بانوان هم مانند آقایان ممکن است در برهه های مختلف زندگی خود دچار ریزش مو شوند. بحث ارتباط عفونت رحم با ریزش مو برای اغلب خانم ها موضوع جدی به حساب می آید. چرا که معمولا خانم ها در طول زندگی خود به مشکلات زیادی در مورد اندام تناسلی خود از جمله رحم دچار خواهند شد. بر خلاف تصور خیلی از خانم ها، عفونت رحم می تواند اثرات بسیار نامطلوبی را بر سلامتی آن ها به همراه داشته باشد.

در این مقاله می خواهیم به یکی از مهم ترین اثرات غیر مستقیم عفونت های زنانه از جمله ارتباط عفونت رحم با ریزش مو بپردازیم. اگر شما هم می خواهید در مورد این موضوع به طور علمی اطلاعات دقیقی را بدست آورید، حتما تا انتهای متن با ما همراه باشید.

بررسی ارتباط عفونت رحم با ریزش مو

بررسی ارتباط عفونت رحم با ریزش مو

به طور کلی ریزش مو می تواند ناشی از به وجود آمدن اختلال های موجود در اندام های مختلف رخ دهد. در واقع موارد زیادی می توانند در ریزش موی سر افراد نقش داشته باشند که یکی از آن ها می تواند مربوط به عفونت رحم باشد. اما این موضوع نشان دهنده ی ارتباط مستقیم بین آن ها نیست. بلکه نحوه ی اثر گذاری آن به صورت غیر مستقیم می باشد.

ارتباط عفونت رحم با ریزش مو از طریق به وجود آمدن کم خونی ایجاد خواهد شد. در واقع زمانی که یک خانم دچار عفونت رحم می شود، معمولا دیگر قسمت های اندام زنانه او هم دچار ایراد می شود. به دلیل نزدیک بودن محل قرار گیری رحم و تخمدان ها، معمولا خونریزی های جدی در پی اینگونه از عفونت ها در فرد بوجود می آید.

از سوی دیگر طبق بررسی ها، تحقیقات و آزمایشات انجام گرفته توسط پزشکان متخصص در این زمینه، یکی از مهم ترین و اصلی ترین علت های به وجود آمدن کم خونی مربوط به خونریزی های متعدد و به هم ریختن تنظیم هورمون های جنسی می باشد. کم خونی ها در واقع به این دلیل می توانند بر ریزش موی سر افراد نقش داشته باشند که مولکول های موجود در بافت موی انسان، نمی توانند اکسیژن محلول در خون را به میزان کافی در اختیار خود قرار دهند. در نتیجه به مرور ریزش موی فرد شدیدتر می شود.

می توان نتیجه گرفت که اگر خانم ها به نظافت و نیز تعادل هورمون های جنسی خود توجه کافی نداشته باشد، زیبایی چهره و موهای خود را هم از دست خواهند داد. همین اثرات غیر مستقیم اختلالات هستند که گاهی اوقات حتی بیماری های جدی تر از ریزش مو را برای افراد به ارمغان خواهند آورد!

راه حل هایی برای درمان غیر مستقیم ریزش مو

راه حل هایی برای درمان غیر مستقیم ریزش مو

همانطور که در بخش قبل نیز اشاره کردیم، ارتباط عفونت رحم با ریزش مو به حالت غیر مستقیم می باشد. بنابراین اکثر خانم ها در صورتی که متوجه شوند ریزش مو آن ها مربوط به کم خونی است، باید در صدد رفع رفع مشکلات عفونت رحم و نیز عدم تعادل هورمون های خود بپردازند.

مصرف داروهای شیمیایی ساده مانند آنتی بیوتیک ها می توانند به راحتی نقش زیادی را در از بین بردن عفونت ها ایفا کنند. استفاده از مکمل آهن، ویتامین D و کلسیم هم می تواند از مهم ترین موارد برای پیشگیری و درمان ریزش موهای ناشی از کم خونی به حساب می آید. رعایت بهداشت جنسی، انجام دادن نکات توصیه شده در دوران بارداری و عادت ماهیانه هم از نکات مهمی هستند که می توانند زمینه ساز ایجاد عفونت در تخمدان و حتی رحم خانم ها شوند. البته خود بارداری و تغییر در میزان هورمون های جنسی به تنهایی می تواند علت اصلی ریزش مو باشند.

با توجه به ارتباط عفونت رحم با ریزش مو و همچنین رعایت نکردن نکات مراقبتی از موها، مانند بستن مداوم آن ها با کش محکم و یا بافتن مو به روش غیر اصولی می توانند به فولیکول های ریشه مو آسیب جدی وارد کند.

در پایان این بخش از مقاله لازم به ذکر است که هنگام مشاهده ریزش مو، واجب است که حتما تاریخچه پزشکی خود را بررسی نمایید. انجام آزمایش خون و بررسی وضعیت هورمون های بدن می تواند نشانه های خوبی برای یافتن علت اصلی ریزش مو باشد. برای مثال زمانی که به عنوان یک خانم، دوران قاعدگی منظمی نداشتید و یا خونریزی شدیدی را تجربه کردید، به هیچ عنوان نباید آن را دست کم بگیرید. و حتما باید به پزشک مراجعه نمایید.