لیفت ابرو که عموماً با نام لیفت پیشانی یا جوان‌سازی پیشانی هم شناخته می‌شود یک عمل جراحی زیبایی است که برای کشیدن پیشانی انجام می‌شود. با بالا رفتن سن به دلیل حرکت مداوم ماهیچه‌های صورت، خطوط و چین و چروک‌هایی بر روی پیشانی ایجاد می‌شود و همین امر باعث می‌شود که مُسِن‌تر از چیزی که واقعاً هستیم به نظر برسیم.

به دنبال بهترین خدمات زیبایی و لیفت هستید؟

ما با به‌روزترین تجهیزات و مجرب‌ترین جراحان و پزشکان در کنار شما هستیم.
برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.
۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰

به علاوه خطوط افقی و عمودی پیشانی یا خطوط عمودی کوچک میان ابروها می‌تواند باعث خشمگین‌تر شدن، مضطرب‌تر شدن و به طور کلی تغییر ناخوشایند حالت چهره شوند. خوشبختانه می‌توانید با انجام عمل لیفت ابرو و پیشانی به ظاهری جوان‌تر و زیباتر دست پیدا کنید.

لیفت طبیعی ابرو با تکنیک‌ها و روش‌های مختلفی انجام می‌شود و انتخاب هر کدام از این تکنیک‌ها به وضعیت داوطلب بستگی دارد.

با از بین بردن چین و چروک‌ها و خطوط عمیق پیشانی و قرار دادن ابروها در موقعیت جدید و مطلوب، می‌توان چندین سال چهره را جوان‌تر کرد. لیفت طبیعی ابرو با تکنیک‌ها و روش‌های مختلفی انجام می‌شود و انتخاب هر کدام از این تکنیک‌ها به وضعیت داوطلب بستگی دارد. اگر قصد انجام لیفت ابرو را دارید توصیه می‌کنیم که مطالب کلینیک پوست و مو رخ آرا در این زمینه را به طور کامل مطالعه نمایید تا اطلاعات و آگاهی‌های لازم را کسب کرده و بتوانید با قاطعیت بیشتری تصمیم بگیرید.

صفر تا صد لیفت ابرو (لیفت پیشانی)

طریقه لیفت ابرو اینگونه است که با کشیدن بافت نرم و پوست ناحیه پیشانی و ابرو، ظاهر پیشانی، ابرو و ناحیه دور چشم را بهبود می‌بخشند. اگر موقعیت ابروهایتان پایین است و افتادگی یا عدم تقارن دارد می‌توانید از مزایای لیفت ابرو بهره ببرید. لیفت ابرو اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد. می‌توان لیفت ابرو با جراحی را به تنهایی انجام داد و یا آن را با عمل‌های زیبایی دیگری مانند جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی) یا لیفت صورت همراه کرد.

دلیل انجام لیفت ابرو

دلیل انجام لیفت ابرو

بالا رفتن سن باعث افتادگی ابروها می‌شود. هنگامی که پوست و بافت‌های نرم قابلیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهند، فاصله میان ابروها و مژه‌ها کم می‌شود. موقعیت ابروها در تغییر حالت چهره بسیار موثر است و می‌تواند باعث القای حالات خستگی، عصبانیت و ناراحتی در چهره شود. با لیفت خط ابرو می‌توان موقعیت ابروها در صورت را بالاتر برده و ظاهری شاداب‌تر و جوان‌تر ایجاد کرد. اگر ابروهایتان پایین است و افتادگی دارد و باعث افتادگی پلک بالا هم شده است می‌توانید از مزایای لیفت ابرو بهره‌مند شوید.

کاندیدای لیفت ابرو

کاندیدای لیفت ابرو

لیفت ابرو راهی موثر برای جوان‌سازی چهره و از بین بردن خط اخم و افتادگی ابروها است. افرادی که علائم پیری در چهره آن‌ها مشهود شده و صورتی خسته، پژمرده و ناراحت دارند، می‌توانند با استفاده از لیفت ابرو این علائم و نشانه‌ها را از بین برده و ظاهری انرژیک پیدا کنند.

می‌توان لیفت ابرو و پلک، لیفت ابرو وچشم و لیفت ابرو و پیشانی را با هم انجام داد.

