هر آنچه از عمل زیبایی لیفت بدن باید بدانید.

برداشتن مقادیر زیادی از پوست، چربی و بافت اضافه فرآیندی است که نیازمند استفاده از تکنیک‌های جراحی متعدد و داروهای مختلف است. لیفت بدن یک عمل نسبتاً سنگین است، بنابراین انتظار می‌رود که بلافاصله پس از عمل با عوارضی موقت مواجه شوید. برخی از این عوارض عبارتند از:

درد عمومی

درد عمومی

زمانی که اثر داروهای بیهوشی از بین رفت، دردها شروع می‌شوند. می‌توان با مصرف مُسَکِن‌ها و استراحت کافی دردهای ناشی از عمل لیفت را مدیریت کرد. پرستارها و افرادی که از شما مراقبت می‌کنند می‌توانند اقداماتی را به عمل آورند که روزها و هفته‌های پس از عمل را راحت‌تر بگذرانید.

التهاب و کبودی

التهاب و کبودی

طبیعی است که قسمت‌های جراحی شده بدن دچار کبودی و ورم می‌شوند. کبودی‌ها معمولاً پس از چند هفته محو می‌شوند، اما ممکن است بهبودی ورم‌ها بین چند روز تا چند ماه طول بکشد. این امر به وسعت عمل لیفت بدن و وضعیت پزشکی شما بستگی دارد. گن مخصوص لیفت بدن بسیار در کاهش التهاب‌ها و ورم‌ها موثر است و پوست را در وضعیتی مناسب برای بهبودی قرار می‌دهد.

بی‌حسی و کاهش احساسات پوستی

بی‌حسی و کاهش احساسات پوستی

اصلاح بافت به طور موقت احساسات پوستی اطراف زخم‌ها را کاهش داده و حتی ممکن است محدوده عمل برای مدتی کاملاً بی‌حس باشد. در موارد بسیار نادری این عارضه دائمی است، برخی افراد نیازمند یک دوره نقاهت طولانی مدت هستند و ممکن است چند سال طول بکشد تا احساسات پوستی به طور کامل باز گردند.

حالت نیمه‌هشیاری، سرگیجه و تهوع

حالت نیمه‌هشیاری، سرگیجه و تهوع

بلافاصله پس از عمل دچار حالت نیمه‌هشیاری، سرگیجه و تهوع خواهید بود که این امر به دلیل داروهای بیهوشی و مُسَکِن‌هایی است که به شما تزریق شده‌اند.

واکنش آلرژیک

واکنش آلرژیک

برخی افراد نسبت به متریال‌هایی مانند گاز، باند، پانسمان، داروهای بیهوشی و … که در طی عمل جراحی استفاده می‌شود واکنش آلرژیک نشان می‌دهند. این واکنش‌های آلرژیک شامل جوش، خارش، سرگیجه، قرمزی، تهوع، استفراغ، سوءهاضمه می‌باشند. دکتر و پرستارها طی عمل جراحی همه نشانه‌های واکنش آلرژیک را تحت نظر دارند و سعی می‌کنند تا جای ممکن از تماس متریال‌های حساسیت‌زا با بدن اجتناب کنند. اگر در جلسه مشاوره اولیه اطلاعات لازم را در مورد حساسیت‌ها و آلرژی‌های خود در اختیار دکتر قرار دهید، احتمال واکنش‌های آلرژیک موقت به حداقل خواهد رسید.

باز شدن زخم

باز شدن زخم

اگر زخم‌های بزرگ به خوبی بخیه نشوند و یا درست از آن‌ها مراقبت نشود، باز می‌شوند. البته این موضوع خطری جدی محسوب نمی‌شود اما می‌تواند دوره نقاهت را طولانی‌تر کند. در صورت وقوع این عارضه به پانسمان بیشتر زخم‌ها نیاز خواهد بود.

