لیزر مو در ناحیه عانه یا بیکینی، یک روش کم تهاجمی است که استفاده از آن برای از بین بردن کامل مو ها به ویژه در میان زنان جوان به طور فزاینده ای افزایش پیدا کرده است. اگرچه استفاده از این روش گسترده است، اما اطلاعات محدودی در مورد عوارض لیزر بیکینی وجود دارد و اکثر افراد اطلاعات زیادی در مورد آن ندارند. از زمانی که لیزر به عنوان روش درمانی برای پر مویی بکار رفته بیماران نگرانی زیادی در مورد ایمنی لیزر برای موهای زائد ناحیه بیکینی دارند.

برخی از بیماران کلمه “لیزر” را می شنوند و بلافاصله تعجب می کنند، “آیا این روش خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد؟” یا “آیا می تواند به اندام ها آسیب برساند؟” پاسخ کوتاه این است، خیر، لیزر موهای زائد نه باعث سرطان می شود و نه به اندام ها آسیب می رساند. با این وجود مانند هر روش زیبایی دیگری، کاربرد لیزر برای رفع موهای زائد بیکینی، عوارض و خطراتی جزئی دارد. عوارض لیزر بیکینی می تواند با توجه به نوع پوست بیمار، رنگ مو، برنامه درمانی و رعایت دستورالعمل های مراقبت های قبل و بعد از درمان متفاوت می باشد.

شایع ترین عوارض لیزر بکینی

شایع ترین عوارض لیزر بیکینی

هیپرپیگمانتسیون

شایع ترین عوارض لیزر بیکینی، هیپرپیگمانتسیون یا تیرگی موقت پوست است که می تواند در بیمارانی با رنگ پوست روشن تر رخ دهد.
هایپرپیگمنتیشن در انواع تیره پوست کمتر مشاهده می شود. هایپرپیگمنتیشن مانند سوختگی نیست و دوام ندارد. معمولاً طی چند روز خود به خود برطرف می شود. در موارد نادر ممکن است چندین ماه طول بکشد، اما این بسیار نادر است.

قرمزی و تورم

ادم پری فولیکولار و اریتم از عوارض لیزر بیکینی و مورد انتظار است. اگرچه بیشتر دستگاه ها دارای سیستم خنک کننده داخلی هستند، اما می توان از بسته های یخ یا مواد خنک کننده پس از عمل برای به حداقل رساندن قرمزی و تورم استفاده شود. در صورت صدمه ناخواسته اپیدرم، ممکن است از آنتی بیوتیک های موضعی استفاده شود. محافظت دقیق از پوست در برابر آفتاب و استفاده از ضد آفتاب یک امر ضروری است. همچنین برای به حداقل رساندن اریتم و تورم کرمهای استروئیدی موضعی تجویز می شود.

درد و سوزش از عوارض احتمالی

لیزر موهای زائد برای هدف قرار دادن فولیکول های مو با استفاده از پرتوهای کوچک لیزر با حرارت بالا طراحی شده است. گرچه ممکن است گرما را احساس نکنید، اما ممکن است درد را احساس کنید. مانند زیر بغل، لیزر موهای زائد در امتداد خط بیکینی دردناک تر است. گفته می شود که شبیه اپیلاسیون است، اما تفاوت در این است که درد ناشی از لیزر بیشتر طول می کشد. با این حال، ممکن است عوارض لیزر بیکینی که شامل ناراحتی و درد است ارزش نتایج طولانی مدت را داشته باشد.

برای به حداقل رساندن درد، می توانید قبل از لیزر یک کرم بی حس کننده روی پوست استعمال کنید. برای بعضی بیماران درد ممکن است خفیف و برای سایرین شدید باشد. مطالعات نشان می دهد که کمتر از یک درصد بیماران به کرم بی حس کننده برای رفع درد نیاز دارند. با این وجود نسبت به استفاده بیش از حد پماد بی حس کننده مراقب باشید، به ویژه هنگامی که تحت نظارت پزشک متخصص نیستید، زیرا این کرم های بی حسی می توانند به جریان خون وارد شده و باعث نامنظم شدن ضربان قلب، کند شدن تنفس و عوارض جدی دیگر شوند.

