درمان شل شدن پوست بعد از زایمان هم روش های جراحی هم غیر جراحی چگونه است؟ شل شدن پوست یک تجربه طبیعی بعد از بارداری است. در دوران بارداری پوست کشیده می شود تا جا برای جنین در حال رشد وجود داشته باشد. این امر سبب می شود بعد از زایمان و پایان یافتن دوران بارداری پوست ناحیه اطراف شکم شل شده و دچار افتادگی بشود. البته لازم است بدانید با توجهبه پارامتر های مختلف امکان بازگشت سفتی پوست وجود دارد، از جمله وزن، سن و ژنتیک زن. اگر چه پوست شل مضر نیست، اما برخی از خانم ها از ظاهر آن بیزارند. در این مقاله درمان شل شدن پوست بعد از زایمان هم روش های جراحی هم غیر جراحی را بررسی می کنیم.

جلوگیری از شل شدن پوست بعد از زایمان

جلوگیری از شل شدن پوست بعد از زایمان

در رابطه با درمان شل شدن پوست بعد از زایمان لازم است بدانید یک سبک زندگی سالم و رژیم غذایی ممکن است موجب شود اضافه وزن بیش از حد در دوران بارداری اتفاق نیفتد. جلوگیری از افزایش وزن بیش نیز می تواند به کاهش احتمال شل شدن پوست پس از زایمان کمک کند. طبق دفتر بهداشت زنان (OWH) ، زنانی که در دوران بارداری ورزش می کنند پس از زایمان به احتمال زیاد به وزن متوسط ​​باز می گردند. OWH خاطرنشان می کند که ورزش در دوران بارداری بی خطر است. بهتر است خانم ها در دوران بارداری حداقل 2.5 ساعت ورزش هوازی با شدت متوسط ​​در هر هفته انجام دهند. انجام برخی از ورزش هایی که باعث تقویت عضلات شکم می شوند، مانند پیلاتس و یوگا در دوران بارداری نیز بی خطر است.

درمان شلی پوست بعد از زایمان

درمان شلی پوست بعد از زایمان

مصرف طیف وسیعی از ویتامین ها و مواد معدنی در دوران بارداری به حمایت از جنین در حال رشد کمک کرده و سطح انرژی را بالا نگه می دارد. یک رژیم غذایی سالم می تواند ضمن جلوگیری از افزایش بیش از حد وزن، به افزایش تدریجی وزن در دوران بارداری کمک کند. با این حال ، پوست شل بخشی طبیعی از بدن پس از زایمان است و همیشه نمی توان از بروز آن جلوگیری کرد.

  • ورزش کردن

در رابطه با درمان شل شدن پوست بعد از زایمان لازم است بدانید ورزش کردن سبب می شود عضلات شکم درگیر شده و سفت بشوند. کالج متخصص زنان و زایمان آمریکا توصیه می کند که با تمرینات ساده پس از زایمان شروع کنید و به تدریج هر هفته حداقل تا 150 دقیقه ورزش با شدت متوسط ​​انجام دهید. هرکسی که زایمان سزارین کرده یا با زایمان خود عارضه ای داشته باشد، باید در رابطه با انجام تمرین های ورزشی با پزشک خود مشورت کند. در غیر این صورت انجام تمرینات ورزشی کاملا بی خطر است.

ورزش های قدرتی مانند پیلاتس و یوگا سبب می شوند تا پوست ناحیه اطراف شکم سفت و محکم شود. همچنین این ورزش ها موجب سفت شدن پوست شکم می شوند. ورزش های دیگر مانند پیاده روی سریع، دویدن، دوچرخه سواری و یا ایروبیک نیز ممکن است به تقویت عضلات کمک کنند.

  • تغذیه

در رابطه با درمان شل شدن پوست بعد از زایمان لازم است بدانید یک رژیم غذایی متعادل و سرشار از ویتامین ها، پروتئین ها و چربی ها به عضله سازی و تقویت کلاژن کمک می کند. کلاژن یک پروتئین ضروری برای پوست سالم و سفت است. نوشیدن آب فراوان نیز می تواند خاصیت ارتجاعی و زیبایی پوست را بهبود بخشد.

