امروزه بسیاری از افراد جهت کاهش چین و چروک‌های صورت و جوان‌سازی پوست چهره خود تمایل به تزریق ژل دارند. البته باید به این نکته توجه داشته باشند که تزریق ژل می‌تواند عوارضی بلند مدت را در پی داشته باشد. تزریق فیلر به عنوان فرآیندی غیرتهاجمی یا نیمه تهاجمی به شمار می‌رود که از آن جهت تقویت و بهبودی ظاهر پوست و اصلاح چین و چروک‌ها استفاده می‌شود.

به طور کلی سه نوع فیلر وجود دارد:

فیلر اتولوگ: فیلری است که از بدن خودتان تهیه می‌شود (مثل چربی)

فیلر بیولوژیک: از منابع ارگانیک انسانی و حیوانی یا منابع باکتریایی تهیه می‌شود. بسیاری از این فیلرها از پوست‌های بایومهندسی شده به دست می‌آیند، مانند  CosmoDerm® یا CosmoPlast® (فیلرهای کلاژنی). اسید هیالورونیک (HA) نیز نوع دیگری از فیلرهای بیولوژیکی است، مانند Restylane® (رستیلن).

فیلر مصنوعی: فیلری است که از سیلیکون‌هایی مانند پلی متیل متاکریلات (PMMA) ساخته شده و فیلری دائمی به شمار می‌رود. تاثیر فیلرهای مصنوعی دائمی است (و حداقل 5 سال دوام دارد)
ممکن است عوارضی در اثر تزریق ژل به وجود بیایند که طولانی مدت باشند.

واکنش در محل تزریق ژل

ممکن است پس از تزریق ژل در محل تزریق کبودی، ورم، قرمزی، حساسیت و درد به وجود بیاید. خبر خوب این است که این عوارض موقتی هستند و پس از 7 روز بهبود می‌یابند. بهترین راه جهت جلوگیری از بروز این عوارض این است که از هیچ گونه داروی ضدالتهابی مانند آسپیرین یا هیچ گونه مکمل غذایی استفاده نکنید زیرا این‌ها شانس ابتلا به این عوارض را افزایش می‌دهند.

محل تزریق ژل

تزریق فیلرها در لایه نادرست پوست باعث به وجود آمدن غده‌ها و اختلالات پوستی می‌شود. با خانمی 34 ساله صحبت می‌کردم که جهت تزریق ژل به یک دکتر زیبایی مراجعه کرده بود تا چین و چروک‌های اطراف بینی خود را از بین ببرد. دکتر از کازمودرم (کلاژن) استفاده کرده اما این کار باعث به وجود آمدن قرمزی و غده در محل تزریق شده است چون دکتر فیلر را در لایه سطحی پوست تزریق کرده بود. این امر غیرمعمول نیست و اگر فیلر در ناحیه نادرستی تزریق شود دکتر باید ناحیه تحت درمان را ماساژ داده تا از بروز اختلالات بیشتر جلوگیری شود. عوارضی که آن خانم 34 ساله دچارش شده بود نهایتاً پس از 2 ماه از بین رفت، اما این مدت زمان در افراد مختلف متفاوت است.

عفونت در محل تزریق ژل

عفونت معمولاً رخ نمی‌دهد. بسیار مهم است که دکتر پیش از انجام هرگونه تزریقی محل تزریق را کاملاً ضدعفونی کند. اگر دچار تبخال هستید و یا هر نوع از ویروس هرپس سیمپلکس (ویروس تبخال) را دارید نباید تحت این درمان قرار بگیرید. اگر درمان را انجام دهید ممکن است عفونت بدتر شود. همچنین با توجه به تاریخچه بازگشت عفونت‌های HSV باید از قرص‌های ضد ویروسی استفاده کنید تا از شیوع آن جلوگیری شود. تجربه ثابت کرده که انجام تزریق در لب بالایی موجب شیوع تبخال در چنین افرادی می‌شود.

گاهی اوقات ممکن است پس از انجام تزریق غده‌های سختی در زیر پوست شکل گیرند. همچنین ممکن است این عارضه پس از چند هفته یا چند ماه رخ دهد. احتمال دارد وقوع این عارضه به دلیل انجام تزریقات سطحی باشد (یعنی تزریقات در محل درستی انجام نشده باشد). غده‌هایی که با تاخیر به وجود می‌آیند معمولاً به دلیل حساسیت شدید به محصول می‌باشد. اگر چنین عارضه‌ای رخ داد راه‌های زیادی برای درمان آن وجود دارد. تزریق عاملی که اسید هیالورونیک را حل کند (هیالورونیداز) می‌تواند کمک کننده باشد، همچنین آنتی‌بیوتیک، استروئیدهای موضعی، تزریق استروئید به محل مورد نظر  یا ماساژ ناحیه تحت درمان می‌تواند موثر باشد.

واکنش آلرژیک در محل تزریق ژل

خانمی 26 ساله به دنبال حجیم کردن گونه‌های خود بود. شخصی به او کلینیکی را معرفی می‌کند تا جهت مشاوره به آنجا مراجعه نماید. دکتر به او تزریق PMMA که فیلری دائمی به شمار می‌رود و تا 5 سال دوام دارد را پیشنهاد می‌کند. اما بلافاصله پس از تزریق فیلر گونه‌های او به شدت خارش و درد گرفته، داغ شده و به شدت قرمز می‌گردد. درد در عرض چند دقیقه بسیار شدیدتر می‌شود. دکتر کرم‌های موضعی مانند آنتی‌هیستامین را بر روی گونه‌ها اعمال می‌کند و به ناحیه تحت درمان استروئید تزریق می‌نماید.

همه علائم ظرف 10 دقیقه فروکش می‌کند. به جز فیلر اتولوگ (که از بدن خود شما تهیه می‌شود) احتمال بروز واکنش آلرژیک در تزریق انواع دیگر فیلرها وجود دارد. با انجام تست پوست پیش از انجام تزریق می‌توان از هرگونه واکنش آلرژیک نسبت به محصول آگاه شد.

نکروز پوست (مرگ پوست) در محل تزریق ژل

نکروز پوست زمانی رخ می‌دهد که فیلر به صورت مستقیم یا غیر مستقیم موجب مسدود شدن یکی از رگ‌های خونی شود (فشار محلی) و این باعث مرگ بافت پوست می‌شود. نواحی که بیشتر در معرض چنین خطری وجود دارند شامل ابروها و بینی می‌شود. برخی از علائم و نشانه‌های این عارضه، درد مداوم، تغییر رنگ پوست، قرمزی زیاد پوست و ورم و کبودی در محل تزریق می‌باشد. ممکن است این علائم چند روز پس از انجام تزریق به وجود بیایند. در صورت وقوع هر کدام از این نشانه‌ها باید دکتر خود را به سرعت در جریان بگذارید. ممکن است دکتر در اقدامات اولیه خود سعی کند تا ناحیه تحت درمان را با پانسمان گرم کند یا ناحیه مورد نظر را با استفاده از کرم‌های موضعی خاصی ماساژ دهد.

اختلال بینایی در محل تزریق ژل

این عارضه‌ای نادر اما جدی است و احتمال وقوع آن در تزریق‌های ناحیه ابرو وجود دارد. ممکن است پس از تزریق ژل کمی بینایی‌تان تار شود و شروع به عرق کردن کنید. حالت تهوع و سر درد و عدم توانایی در حرکت دادن چشم‌ها از علائم این عارض هستند. دکتر نمی‌تواند این عارضه را به سرعت درمان کند و البته خطر نابینایی دائمی هم وجود دارد.