ممکن است وارد شدن صدها سوزن کوچک به پوست شما ترسناک به نظر برسد، اما می‌تواند بهترین اتفاقی باشد که برای پوست شما می‌افتد. ترمیم آسیب‌های ساختاری پوست با روش تحریک مکانیکال را میکرونیدلینگ می‌گویند. این کار بافت تغییردیده و آسیب‌یافته را بازسازی می‌نماید. هدف درمان میکرونیدلینگ بهبود عملکرد و ظاهر پوست و همچنین جوانسازی پوست است. چند میلیون میکروکانال در درم و اپیدرم با بهره‌گیری از سوزن‌های بسیار ریز طی فرایند میکرونیدلینگ ایجاد می‌شوند. در خصوص میکرونیدلینگ موارد زیادی وجود دارد که باید بدانید .مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا با بهره‌گیری از تیم پزشکی متخصص و مجرب آماده ارائه هرگونه مشاوره در زمینه میکرونیدلینگ می‌باشد.
برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص میکرونیدلینگ یا رزرو نوبت در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا می‌توانید با شماره‌های۰۲۱۲۶۶۰۱۹۰۰ – ۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰ تماس حاصل فرمایید.

 

میکرونیدلینگ چیست؟
میکرونیدلینگ (که با عنوان درمان القائی کلاژن نیز شناخته می‌شود) شامل استفاده از سوزن‌هایی ریز برای ایجاد جراحت‌های حفره‌ای ریز و نامحسوس در بالاترین سطح پوست است. خیلی جذاب به نظر نمی‌رسد. اما این روش درمان تهاجمی چه در مطب و توسط متخصص پوست یا جراح پلاستیک انجام شود و چه در خانه و با استفاده از دِرمارولر (یک غلتک دستی کوچک که دارای سوزن‌هایی ریز است) انجام شود، کاملاً بدون درد بوده و بسیار موثر است. جراحت‌های کوچکی که ایجاد می‌شود موجب تحریک فرآیند شفا جراحت طبیعی بدن شده و در نتیجه سلول‌ها تغییر و تبدیل یافته و تولید کلاژن و الاستین افزایش می‌یابد، بنابراین از پیشروی نشانه‌‍های پیری پوست جلوگیری کرده و آن‌ها را از بین می‌برد. (نوع عملکرد میکرونیدلینگ نیز مانند لیزر است، اما تفاوتشان این است که به جای استفاده از نور و گرما، جراحت پوست را به صورت مکانیکی ایجاد می‌کنیم). باور کنید یا نه میکرونیدلینگ در میان متعصبان حفاظت از پوست بسیار محبوب شده است.Vogue  از آن به عنوان بزرگترین روش ضدپیری پوست نام می‌برد.

 

میکرونیدلینگ چین و چروک‌های ریز و عمیق را کاهش می‌دهد
اولین دلیل جذابیت میکرونیدلینگ توانایی آن برای تحریک رشد کلاژن و الاستین است که کلید داشتن پوستی جوان است. برخی از دکترها از این فراتر رفته و می‌گویند که این روش قدرتمندترین راه برای متوقف کردن پیری پوست و جلوگیری از شکل‌گیری چین و چروک‌ها و خطوط جدید است. با توانایی که این روش در تولید سلول‌های جدید پوست دارد با چند جلسه می‌توان به طور قابل توجهی خطوط ریز چهره و چین و چروک‌های عمیق پیشانی را کاهش داد. این یکی از دلایلی است که میکرونیدلینگ را پیشنهاد می‌کنیم، زیرا قادر است مکانیزم شفابخشی طبیعی بدن را به کار بگیرد، بنابراین نتایج بسیار طبیعی خواهند بود. من اغلب این روش را به افرادی که به دنبال جلوگیری و رفع نشانه‌های پیری پوست هستند توصیه می‌کنم. برای درمان چین و چروک‌ها نباید از سوزنی بزرگتر از 1.5 میلیمتر استفاده کرد.

 

میکرونیدلینگ زخم‌های قابل رویت را ترمیم می‌کند
مطالعه‌ای که در سال 2009 بر روی تاثیرات میکرونیدلینگ صورت گرفته می‌گوید نزدیک به 100 درصد اثر جوش‌هایی که بیماران داشته‌اند رو به بهبودی بوده و از بین رفتن جای جوش‌ها کاملاً مشهود است. اگر میکرونیدلینگ را در خانه انجام می‌دهید، رولر (غلتک) دستی 1.5 میلیمتری به اندازه کافی بلند هست که اثر جوش‌ها را بهبود ببخشد. گرچه ممکن است که برای بهبود بخشیدن به اثر جوش‌های عمیق‌تر سوزن‌های بلندتری نیاز است، بنابراین باید متخصص پوست یا صورتی پیدا کنید که درمان میکرونیدلینگ را انجام می‌دهد. دستگاه‌های میکرونیدلینگ پیشرفته می‌توانند تا 3 میلیمتر باشند که تاثیر آن‌ها نیز دو برابر بوده و اثر زخم‌های جوشی که در زیر پوست هستند را نیز درمان می‌کنند. اگر می‌خواهید راجع به مقایسه میکرونیدلینگ و درمان‌های لیزری مربوط در بهبود بخشیدن به اثرهای به جای مانده از جوش‌ها بدانید، نهایتاً میکرونیدلینگ قابل تحمل‌تر و با دوام‌تر و عوارض جانبی آن کمتر است.

