ما در این مقاله سعی داریم شما را با عوارض پیکر تراشی و مزایا و معایب این عمل آشنا کنیم.

پیکر تراشی یکی از روش هایی است که به از بین بردن چربی های اضافی بدن فرد می پردازد. بسیاری از افراد هستند که از چاقی های موضعی رنج می برند و راه حلی برای درمان آن ندارند بنابراین به اکثر آن ها پیکر تراشی را پیشنهاد می کنیم. اما پیکر تراشی علاوه بر اینکه موجب حذف چربی های موضعی و اضافه بدن می شود علاوه بر آن همانند سایر عمل ها عوارض خود را نیز دارد. این روش بیشتر برای افرادی مناسب می باشد که تمامی کارهای لازم را برای از بین بردن چربی های خود انجام داده باشند ولی نتیجه ای نگرفته باشند و نیازمند به پیکر تراشی باشند.

پیکر تراشی بیشتر برای افرادی که از سلامت کامل برخوردارند و به یک وزن ثابت رسیده اند مناسب می باشد و این عمل به افراد سیگاری توصیه نمی شود زیرا ممکن است عوارض و مشکلات جدی بعد از عمل برای آن ها پیش بیاید.. همچنین عوارض پیکر تراشی نسبت به سایر عمل ها زیاد نمی باشد اما فرد حتما باید مراقبت های بعد از عمل را جدی بگیرد تا با عوارض و مشکلات کمتری بعد از عمل مواجه شود. و علاوه بر آن اگر فرد قبل از عمل به یک پزشک متخصص و با تجربه مراجعه کند کمتر دچار عوارض پیکر تراشی می شود. زیرا عملی که پزشک متخصص برای رسیدن فرد به یک اندام ایده آل انجام می دهد  بسیار مهم است و در عوارض عمل نیز می تواند تاثیر بگذارد. پس رعایت این نکات برای داشتن یک عمل خوب و بدون عوارض بسیار مهم و ضروری می باشد.

انواع مختلف پیکر تراشی

پیکر تراشی شامل انواع مختلفی از جمله لیپوساکشن، لیپوماتیک و بادی جت می باشد که هرکدام عوارض مربوط به خود را دارند. اما ما به عوارض کلی این عمل می پردازیم و شما را با اصلی ترین و مهم ترین عوارض پیکر تراشی آشنا می کنیم.

 

عوارض پیکر تراشی

ایجاد سوختگی

 • به علت حرکت لوله ای که وارد سوراخ ها می شود و چربی های اضافه را تخلیه می کند ممکن است موجب سوختگی و اصطکاک پوست شود و به پوست شما آسیب وارد کند

تورم

 • خروج مایعات از زخم های عمل و تورم یکی از اصلی ترین علل عوارض پیکر تراشی می باشد که ممکن است ورم آن به مدت 5 الی 6 ماه نیز وجود داشته باشد.

آمبولی ریه

آمبولی ریه

 • آمبولی ریه ها که خیلی خطرناک است ممکن است منجر به مرگ شود زیرا اگر چربی ها وارد جریان خون بشوند و به ریه ها نفوذ پیدا کنند مانع از جریان گردش خون می شود و در نتیجه مرگ را به همراه دارد. این مورد یکی از خطرناک ترین عوارض پیکر تراشی می باشد.

بی حسی

 • احساس بی حس بودن قسمتی که عمل شده است نیز در بسیاری از افراد وجود دارد و آن ها به مدت چند وقت احساس بی حسی دارند که این بی حسی موقتی است و با گذشت زمان از بین می رود.

عفونت

 • عفونت کردن زخم ها که خیلی اتفاق نمی افتد اما در صورتی که برای فردی این مشکل پیش بیاید می تواند به پزشک مراجعه کند تا پزشک به رفع این مشکل بپردازد.

کبودی

کبودی

 • ایجاد کبودی های شدید به مدت چندین هفته که طبیعی می باشد و بعد از چندوقت به طور کامل از بین می رود.

ایجاد حساسیت

 • برخی از افراد نیز ممکن است به مواد بی حسی حساسیت داشته باشند و بعد از عمل دچار مشکل بشوند.

تجمع مایعات

 • در بعضی موارد ممکن است مایعات زیادی زیر زخم شما جمع شود و مشکلاتی برای فرد به وجود بیاورد. و با مراجعه به پزشک می توانید این مشکل را حل کنید.

لخته شدن خون

 • بعد از انجام پیکر تراشی ممکن است خون فرد لخته شود و مشکلات جدی از جمله حملات قلبی و یا سکته مغزی را در پیش داشته باشد که این اتفاق از عوارض شایع این عمل نمی باشد و ممکن است به ندرت اتفاق بیفتد.

حالت تهوع

 • بعد از پیکر تراشی ممکن است فرد دچار حالت تهوع و سرگیجه و یا التهاب شود که این اتفاقات طبیعی است و بعد از چند روز به مراتب از بین می روند.

عدم تقارن ناف

عدم تقارن ناف

 • ممکن است بعد از عمل فرد دچار عدم تقارن ناف و یا پوست خود شود و پوست فرد شل شود و حالت کش دار نیز پیدا کند.

مواردی که ذکر شد از شایع ترین و همچنین اصلی ترین عوارض پیکر تراشی می باشند که برخی از این علائم موقتی هستند و با گذشت زمان از بین می روند و نیاز به مراجعه کردن به پزشک ندارند اما برخی دیگر از علائم خطرناک هستند و فرد باید خیلی سریع و فوری به پزشک متخصص خود مراجعه کند تا مشکلات جدی برای فرد ایجاد نشود و پزشک مربوطه به درمان فرد و رفع مشکل به وجود آمده بپردازد.