تغییر شکل مونس پوبیس

تغییر شکل مونس پوبیس (بالشتک تناسلی)

ممکن است کشش، التهاب و کبودی نواحی دیگر موجب تغییر شکل و برآمدگی مونس پوبیس شود. دلیل این امر عمدتاً انباشتگی مایع یا ورم است که موقتی می‌باشد. اگر بافت شرمگاهی به دلیل تجمع چربی برآمده شود (این مشکل معمولاً زمانی پیش می‌آید که سلول‌های چربی نواحی نزدیک این ناحیه برداشته می‌شوند)، ممکن است نیاز به انجام لیپوماتیک باشد.

دکتر در جلسه مشاوره اولیه و روز عمل جراحی توضیحات لازم را در مورد همه این عوارض جانبی موقت می‌دهد.

 

خطرات لیفت بدن

جراحی لیفت بدن که عملی جامع و تهاجمی است، مانند هر عمل جراحی دیگر خطراتی را در پی دارد. این خطرات عبارتند از:

 • خونریزی مفرط. اگر زخم‌ها به خوبی بسته نشده و بهبود پیدا نکنند ممکن است دچار خونریزی مفرط، هماتوم یا تشکیل لخته خون شوید. اکثر افرادی که عمل لیفت بدن را انجام می‌دهند به خونریزی مفرط دچار نخواهند شد؛ اما انجام زودهنگام فعالیت‌های سنگین می‌تواند احتمال ابتلا به این عارضه را افزایش دهد. اگر متوجه خون زیاد بر روی پانسمان‌های خود شدید فوراً با دکتر تماس بگیرید. ممکن است برای حفظ سلامتی خود به جراحی اصلاحی یا تزریق خون نیاز داشته باشید.
 • نتایج نامطلوب. اکثر افراد از نتایج لیفت بدن شگفت زده می‌شوند، اما عوامل بسیاری بر روی نتایج این عمل پیچیده تاثیر می‌گذارند. ممکن است اِسکارها به دلیل ایجاد برش‌ها در جای نامناسب یا ابتلا به بیماری‌هایی مانند اِسکار کلوئید، خوشه‌ای یا هیپرتروفی، محسوس و قابل مشاهده باشند. ممکن است اشتباهات پزشکی یا واکنش بدن به عمل باعث کسب نتایج نامتقارن شود. اگر دکتر جراح پوست اضافه را به اندازه کافی برندارد یا اگر پس از عمل وزن‌تان افزایش یابد، ممکن است پوست‌تان دوباره دچار شُلی و افتادگی شود. اگر از نتایج به دست آمده ناراضی باشید، دکتر باید برای رفع مشکلات، یک عمل اصلاحی دیگر را انجام دهد.
 • نکروز چربی. گاهی اوقات جراحی لیفت بدن به سلول‌های چربی که در عمق پوست و بافت‌ها قرار دارند آسیب وارد می‌کند و مانع خونرسانی به آن‌ها می‌شود. ممکن است این سلول‌های سفت و سخت شده و به طور نامنظم شکل بگیرند، در نتیجه ممکن است بر روی نتایج عمل تاثیر منفی بگذارند. ممکن است بسته به شدت نکروز چربی به جراحی اصلاحی نیاز داشته باشید.
 • نکروز پوست: درست مانند نکروز چربی اگر سلول‌های پوست محل جراحی به خوبی تغذیه نشوند، ممکن است تغییر شکل داده و رنگ خود را از دست بدهند. اگر متوجه تاول، پوست‌اندازی یا سیاه شدن پوست شدید با دکتر تماس بگیرید. معمولاً زمانی که به نکروز پوست مبتلا می‌شوید باید صبر کنید تا سلول‌های مبتلا شده از بین رفته و سلول‌های جدید جای آن‌ها را بگیرند. سیگار کشیدن و نکروز پوست با یکدیگر مرتبط هستند، به همین دلیل دکتر عمل لیفت بدن را روی افرادی که در حال حاضر سیگار می‌کشند انجام نمی‌دهد.