اکثراً افرادی که بین 40 الی 50 سال هستند عمل لیفت ابرو را انجام می‌دهند. عموماً خط ابرو و پلک‌های افراد در این بازه سنی افتادگی دارند و پیشانی در این سنین دچار چین و چروک می‌شود. گاهی اوقات این مشکلات به دلایل ارثی در سنین 20 الی 30 سال رخ می‌دهد که با لیفت ابرو و پلک می‌توان آن را درمان کرد. هر فردی که می‌خواهد لیفت ابرو را انجام دهد باید درک کامل و درستی از آن داشته باشد.

برخی افراد پس از مشاوره با دکتر تصمیم می‌گیرند که عمل لیفت ابرو را همراه با دیگر عمل‌های زیبایی مانند لیفت صورت (ریتیدکتومی) یا جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی) انجام دهند، زیرا این کار باعث می‌شود تا نتایج بهتری کسب شود. می‌توان لیفت ابرو و پلک، لیفت ابرو و چشم و لیفت ابرو و پیشانی را با هم انجام داد. همچنین افرادی که دچار مشکلات زیر هستند می‌توانند از مزایای لیفت ابرو بهره ببرند:

 • افتادگی ابرو
 • خستگی و عصبانیت چهره
 • خطوط افقی پیشانی
 • خط اخم
 • افتادگی پلک‌های بالا

ضررهای لیفت ابرو

ضررهای لیفت ابرو

باید پیش از انجام هرگونه عمل جراحی، ضررها و خطرات احتمالی آن را مورد بررسی قرار داده و کاملاً نسبت به آن‌ها آگاه باشید. جراحی لیفت ابرو عملی بی‌خطر است اما خطراتی را نیز در پی دارد که باید نسبت به آن‌ها آگاه باشید. برای مثال گاهی اوقات احساس در ناحیه زخم‌ها از بین رفته و آن ناحیه بی‌حس می‌شود.

در موارد بسیار نادری ممکن است عمل جراحی موجب آسیب به رشته‌های عصبی شود.

البته این بی‌حسی معمولاً موقتی است اما ممکن است در برخی موارد نیز دائمی باشد. در موارد بسیار نادری ممکن است عمل جراحی موجب آسیب به رشته‌های عصبی شود که این امر موجب فلج ناحیه اطراف ابروها و نیمه پایینی پیشانی می‌شود. در برخی مواقع موهای اطراف ناحیه تحت درمان به دلیل بروز اِسکار (اثر زخم) ریزش پیدا می‌کنند.

یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از این ضرر لیفت ابرو، انتخاب یک جراح ماهر و با تجربه است. به علاوه باید سعی کنید تا پیش و پس از عمل لیفت ابرو کاملاً از دستورالعمل‌های دکتر پیروی نمایید. برخی از خطرات عمل لیفت ابرو عبارتند از:

اِسکار (اثر زخم): ممکن است اِسکارهای ناشی از لیفت ابرو پس از عمل قابل مشاهده باشند.

تغییر احساس صورت: لیفت ابرو می‌تواند باعث ایجاد بی‌حسی موقت یادائمی در ناحیه پیشانی یا قسمت بالایی جمجمه شود.

عدم تقارن ابروها: ممکن است لیفت ابرو موجب عدم تقارن ابروها شود، مثلاً ممکن است یکی از ابروها یا هر دوی آن‌ها بسیار بالا بروند. البته ممکن است که این عدم تقارن در طول روند بهبودی پس از عمل از بین برود. در صورت عدم تقارن دائمی ابروها یا هر مشکل دیگری می‌توان با استفاده از جراحی اصلاحی آن‌ها را حل کرد.

مشکلات مو: لیفت ابرو می‌تواند موجب بالا رفتن خط رویش موها شود. همچنین ممکن است موها در ناحیه برش‌های جراحی ریزش داشته باشند. اگر مشکل ریزش مو خود به خود حل نشد می‌توان با برداشتن اِسکار یا پیوند مو آن را درمان کرد.

عمل لیفت ابرو مانند هر عمل جراحی دیگری دارای خطر خونریزی، عفونت و واکنش آلرژیک به بیهوشی است.