  • روغن ها و کرم های سفت کننده پوست

شواهد اندکی برای اثبات این ادعا وجود دارد که روغن ها یا کرم های سفت کننده می توانند به کاهش شل شدن پوست پس از بارداری کمک کنند. با این حال ممکن است به طور موقت ظاهر پوست را به صورت موقت بهبود ببخشند.

مطالعات نشان داده است که ماساژ پوست می تواند به افزایش جریان خون و تحریک فیبروبلاست ها کمک کند. این سلول ها در تولید کلاژن و الاستین نقش دارند که هر دو به سفت شدن و تقویت پوست کمک می کنند.

  • مصرف مکمل های کلاژن

در رابطه با درمان شل شدن پوست بعد از زایمان لازم است بدانید بدن به طور طبیعی کلاژن تولید می کند. اگر چه این روند با افزایش سن بدن کاهش می یابد. مصرف مکمل کلاژن برای بهبود قابلیت ارتجاعی پوست مفید است. اگر چه بیشتر مطالعات در رابطه با کلاژن روی چین و چروک صورت متمرکز است، اما مصرف مکمل های کلاژن می تواند پوست بدن را سفت و تقویت کند. به نظر می رسد مکمل های کلاژن خاصیت ارتجاعی، آبرسانی و تراکم کلاژن پوستی را تقویت می کنند، همه این ها ظاهر پوست شل را بهبود می بخشند.

اقدامات زیبایی غیر جراحی سفت شدن پوست بعد از زایمان

اقدامات زیبایی غیر جراحی سفت شدن پوست بعد از زایمان

طبق گفته انجمن جراحی زیبایی آمریکا، درمان های غیر جراحی مانند درمان با فرکانس رادیویی یا درمان توسط نور پالسی می توانند با گرم کردن لایه های پوستی و تقویت تولید کلاژن، به سفت شدن پوست اضافی شکم کمک کنند. فردی که تحت درمان است ممکن است به چندین جلسه جلسه احتیاج داشته باشد و نتایج به تدریج طی چند ماه پس از درمان نمایان می شود.

درمان شل شدن پوست با لیزر نیز با استفاده از گرما باعث تحریک کلاژن و الاستین می شود. افراد می توانند از آن برای سفت شدن پوست در هر نقطه از بدن استفاده کنند. ممکن است یک فرد برای دیدن نتایج به سه تا پنج جلسه درمان نیاز داشته باشد. به طور معمول نتایج بین 2 تا 6 ماه پس از درمان ظاهر می شود.

اقدامات زیبایی جراحی برای سفت شدن پوست بعد از زایمان

اقدامات زیبایی جراحی برای سفت شدن پوست بعد از زایمان

یکی از روش های درمان شل شدن پوست بعد از زایمان، برداشتن آن از طریق جراحی است. این روش به عنوان جراحی ابدومینوپلاستی یا برداشتن شکم شناخته می شود. طبق گفته انجمن جراحی زیبایی آمریکا نتایج تا زمانی که فرد پس از جراحی وزن ثابتی داشته باشد، دائمی است.

انواع مختلف تاک شکم

  • استاندارد یا کامل

پوست و چربی اضافی را دقیقا از بالای خط موی شرمگاهی تا ناف شکم از بین می برد. این روش باعث ایجاد یک زخم در اطراف ناف شکم و یک زخم طولانی در پایین شکم می شود.

  • مینی

پوست و چربی اضافی زیر ناف شکم را برطرف می کند و جای زخم افقی کمی کوتاه تر در بالای تپه شرمگاهی وجود دارد.

  • تعمیم داده شده

در این روش پوست اطراف شکم از قسمت فوقانی و پایین شکم و کناره های بدن برداشته می شود. این روش جای زخمی به شکل لنگر دارد که در اطراف قسمت جلویی و دو طرف بدن و در دو طرف ناف شکم گسترش می یابد.

جراحان توصیه می کنند که بانوان فقط زمانی که تصمیم به ادامه بارداری ندارند، تحت عمل جراحی مانند شکم قرار بگیرند.