سوختگی، زخم ، آکنه و پورپورا

لیزر موهای زائد می تواند باعث سوختگی، زخم و ایجاد آکنه می شود. مناطقی از بدن که در برابر آفتاب محافظت می شوند مانند بیکینی عوارض کمتری پس از لیزر موهای زائد نشان می دهند بنابراین تا زمانی که ناحیه بیکینی را برهنه در معرض آفتاب قرار ندهید، خطر عوارض لیزر بیکینی و سوختگی آن کمتر است.
آیا ناباروری از عوارض لیزر بکینی است؟

آیا ناباروری از عوارض لیزر بیکینی است؟

متخصصان می گویند خطر برای ایجاد عوارض لیزر بیکینی برای طولانی مدت بسیار نادر است. اما یک شایعه اینترنتی وجود دارد که انجام لیزر موهای زائد در ناحیه بیکینی می تواند باعث ناباروری شود اما پایه و اساس علمی ندارد زیرا روش لیزر موهای زائد عملکرد خود را فقط از طریق هدف قرار دادن رنگدانه فولیکول مو انجام می دهد.

لیزرهایی که استفاده می شوند کمتر از یک میلی متر در پوست نفوذ می کند، بنابراین هیچ راهی برای رسیدن به تخمدان یا رحم وجود ندارد. اما حتی اگر لیزر به این اندام ها می رسید که در واقع هرگز این اتفاق نمی افتد، با اینحال هیچ تأثیری در باروری ندارند.

آنچه در استفاده از لیزر خطرناک است، انجام لیزر موهای زائد درآرایشگاه ها و سالن های اسپا نوسط افراد غیر حرفه ای به جای انجام آن در کلینیک پوست تحت نظر متخصص پوست است. اگر اپراتور دانش و مهارت استفاده از دستگاه های لیزر را نداشته باشد باعث سوختگی یا ایجاد لکه های تیره می شود.

خطر عوارض لیزر بکینی را با مراقبت بعد از لیزر به حداقل برسانید

خطر عوارض لیزر بیکینی را با مراقبت بعد از لیزر به حداقل برسانید

گرچه استفاده از لیزر موهای بیکینی به طور کلی روشی ایمن و بی خطر است، اما این می تواند به افرادی که لیزر را انجام می دهند نیز بستگی داشته باشد. به دلیل اینکه لیزر یک روش درمانی زیبایی است و باید توسط پزشک انجام شود.

علاوه بر یافتن یک پزشک واجد شرایط برای دریافت مشاوره و بررسی اینکه آیا شما کاندید مناسبی هستید، اطمینان حاصل کنید که مراقبت های پس از درمان را به درستی انجام دهید تا عوارض لیزر بیکینی را به حداقل برسانید. برخی از اصول مراقبتی بعد از لیزر شامل موارد زیر است:

  • پس از انجام لیزر، اطمینان حاصل کنید که ناحیه بیکینی را به مدت ۴۸ ساعت تمیز و خشک نگه دارید.
  • در برابر تمایل به خاراندن پوست مقاومت کنید.
  • طی دو روز اول از قرار گرفتن در معرض آفتاب و همچنین مواردی که باعث تحریک پوست می شود، مانند لوسیون بدن یا صابون معطر خودداری کنید.
  • از پوشیدن لباسهای تنگ تا ۴۸ ساعت پس از لیزر خودداری شود.
  • قبل از لیزر ناحیه بیکینی رادر معرض آفتاب قرار ندهید
  • از موبرهای دیگر قبل از لیزر استفاده نکنید
  • بلافاصله بعد از لیزر با پوست طوری رفتار کنید که گویی آفتاب سوختگی دارید: از دوش آب خیلی گرم خودداری کنید.
  • از اسکراب بدن به مدت سه روز پس از درمان استفاده نکنید.