عوارض لیفت ابرو

عوارض لیفت ابرو

عوارض جانبی لیفت ابرو معمولاً پس از چند هفته الی یک ماه بهبود پیدا کرده و از بین می‌روند. برخی از این عوارض عبارتند از:

 • ورم
 • کبودی
 • سوزش
 • بی‌حسی
 • درد
 • خستگی
 • خارش

آمادگی برای لیفت ابرو

آمادگی برای لیفت ابرو

در ابتدا باید جلسه مشاوره‌ای در مورد عمل زیبایی لیفت با دکتر داشته باشید. دکتر در این جلسه موارد زیر را مورد بررسی قرار می‌دهد.

سوابق پزشکی: در جلسه مشاوره باید اطلاعات کاملی را در مورد مشکلات پزشکی و بیماری‌های خود چه در حال حاضر و چه در گذشته ارائه دهید. داروهایی که در حال حاضر مصرف می‌کنید یا در گذشته مصرف می‌کرده‌اید، جراحی‌هایی که داشته‌اید و… اطلاعاتی هستند بسیار مهم می‌باشند. اگر نسبت به داروی خاصی آلرژی دارید حتماً این موضوع را با دکتر در میان بگذارید.

معاینه فیزیکی: دکتر برای مشخص کردن بهتر گزینه‌های درمانی معایناتی را بر روی نواحی مختلف صورت انجام می‌دهد. همچنین ممکن است عکس‌هایی از صورت شما گرفته شود تا به عنوان سوابق پزشکی نگهداری گردد.

بررسی انتظارات داوطلب: دکتر از شما می‌خواهد تا در مورد انتظارات و خواسته‌های ظاهری خود صحبت کنید. چرا می‌خواهید عمل لیفت ابرو را انجام دهید و دوست دارید ظاهرتان پس از عمل چگونه باشد؟ لیفت ابرو چیست؟ سعی کنید که از مزایا و معایب لیفت ابرو کاملاً آگاه شوید.

پیش از لیفت ابرو باید موارد زیر را نیز رعایت کنید:

سیگار نکشید: سیگار کشیدن سرعت جریان خون در پوست را کاهش داده و باعث کُند شدن روند بهبودی می‌شود. اگر سیگار می‌کشید، دکتر از شما می‌خواهد تا برای مدتی پیش و پس از عمل لیفت ابرو آن را متوقف کنید.

از مصرف داروهای خاص اجتناب کنید: باید از مصرف داروهایی مانند آسپیرین، داروهای ضد التهاب و مکمل‌های گیاهی اجتناب کنید چراکه این داروها خونریزی را شدیدتر می‌کنند.

شخصی را به عنوان همراه خود تعیین کنید: باید شخصی را همراه خود داشته باشید تا پس از عمل شما را به خانه رسانده و حداقل یک شب در کنارتان باشد.

جراحی لیفت ابرو در بیمارستان انجام می‌شود. با اعمال بیهوشی عمومی در طول عمل کاملاً راحت بوده و هیچ دردی را احساس نخواهید کرد.

تکنیک‌های لیفت ابرو

تکنیک‌های لیفت ابرو

تکنیک‌های لیفت ابرو بسته به انتظاراتی که دارید متفاوت هستند. تکنیک جراحی، محل برش‌ها و ایجاد اِسکارها را مشخص می‌کند. ممکن است دکتر یکی از تکنیک‌های زیر را استفاده کند:

لیفت ابرو اندوسکوپی: دکتر در این روش برش‌هایی کوچک را در زیر خط رویش مو ایجاد می‌کند. سپس لوله‌ای بلند و نازک که چراغ و دوربینی کوچک در انتهای آن قرار دارد (اندوسکوپ) را وارد یکی از این برش‌ها می‌کند تا بتواند بافت‌ها و ماهیچه‌های زیرین صورت را مشاهده نماید.

سپس دکتر با استفاده از ابزاری مخصوص که وارد یکی دیگر از برش‌ها کرده بافت‌های پیشانی را لیفت می‌کند و به وسیله بخیه، قلاب‌های مخصوص یا تکنیک‌های دیگر، آن‌ها را در موقعیت جدید خود نگاه می‌دارد. سپس برش‌های ایجاد شده با بخیه یا گیره‌های کوچک مخصوصی بسته می‌شوند.