 

میکرونیدلینگ آسیب‌های نور آفتاب و صدمه به رنگدانه‌های پوست را معکوس می‌کند
یک بار دیگر مسلماً کلاژن بهترین راه برای بهبود ظاهر پوست است و این چیزی فراتر از کاهش چین و چروک‌ها است. با تحریک کلاژن توسط میکرونیدلینگ می‌توانید آسیب‌های نور آفتاب و تغییر رنگ پوست ناشی از ملاسما را معکوس کنید. مطالعه‌ای در سال 2015 نشان می‌دهد که میکرونیدلینگ درمان قطعی تغییر رنگ پوست و آفتاب سوختگی شدید است. جهت بهبود رنگدانه‌هایی که در اثر نور آفتاب آسیب دیده‌اند، سوزن درمارولر شما باید طولب بین 1 الی 1.5 میلیمتر داشته باشد. متخصصان پوست مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا طبق تحقیقات خود روی بیماران به این نتیجه رسیده‌اند که افرادی که بیشتر تابستان را در زیر نور آفتاب سپری کرده‌اند فقط پس از چند جلسه میکرونیدلینگ پوست آنها شفاف و درخشنده شده است.

 

میکرونیدلینگ به جلوگیری از پیری پوست کمک می‌کند
میکرونیدلینگ می‌تواند علاوه بر نرم کردن و بهبود پوست آسیب دیده، پوست‌های شل را سفت کند، که این برای مردها و زن‌های مسن‌تر بسیار عالی است. (به یاد داشته باشید که هرچه سن شما بیشتر باشد تولید کلاژن به صورت طبیعی کمتر است). مطالعه‌ای که در سال 2015 در مجله امراض پوستی صورت گرفته تایید می‌کند که میکرونیدلینگ راهی جدید برای جوان‌سازی، سفت شدن و بهبود زخم‌های پوست است و همچنین درمانی ساده و موثر برای پیری پوست به شمار می‌رود که دارای کمترین عوارض جانبی و مدت دوام بالاست. پوست‌های پیرتر می‌توانند از مزایای تغذیه خوب نیز بهره ببرند، پس می‌توانید غذاهای متناسب با زیبایی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا پوست شما شفاف‌تر شود.

 

میکرونیدلینگ منافذ پوست را جمع می‌کند
این موضوع کمی حسی است، اما در واقع میکرونیدلینگ آنطوری که شما فکر می‌کنید موجب بزرگ شدن منافذ نمی‌شود. در عوض یکی از مزایای عمده استفاده از درمارولر این است که کمک می‌کند تا منافذ کوچک‌تر شوند. میکرونیدلینگ کلاژن درون و اطراف منافذ را تحریک کرده که این موجب می‌شود تا پوست فربه‌تر شده و منافذ کوچک‌تر شوند.

 

میکرونیدلینگ موجب می‌شود محصولاتی که استفاده می‌کنید بهتر کار کنند
آیا می‌دانید فقط 4 الی 8 درصد سرم‌هایی که برای صورت خود استفاده می‌کنید به پوست شما نفوذ می‌کند؟ یکی از مزایای دیگر میکرونیدلینگ این است که جذب محصولات پوستی را به طور فوق‌العاده‌ای بهبود می‌بخشد. مطالعات تایید می‌کنند که این درمان می‌تواند به جذب موثرتر داروهای موضعی پوست کمک کند و این باعث می‌شود که از مزایای کامل هر محصولی بهره ببرید. در واقع میکرونیدلینگ هزاران حفره غیر قابل مشاهده در پوست شما به وجود می‌آورد و آن را آماده جذب محصولات می‌کند، که این جذب در حالتی که منافذ پوست شما بسته باشد رخ نمی‌دهد. این حفره‌های ریز مانند کانال‌های ریزی عمل می‌کنند که به محصولات موضعی اجازه می‌دهند بهتر جذب شده و موثرتر عمل کنند.

 

می‌توان میکرونیدلینگ را در سر تا سر بدن انجام داد
نهایتاً یکی از شگفت‌انگیزترین مزایای میکرونیدلینگ این است که این درمان فقط منحصر به صورت نیست و می‌توان آن را در تمامی نواحی پوست که نیاز به ترمیم دارند انجام داد؛ به ویژه نواحی که جای کشیدگی و اثر آکنه در آن‌ها وجود دارد مانند: پاها، قفسه سینه، کمر و باسن. فقط با چهار الی شش جلسه می‌توان بهبودی قابل توجهی در این نواحی ایجاد کرد.