ممکن است برای بسیاری از افراد این سوال پیش بیاید که آیا شیردهی پس از پروتز سینه امکان پذیر است یا خیر؟ ما در این مقاله قصد داریم به سوالات شما پاسخ دهیم و شما را در این زمینه راهنمایی کنیم.

برخی از خانم ها فکر می کنند که ممکن است پروتز بر روی شیر دهی آن ها تاثیر بگذارد و با مشکل مواجه شوند. اما خانم های زیادی نیز هستند که قبل از بچه دار شدن و شیردهی نیز این کار را انجام می دهند.

تاثیر پروتز سینه بر روی شیر دهی

تاثیر پروتز سینه بر روی شیر دهی

در واقع تاثیر پروتز سینه بر روی شیر دهی بسیار کم است و مشکل جدی را برای شما ایجاد نمی کند. زیرا هنگامی که شما سینه های خود را پروتز می کنید این عمل به فضایی که به شیر دهی و همچنین مجرای شیر مربوط می شود کاری ندارد و مشکلی را در آن ناحیه ایجاد نمی کند.

برخی ها بر این باورند که انجام این کار در زمان شیردهی می تواند موجب نشتی سیلیکون پروتز شود و در شیردهی اثر بگذارد. اما این اتفاق به ندرت و خیلی کم پیش می آید و در اکثر افرادی که به بچه های خود شیر می دهند و پروتز انجام داده اند تا حالا نشتی سیلیکون پروتز در آن ها وجود نداشته است. پس در نتیجه شیردهی پس از پروتز سینه ممکن است

اگر شما پروتز انجام داده باشید باید بدانید که در زمان شیردهی ممکن است سینه های شما به حالت اولیه خود برگردد و افتاده و شل شود زیرا بعد از زایمان و هنگام شیردهی قطعا بزرگ شدن حجم سینه ها و افتادگی آن ها برای هر مادری اتفاق می افتد.

اقدامات لازم قبل از انجام پروتز سینه

قبل از اینکه اقدام به انجام پروتز سینه در دوران بارداری یا شیردهی کنید حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنید و شرایط بدنی خود را برای ایشان توضیح دهید تا پزشک شما را به درستی راهنمایی کند و شما را از عوارض و خطرات احتمالی که ممکن است پیش بیاید را به شما بگوید و همچنین با بررسی دقیق به شما بگوید که آیا پروتز سینه برای شما مناسب است یا خیر و آیا شما می توانید شیردهی پس از پروتز سینه را داشته باشید.

عمل پروتز سینه هنگام شیر دهی

عمل پروتز سینه هنگام شیر دهی

در پروتز برشی را که بر روی سینه ایجاد می کنند با قسمت شیردهی ارتباط دارد اما این کار باید به قدری با دقت و محتاطانه انجام شود تا به قسمت مجرای شیردهی هیچ گونه آسیبی وارد نشود. بسیاری از افراد با وجود داشتن بچه و شیردهی به آن ها پروتز سینه را انجام داده اند و هیچ مشکلی نیز برای آنها پیش نیامده است. اما در کل بهتر است اگر تصمیم به بارداری دارید این کار را به عقب بیندازید و بعد از اتمام شیردهی اینکار را با خیال راحت انجام دهید.

اما اگر تصمیم داشتید که در دوران شیردهی پروتز سینه را انجام دهید بهتر است به پزشک خود این مسئله را بگویید. زیرا اگر پزشکی برش را دور هاله ی سینه ی شما ایجاد کند موجب بسته شدن مجرای شیر دهی می شود و ممکن است دیگر نتوانید به کودک خود شیر بدهید.

اما جای نگرانی نیست چون اکثر پزشکان متخصص این برش را بر زیر و یا روی عضله ی سینه می زنند و سپس پروتز را قرار می دهند تا مجرای شیردهی شما بسته نشود و شما به راحتی بتوانید به کودک خود شیر بدهید.

عوارض احتمالی پروتز سینه در دوران شیردهی

عوارض احتمالی پروتز سینه در دوران شیردهی

بعضی از افراد نیز نگران این هستند که شاید مواد پروتز وارد شیر آن ها شود و کودک آن مواد را به همراه شیر مادر بخورد و برای او مشکلاتی به وجود بیاید. اما همچین چیزی وجود ندارد و باید به افرادی که پروتز سینه را انجام داده اند بگوییم که این اتفاق برای آن ها نمی افتد. و با توجه به تحقیقات انجام شده هیچ گونه مواد پروتزی داخل شیر مادر وجود ندارد و شیر مادرانی که پروتز انجام داده اند با مادرانی که این کار را نکرده اند هیچ تفاوتی ندارد.

فقط در بعضی از موارد ممکن است مادری که پروتز انجام داده است شیر کم تری داشته باشد و نتواند نوزاد خود را سیر کند در این صورت می تواند شیرخشک را نیز جایگزین شیر خود بکند. کم شدن شیر مادر بعد از پروتز به عواملی از جمله نوع و محل برش، حساس شدن سینه ها، زخم شدن سینه، محل قرار گرفتن پروتز ها و.. بستگی دارد.

مثلا بعضی از افراد هستند که بعد از انجام پروتز سینه های آن ها به شدت حساس می شوند یعنی با کوچک ترین لمس احساس درد و ضعف می کنند در این صورت کودک آن ها نمی تواند شیر مادر را بخورد و در کم شدن شیر مادر نیز موثر است.

همچنین جای زخم هایی که در اثر پروتز بر روی سینه به جای مانده ممکن است به مرور زمان تا قسمت مجرای شیردهی عبور کند و موجب کمتر شدن شیر شما بشود.