لیفت کرونال ابرو: در این تکنیک دکتر برشی را در پشت خط رویش موها یا بالای سرتان ایجاد می‌کند که این برش از یک گوش تا گوش دیگر ادامه دارد. سپس پیشانی را لیفت کرده و آن را موقعیت جدید نگاه می‌دارد. با این کار قسمت‌هایی از جمجمه بر روی یکدیگر می‌افتد که قسمت‌های اضافه برداشته شده و برش‌ها دوخته می‌شوند. این تکنیک برای افرادی که خط رویش موهایشان خیلی بالاست، ریزش مو دارند یا موهایشان کم پشت است انجام نمی‌شود.

لیفت ابرو از محل خط رویش مو: در این روش دکتر برشی را در قسمت بالای پیشانی و در محل خط رویش مو‌ها ایجاد می‌کند. سپس پوست و بافت اضافه را از آن ناحیه برداشته برداشته و پیشانی را لیفت می‌کند. در نتیجه خط رویش مو به عقب رانده نخواهد شد. این روش برای افرادی استفاده می‌شود که خط رویش موهایشان خیلی بالاست. گرچه بسته به روند بهبودی ممکن است اِسکارهای ناشی از عمل قابل مشاهده باشند. عمل لیفت ابرو از محل خط رویش مو چیزی بین 1 الی 2 ساعت طول می‌کشد.

دوره نقاهت لیفت ابرو

دوره نقاهت لیفت ابرو

پس از این عمل ناحیه تحت درمان کاملاً پانسمان شده تا ورم به حداقل برسد. ممکن است پس از عمل لیفت ابرو، سیستم زهکشی زخم برایتان تعبیه شود تا ترشحات زخم از طریق آن تخلیه شوند. دکتر کلیه دستورالعمل‌های لازم را برای مراقبت از زخم‌ها به شما می‌دهد. نکاتی که در چند روز اول پس از عمل باید رعایت کنید:

 • هنگام استراحت یا خوابیدن سر خود را بالاتر از بدن قرار دهید، این کار به بهبود ورم‌ها کمک می‌کند. همچنین باید داروها و مُسکن‌های تجویز شده توسط دکتر را طبق برنامه مصرف کنید.
 • از کمپرس سرد برای تسریع روند بهبودی ورم‌ها استفاده کنید.
 • به برش‌ها و زخم‌ها دست نزنید و به آن‌ها فشار وارد نکنید.

با بهبود زخم‌ها، ممکن است خارش و بی‌حسی را تجربه کنید که این مشکل به مرور زمان از بین خواهد رفت. دکتر معمولاً پس از 2 الی 3 روز بانداژ زخم‌ها را باز می‌کند. بخیه‌ها هم بین 7 الی 10 روز پس از عمل کشیده می‌شوند.

از دکتر بپرسید که چه زمان می‌توانید فعالیت‌های روزانه خود مانند شست و شوی موها و حمام کردن را از سر بگیرید. به خاطر داشته باشید که ورم ناشی از عمل می‌تواند تا چند هفته طول بکشد.

خط برش‌های جراحی به مرور زمان محو می‌شود. در صورتی که کبودی هنوز به طور کامل بهبود پیدا نکرده می‌توانید از آرایش برای پنهان کردن آن استفاده کنید.

اگر با مشکلات زیر مواجه شدید فوراً با دکتر تماس بگیرید:

 • تنگی نفس
 • درد قفسه سینه
 • ضربان قلب نامنظم

نتایج لیفت ابرو

نتایج لیفت ابرو

ورم، کبودی و عوارض دیگر لیفت ابرو معمولاً پس از چند هفته تا حد زیادی فروکش می‌کنند و نتایج عمل پدیدار می‌شود. این هنگام است که فرد احساس بهتری نسبت به خود پیدا کرده و اعتماد به نفس بیشتری خواهد یافت. با انجام این عمل زیبایی خطوط و چین و چروک‌های پیشانی از بین رفته، ابروها کشیده شده و ظاهری جوان‌تر و هشیارتر پیدا خواهید کرد. از آنجایی که برش‌های این عمل در پشت خط رویش موها ایجاد می‌شوند پس از بهبودی اصلاً مشهود نخواهند بود. به خاطر داشته باشید که نتایج لیفت ابرو برای همیشه ماندگاری ندارند. ممکن است با بالا رفتن سن پوست صورت دوباره شُل شده و افتادگی پیدا کند. آسیب‌های ناشی از نور آفتاب نیز باعث پیری پوست می‌شوند.