یکی از چالش های بسیاری از افرادی که برای کاشت مو اقدام می کنند آن است که بعد از کاشت ممکن است دچار عفونت کاشت مو شوند. شاید در ابتدا موضوع عفونت بعد از کاشت مو بسیار مسئله ی نگران کننده و غیر قابل حلی بنظر برسد اما افراد میتوانند به راحتی با افزایش اطلاعات و آگاهی های خود ، برای درمان این عفونت و یا پیشگیری از بوجود امدنش اقدامات لازم را انجام دهند. در ادامه ی مطلب علائم عفونت سر بعد از کاشت مو و روش های پیشگیری و درمان آن آشنا خواهیم شد.

علائم عفونت کاشت مو

همانطور که میدانید، کاشت مو جز روش های درمانی و زیبایی به حساب می آید که متخصصان در آن از روش پیوند مو استفاده می کنند تا مشکل طاسی یا کم پشتی مو را برطرف کنند. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی شاهد این موضوع هستیم که روش های کاشت مو نسبت به گذشته بسیار آسان تر و کم تهاجم تر شده اند و این در حالی است که نتایج عمل کاشت مو  نیز بسیار طبیعی تر است. هرگونه بی توجهی و کمبود اطلاعات در رابطه با مسئله ی کاشت و مراقبت های بعد از آن، ممکن است مشکلاتی همچون عفونت کاشت مو سلامت افراد را تهدید کند. در حالت کلی می توان عوارض کاشت مو را به موارد زیر تقسیم کرد:

 • خارش
 • عفونت
 • بی حسی
 • سکسکه
 • کیست ها
 • زخم شدن
 • تورم پس از جراحی
 • خونریزی
 • التهاب فولیکول مو
 • نازک شدن تار مو
 • لیکن پلانوپیلاریس (LPP)

همانطور که تاکنون متوجه شدید، عفونت محل کاشت مو جز یکی از عوارض استفاده از روش کاشت یا همان پیوند مو است و از همان شکل ظاهری پوست را نیز میتوان در موارد پیشرفته ی بروز چنین بیماری متوجه آن شد اما به طور خلاصه در مراحل اولیه و حتی مراحل پیشرفته عفونت کاشت مو، بروز هر یک از موارد زیر را همانند یک زنگ خطر باید جدی گرفت و به دنبال راه درمان گشت:

 • خارش همراه زخم
 • ترشح عفونی از جای زخم
 • پوسته پوسته شدن
 • ایجاد زخم های زیاد و ناخوشایند
 • جوش های قرمز یا سفید رنگ
 • درد

نکته: فراموش نکنید که در مواردی که قرمزی تورم، خارش، و… پس از یک هفته از بین نرود میتوان ان را نشانی از آغاز عفونت کاشت مو دانست و باید سریعا به دنبال راه درمان آن گشت.

نشستن پوست سر

علت اصلی عفونت کاشت مو چیست؟

مسلما بعد از بوجود آمدن مشکل عفونت کاشت مو افراد به دنبال علت اصلی بروز این عفونت می گردند برای انان مهم است تا منشا بیماری را شناسایی کنند؛ چرا که عفونت موی کاشته شده علاوه بر آنکه دوره ی نقاهت افراد را طولانی تر میکند، دارای اثرات مخربی بر روی آنان نیز میباشد. با شناسایی منشا اصلی مشکلی می توان راه درمانی مناسبی برای آن پیدا کرد.

به طور خلاصه عمده ترین و شایع ترین علت اصلی عفونت کاشت مو را میتوان به موارد زیر تقسیم کرد

 1. وضعیت غیر بهداشتی مکان جراحی
 2. عدم مراقبت صحیح پس از کاشت مو
 3. عدم رعایت مسائل بهداشتی
 4. نشستن پوست سر
 5. بیماری های زمینه ای (مثل نقص سیستم ایمنی)

چگونه عوارض کاشت مو را کاهش دهیم؟

برای کاهش عوارض کاشت مو مانند عفونت کاشت مو حتما به موارد زیر دقت داشته باشید

 کلینیک کاشت مو

با وجود اینکه امروزه تعداد کلینیک های کاشت مو بسیار افزایش یافته است و افراد زیادی در این زمینه مشغول فعالیت هستند، بهتر است در انتخاب کلینیک زیبایی بسیار دقت داشته باشید و معیار های بهداشتی و تخصصی و را برای انتخاب کلینیک و متخصص در نظر بگیرید. کلینیک هایی که دارای لوازم و روش های جدید و بروز تری هستند اصولا نتایج کارشان بهتر است.

مراقبت های بعد از عمل

بیشتر از هرچیزی برای کاهش عوارض بعد از عمل کاشت مو، مهم ترین مسئله رعایت دستورالعمل های مراقبتی است و باید افراد حتما نکات لازم را در نظر بگیرند و انها را در زمان اصلی خود انجام دهند. البته در برخی از موارد نیز کلینیک مربوطه کوتاهی کرده و اطلاعات و دستورالعمل های لازم را به بیماران انتقال نمیدهد و در چنین مواردی نیز درصد ابتلای افراد به عفونت کاشت مو بسیار زیاد است.
عدم مصرف سیگار

برای جلوگیری از عفونت کاشت مو از چه کارهایی خودداری کنیم؟

ممانعت از انجام برخی از فعالیت های سنگین

بهتر است بعد از عمل کاشت مو از انجام دادن فعالیت های بدنی که باعث میشوند به شما فشار اید جلوگیری کنید؛ چرا که این فعالیت ها ارتباط مستقیمی با فشار خون شما دارند و هنگامی که این فعالیت ها را انجام میدهید، فشار خون شما افزایش می یابد و همین موضوع نیز فشار به رگ های خونی را در پی دارد و در صورتی که خونریزی در پوست سر شما به تدریج اتفاق بیفتد، امکان عفونت کاشت مو نیز افزایش میابد.

عدم لمس پوست سر

متخصصان عمدتا برای جلوگیری از بروز مشکلاتی چون عفونت محل کاشت مو، پوست سر را با میکرو اسکار می پوشانند تا عوامل میکروبی نتوانند به پوست سر و محل زخم موی کاشته شده راه پیدا کنند. از آنجایی که پوست دست انسان دارای میکروارگانیسم های بسیار زیادی هستند، توصیه میشود که به هیچ عنوان دستتان را بر روی پوست سرتان قرار ندهید تا این میکروب ها وارد پوست سر نشوند و عفونت کاشت مو اتفاق نیفتد.

عدم مصرف سیگار

تا حد امکان مصرف سیگار و الکل را کاهش دهید تا روند بهبود زخم شما تسریع شود.

برای درمان عفونت کاشت مو چه کار کنیم؟

استفاده از محلول اسپری شور

استفاده از این محلول برای جلوگیری از عفونت کاشت مو بسیار موثر است و توصیه میشود که به طور میانگین، روزانه دو دفعه از آن استفاده کنید. محلول نمک را بر روی گاز استریل بریزید و حدود نیم ساعت آن را بر روی پوست سرتان ماساژ دهید.

استفاده از آنتی بیوتیک مناسب

توجه داشته باشید که پزشک شما آنتی بیوتیک مناسب با نوع سیستم بدن و پیوند موی انجام شده، تجویز میکند که مصرف به موقع آن برای جلوگیری و درمان عفونت کاشت مو بسیار موثر است. اصولا این آنتی بیوتیک ها حاوی حاوی پلی اسپورین، باسیتراسین یا Aquaphor هستند که برای جلوگیری از بیماری های عفونی و باکتریایی بسیار پرکاربرد هستند.