 • فلبیت. در صورت تزریق وریدی داروی بیهوشی یا هر داروی دیگر، احتمال کم ابتلا به فلبیت وجود دارد. با ابتلا به این عارضه رگ‌ها ورم می‌کنند. درست است که این عارضه ناراحت کننده است اما می‌توانید با راه رفتن یا مصرف داروهای ضد التهاب آن را بهبود بخشید.
 • عفونت. در جراحی لیفت بدن برش‌های بزرگی بر روی نواحی مختلف بدن ایجاد می‌شود. بنابراین اگر ابزار پزشکی یا اتاق عمل به خوبی استریل نشده باشند، احتمال بروز عفونت وجود دارد. اگر پس از عمل لیفت بدن، در تعویض پانسمان‌ها و تمیز کردن زخم‌ها از دستورالعمل‌های دکتر پیروی نکنید، ممکن است زخم‌ها عفونت کنند. استریل کردن و جایگذاری صحیح دِرَن‌ها در زخم، احتمال ابتلا به عفونت را کاهش می‌دهد. اگر هرگونه علائم عفونت مانند استشمام بوی بد از زخم‌ها، قرمزی، درد مداوم یا تب را داشتید، با دکتر تماس گرفته و توصیه‌های لازم را دریافت کنید. احتمالاً باید آنتی‌بیوتیک مصرف کنید.
 • ترومبوز ورید عمقی. ممکن است لخته‌های بزرگ خون در ناحیه پاها شکل بگیرند و سلامت قلب، مغز و ریه‌ها را به مخاطره اندازند. درست است که این عارضه بسیار جدی و خطرناک است اما احتمال وقوع آن پس از عمل لیفت بدن بسیار کم است. دکتر در جلسه مشاوره اولیه احتمال ابتلا به ترومبوز ورید عمقی را تخمین می‌زند.
 • دیاستازیس رکتوس. اصلاح عضلات، چربی، بافت‌ها و پوست‌های قسمت میانی بدن، می‌تواند عضلات شکمی را ضعیف کند، در نتیجه ممکن است عضلات شُل شده و از یکدیگر جدا شوند. اکثر افراد می‌توانند با ورزش کردن از ابتلا به این عارضه جلوگیری کنند. اما موارد شدیدتر دیاستازیس رکتوس با انجام جراحی درمان می‌شود.
 • عوارض شکمی (تغییر موقعیت ناف). ممکن است ناف در لیفت شکم جا به جا شود تا ظاهر این ناحیه طبیعی‌تر گردد. اما این فرآیند خطرات خود را دارد. از لحاظ زیبایی‌شناختی ممکن است دکتر جراح ناف را خیلی بالا یا خیلی پایین برده و یا در مرکز قرار دهد. تغییر موقعیت ناف در مواردی نادر منجر به نکروز چربی یا پوست می‌شود، در نتیجه ممکن است به ناف آسیب وارد شود.
 • سروما. نکروز و آسیب وارد آمدن به سلول‌های خونی باعث تولید مایعات در بافت‌های اطراف زخم‌ها می‌شود. در اکثر موارد این امر موجب انباشته شدن مایعات یا سروما نمی‌شود، چون مایعات از طریق سیستم زهکشی زخم (دِرَن) تخلیه می‌گردد. اگر به سروما مبتلا شدید می‌توان آن را با انجام عمل جراحی و ساکشن، تخلیه کرد.
 • عدم بهبود بخیه‌ها. عموماً دکتر بخیه‌ها را پس از دو هفته می‌کِشَد. با این حال ممکن است برخی بخیه‌ها در پوست یا خط زخم باقی بمانند. اگر چنین اتفاقی افتاد دوباره به دکتر مراجعه کنید تا بدون ایجاد مزاحمت برای زخم‌ها یا ایجاد تداخل در روند بهبودی آن‌ها را بردارد.

اکثر خطرات لیفت بدن جدی نیستند. می‌توانید با انتخاب یک دکتر ماهر و باتجربه و پیروی کامل از دستورالعمل‌های او احتمال ابتلا به این خطرات را به حداقل برسانید. باید نگرانی‌ها خود را با دکتر در میان گذاشته و اطلاعات جامعی از سوابق پزشکی خود را در اختیار او قرار دهید، این کار احتمال ابتلا به خطرات لیفت بدن را کاهش می‌دهد.