بسیار مهم و تاثیر گذار است. دراین جراحی هم یک  علت سفت شدن شکم بعد از لیپوماتیک  می تواند سن فرد باشد. هرچه فرد در هنگام عمل جوانتر باشد دوران ریکاوری و نقاهت کمتر شده پوست سریع تر تحریک شده و شروع به کلاژن سازی می کند و کمتر دچار شل شدگی و افتادگی می شود

 • وزن فرد جراحی شوند

هرچه وزن فرد کمتر و چربی موضعی تر باشد در این جراحی نتیجه و سفت شدگی شکم بهتر اتفاق می افتد. البته این عمل برای از بین بردن چربی های موضعی بیشتر توصیه می شود و نتیجه بهتری هم دارد.

راهکارهایی که از سفت شدن شکم بعد از عمل لیپوماتیک محافظت می کند

 

راهکارهایی که از سفت شدن شکم بعد از عمل لیپوماتیک محافظت می کند

علت سفت شدن شکم بعد از لیپوماتیک هرچه که باشد اگر شما رعایت یک سری مسائل بعد از عمل را نکنید ممکن است شکم شما به حالت اولیه باز گردد این موارد عبارتند از:

 • اصلاح رژیم غذایی

ماهیت سلول های لیپیدی یا همان چربی به طوری است که اگر شما در تغذیه خود رعایت مصرف چربی را نکنید باز خواهند گشت. پس بعد از عمل در تغذیه خود دقت کرده بیشتر از فیبر و سبزیجات و غذاهای کم چرب استفاده کنید. تا ذخایر چربی شما به حالت اولیه باز نگردد.

 • جلوگیری از دهیدراتاسیون

کم آبی در حالت عادی باعث چروک شدن پوست می شود ولی بعد از این عمل هم بسیار مهم و حیاتی است و باید آب کافی بنوشید.

 • انجام ورزش و حرکات نرمشی به ویژه برای شکم

عضله سازی برای حفظ سفت ماندن پوست بسیار مهم و موثر است به ویژه ورزش مدام و روزانه و هوازی .

 • رعایت توصیه های پزشک برای مراقبت بعد عمل

رعایت نحوه مناسب خوابیدن، پرهیز از قرار گرفتن زیر آفتاب، استفاده مداوم از گن مخصوص همه و همه از علت سفت شدن شکم بعد از لیپوماتیک که باید رعایت شود.

عوارض عمل لیپوماتیک

عوارض عمل لیپوماتیک

 • جمع شدن مایعات زیر پوستی

این مورد زمانی صورت میگیرد که پزشک مهارت کافی در کنترل لرزش پروب دستگاه نداشته باشد

 • حساسیت به دارو بی حسی موضعی

داروی مورد استفاده لیدوکائین می باشد که ممکن است در بعضی افراد حساسیت زا باشد.

 • آمبولی چربی در بدن

اگر پزشک مهارت کافی نداشته باشد ممکن است چربی وارد عروق و سایر قسمت های بدن شده و آمبولی دهد و ایجاد مشکل نماید.

 • خونریزی در محل

درست است که برش انجام این عمل بسیار کوچک و خونریزی آن ناچیز است ولی در صورت استفاده افراد از داروی ضد انعقاد ممکن است مشکل بوجود آید.

 •  عفونت ثانویه

در هر عمل جراحی و تهاجمی امکان ایجاد عفونت وجود دارد که این مورد بسته به مهارت پزشک و مراقبت بعد عمل قابل کنترل است.

 • عدم رضایت

اگر فرد تغذیه و رژیم غذایی خود را رعایت نکند ممکن است وضعیت به حالت اولیه بازگردد.

 •  افتادگی و شلی پوست

علت سفت شدن شکم بعد از لیپوماتیک در قسمت بالا اشاره شد اگر رعایت نشود نتیجه مطلوب حاصل نخواهد شد.