در این مقاله می خواهیم در مورد کاشت مو و آسیب‌ هایی مانند ضربه به سر بعد از کاشت مو و مراقبت های لازم بعد از این عمل، نکاتی را ارائه دهیم. ریزش مو به خصوص در آقایان یکی از دغدغه هایی است که افراد زیادی درگیر آن می باشند و هر کسی در طول زندگی خود راه و روش های زیادی را برای رفع این دغدغه انجام داده است که از این روش ها می توان به استفاده از شامپو، دارو های گیاهی و شیمیایی، آمپول، قرص و غیره اشاره نمود. در نظر گرفتن علت ریزش و طاسی از مهمترین عوامل می باشد که پزشک مربوطه با در نظر گرفتن آن ها روش های درمانی مختلفی را اعمال کرده و رویه درمانی خاصی را برای آن انتخاب می کند. ولی به طور کلی ریزش مو امری کاملاً طبیعی به خصوص در مردان است که می‌ تواند بر اثر عوامل مختلفی مانند عفونت پوست سر، آسیب دیدگی پوست سر و ضربات مانند تصادف و… ایجاد شود. همچنین عوامل دیگری مانند سوختگی عوامل ژنتیکی، سیگار کشیدن، استرس، استفاده از داروهای خاص، استفاده از محصولات پوست و موی شیمیایی هستند و عوامل بسیار زیاد دیگری ممکن است باعث شود مو ریزش پیدا کرده و فرد مورد نظر در قسمتی از سر خود طاس شود. به همین دلیل به پزشک مراجعه کرده و خواستار رفع این مشکل می باشد. یکی از روش های درمانی ریزش مو کاشت مو است که می‌ تواند نسبت به روش های دیگر موثرتر واقع شود. البته در کاشت مو نیز ممکن است مشکلاتی به وجود بیاید که در روند درمان اشکالاتی را ایجاد نماید. یکی از این مشکلات ضربه به سر بعد از کاشت مو می باشد که در ادامه این مشکل و مشکلات دیگر را بررسی خواهیم کرد.

ضربه به سر بعد از کاشت مو

اشکالاتی در کاشت مو مانند ضربه به سر بعد از کاشت مو:

همانطور که گفته شد کاشت ‌مو یکی از علل رفع طاسی به خصوص در مردان می باشد. پروسه کاشت مو به این معنی است که فولیکول هایی از قسمت های خاص سر که نسبت به طاسی مقاومت بسیار بیشتری دارند و از نظر ژنتیکی کاملاً بدون مشکل می باشند، برداشته شده و در قسمت هایی که طاس هستند کاشته خواهند شد. بعد از کاشت مو مراقبت های بسیار زیادی باید اعمال کرد و همچنین از آسیب‌ ها و ضرباتی مانند ضربه به سر بعد از کاشت مو جلوگیری کرد تا این فولیکول ها به رشد خود ادامه دهند. ضربه به سر بعد از کاشت مو، ورزش، تعریق زیاد، مالش سر، خم کردن سر، بد خوابیدن، فعالیت های زیاد و حتی نحوه غذا خوردن می ‌تواند باعث شود این فولیکول ‌ها به رشد خود ادامه نداده و یا در رشد آن ها مشکلاتی ایجاد شود. یکی از علت‌ هایی که این مشکلات به راحتی می تواند به وقوع بپیوندد، این است که سر بعد از عمل کاشت مو تقریباً بی حس بوده و دردی را در ناحیه کاشت و نواحی دیگر حس نخواهد کرد. به همین علت ممکن است مشکلات بیشتری در این نواحی به وجود بیاید، بدون این که فرد از آن ها اطلاع داشته باشد. ضربه به سر بعد از کاشت مو دارای شدت های مختلفی است که هر کدام از آن ها ممکن است در فواصل زمانی خاصی که نسبت به عمل کاشت مو می گذرد مشکلاتی را ایجاد نماید. بعد از عمل کاشت مو فرد باید مراقبت های ویژه را تا فاصله زمانی شش ماه بعد از عمل اعمال کرده و پروسه درمانی خود را تا چند ماه پس از عمل خود ادامه دهد تا بهترین نتیجه را از آن بگیرد.

ضربه به سر بعد از کاشت مو به صورت شدید:

بعد از کاشت مو هفته اولی که فرد دارای زخم ها و ورم بسیار زیادی در ناحیه سر خود می باشد، باید بیشترین مراقبت ها را از سر خود به عمل بیاورد. زیرا هر گونه فعالیتی مانند ورزش، تعریق زیاد، نحوه غذا خوردن و خوابیدن، سر خم کردن و ضربه به سر بعد از کاشت مو ممکن است فولیکول های پیوند زده شده را که در جای خود به خوبی قرار نگرفته ‌اند از بین برده و دیگر هیچ وقت این فولیکول‌ها به جای اول برنگردند و به همین دلیل این فولیکول‌ها رشد نکرده و کاملا از بین خواهند رفت. به همین دلیل هفته اول و بعد از آن ماه اول مهم ترین زمان برای مراقبت های بعد از کاشت مو می باشد. ضربه به سر بعد از کاشت مو اگر به صورت شدید در هفته اول اتفاق بیفتد، حتماً مشکلاتی برای فولیکول ها به وجود آمده و فرد باید برای ترمیم مو های خود به پزشک مراجعه نماید. زیرا فولیکول‌ها به شدت حساس بوده و می تواند در اثر هر ضربه ای به راحتی از بین بروند. در هفته های بعدی که بعد از کاشت مو می گذرد اگر ضربه به سر بعد از کاشت مو به صورت شدید اتفاق بیفتد باز هم ممکن است تعداد زیادی از فولیکول ها دچار مشکل شوند. زیرا در مدت زمان یک تا شش ماه فولیکول ها در جای خود به خوبی جای قرار نگیرند و ممکن است با هر گونه ضربه ‌ای این فولیکول ها از جای خود کنده شده و دیگر در سر جای خود قرار نگیرند. به همین علت ضربات شدید به فردی که عمل کاشت مو را انجام داده است و در فاصله زمانی ۱ تا ۶ ماه می باشد می ‌تواند فولیکول ها را از بین برده و فرد باید به پزشک مراجعه کند.

کاشت مو

ضربه به سر بعد از کاشت مو به صورت ضعیف:

ضربه به سر بعد از کاشت مو همانطور که گفته شد اگر شدید باشد می‌ تواند مشکلات بسیار زیادی را به وجود بیاورد و در هفته اول حتماً فولیکول های بسیار زیادی از آن را از بین خواهد برد و در هفته‌ های بعد تا ماه ششم نیز این ضربات شدید می ‌تواند مشکلات زیادی را در نوع خود به وجود بیاورد که فرد باید به پزشک مراجعه کند. ولی در صورتی که ضربه به سر بعد از کاشت مو در هفته اول و به صورت ضعیف اتفاق می ‌افتد فرد ممکن است تعداد بسیار کمی از فولیکول های خود را از بین برده باشد و در این صورت نیز باید به پزشک مراجعه کرد و با آن مشورت کند. احتمال ریزش و از بین رفتن فولیکول های مو بعد از گذشت یک ماه با ضربه به سر بعد از کاشت مو به صورت ضعیف تقریبا غیر ممکن است.