میکرودرم ابریژن یک عمل ایمن و بی خطر برای زیبایی پوست است که حداقل عوارض جانبی را دارد زیرا این روش فقط بر روی بیرونی ترین لایه پوست یعنی اپیدرم اعمال می شود بنابراین عوارض میکرودرم، جزئی و موقتی است.

میکرودرم فواید زیادی دارد از جمله پوست نرم و لطیف، رنگ روشن صورت و کاهش خطوط و چین و چروکهای ظریف می باشد. البته مانند هر روش درمانی زیبایی دیگری میکرودرم نیز بدون عوارض نیست که در اینجا بعضی از مهمترین عوارض میکرودرم توضیح داده شده است.

عوارض جانبی درمان با میکرودرم

قرمزی پوست

یکی از رایج ترین عوارض میکرودرم است که اکثر بیماران بعد از این عمل زیبایی گزارش می کنند. معمولا این عارضه شبیه آفتاب سوختگی خفیف است و خیلی پایدار نیست و در عرض یکی دو ساعت برطرف می شود. در بعضی از بیماران که دارای پوست حساس هستند و یا دارای مشکل خاص پوستی هستند که نیاز است میکرودرم با شدت بیشتری به صورت تهاجمی برای آنها انجام شود، مشکل قرمزی پوست شدیدتر است. البته جای نگرانی نیست زیرا در طی یک روز به رنگ صورتی در می آید و سپس کاملا بهبود می یابد.

خشکی پوست یا پوسته پوسته شدن

این وضعیت در روزهای اول پس از درمان با میکرودرم غیر معمول نیست و خوشبختانه، ظرف یک هفته برطرف می شود. از جمله عوارض میکرودرم است که با مرطوب کننده بهبود می یابد بنابراین فقط باید استفاده از مقدار کمی مرطوب کننده را به برنامه روزانه مراقبتی پوست خود اضافه کنید. حتی اگر پوست بسیار چربی دارید، متوجه خواهید شد که بعد از میکرودرم پوست شما مثل همیشه چرب نیست بنابراین کرم های مرطوب کننده پوست را حتما روزانه استفاده کنید.

افزایش حساسیت پوست در برابر آفتاب

افزایش حساسیت پوست در برابر آفتاب

مانند سایر روش های لایه برداری عمیق، میکرودرم نیز معمولا حساسیت پوست را در مقابل آفتاب افزایش می دهد. بنابراین، در روزهای اول بلافاصله پس از درمان، اگر پوست بیشتر در معرض آفتاب قرار گیرد، ممکن است دچار آفتاب سوختگی شوید. دقت کنید که بعد از میکرودرم به ساحل نروید زیرا عوارض میکرودرم شدید تر می شود و همچنین هر روز ضد آفتاب با SPF حداقل 30 استفاده کنید. همیشه عادت استفاده از ضد آفتاب را داشته باشید زیرا نه تنها بعد از میکرودرم بلکه روشی ساده برای داشتن پوستی سالم است.

کبودی

از آنجا که کاتتر میکرودرم بر روی پوست اثر خلا ایجاد می کند، احتمال کبودی به خصوص در نواحی نازک پوست در اطراف چشم وجود دارد. اگرچه جلوگیری از کبودی 100٪ امکان پذیر نیست، اما اگر تکنسین ماهر باشد عارضه رایجی نیست. ولی اگر پوست شما نازک یا لطیف است یا اگر از داروهای خاصی مانند داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین (کومادین) یا بی سولفات کلوپیدوگرل (پلاویکس) یا داروهای ضد التهاب های غیر استروئیدی (NSAID) استفاده می کنید، احتمال کبودی وجود دارد. بعضی از افراد به طور طبیعی بیشتر از دیگران کبود می شوند. اگر هر یک از این موارد در مورد شما صدق می کند، قبل از انجام میکرودرم به تکنسین اطلاع دهید تا در طول دوره درمان، اقدامات احتیاطی لازم را برای پیشگیری از کبودی و سایر عوارض میکرودرم را انجام دهد.

سایش خفیف

گاهی اوقات، ممکن است بعد از درمان، ساییدگی های کوچک و ذرات خون روی پوست خود مشاهده کنید. این اتفاق به ویژه پس از یک درمان تهاجمی با میکرودرم رخ می دهد. در برخی موارد، ممکن است پوست شما به دلایلی نیاز به کار زیاد داشته باشد و میکرودرم شدیدتر انجام شود. در این موارد، باید قبل از انجام این اقدام زیبایی در مورد آن با پزشک صحبت کنید. در غیر این صورت، سایش می تواند ناشی از درمان ناشیانه توسط تکنسین غیر ماهر باشد. مانند کبودی، سایش پوست نیز در حین میکرودرم همیشه به طور کامل قابل اجتناب نیست اما انجام آن توسط متخصص ماهر می تواند در پیشگیری از ساییدگی پوست مفید باشد.

فعال شدن زخم های سرد

فعال شدن زخم های سرد

اگر مستعد تبخال هستید، می دانید که بعضی موارد خاص باعث شیوع و ظهور آن می شوند برای مثال غذاهای پرادویه، آفتاب و استرس می تواند تبخال را پدیدار کنند. اگر مستعد تبخال هستید باید میکرودرم ابریژن را نیز به این لیست اضافه کنید. وقتی میکرودرم در اطراف لب انجام می شود، تبخال اتفاق می افتد. اگر از بین رفتن خطوط ظریف در اطراف دهان برای شما اهمیت چندانی ندارد، می توانید از تکنسین خود بخواهید از انجام میکرودرم دور لب خودداری کند تا دچار عوارض میکرودرم نشوید. همچنین می توانید قبل از انجام درمان با پزشک خود در مورد استفاده از داروی پیشگیری کننده مشورت کنید.

هایپر پیگمانتاسیون ناشی از التهاب

هایپر پیگمانتاسیون ناشی از التهاب (PIH)

اگر میکرودرم به صورت بیش از حد تهاجمی انجام شود باعث شکستگی پوست می شود که در واقع لکه های تیره ناشی از تغییر رنگ پوست هستند و به دنبال زخم التهابی ایجاد می شوند. این واکنش طبیعی پوست به التهاب است. بسته به رنگ پوست و شدت تغییر رنگ، می تواند از سفید، صورتی تا قرمز، بنفش، قهوه ای یا سیاه متغیر باشد. ممکن است در انواع پوست ایجاد شود، اما در افرادی که رنگ چهره آنها تیره است، شدیدتر و ماندگارتر است.

تلانژکتازی یا شکسته شدن مویرگ های خونی پوست از عوارض میکرودرم است که به ندرت اتفاق می افتد. در اثر فشار ناشی از خلاء وکیوم میکرودرم ممکن است مویرگ های خونی شکسته شوند. قطر تلانژکتازی ها به طور معمول بین 1 تا 3 میلی متر است و معمولاً بی ضرر هستند. با این حال، برخی از بیماران به دلیل فشار بر رگ های کوچک، در منطقه دچار خارش و حتی حساسیت می شوند. بیماران مبتلا به روزاسه باید از انجام میکرودرم خودداری کنند زیرا قرمزی ناشی از تلانژکتازی می تواند افزایش یابد.