فولیکول های مو که در برخی از قسمت های بدن قرار دارند با گذراندن یک روند مناسب اقدام به رویش موها می کنند، این فولیکول ها دارای شکل خاصی می باشند که با تغذیه مناسب تقویت می شوند و ما نیز در این مقاله قصد داریم به بررسی عملکرد فولیکول مو ، زمان تشکیل فولیکول، معرفی بخش های آن وبپردازیم.

فولیکول مو چیست؟

فولیکول مو همان عامل تشکیل دهنده مو است که در اعماق پوست قرار دارد و اگر آن نبود بدن ما نیز به خصوص سر، مویی نداشت، این فولیکول از بخش های مختلفی تشکیل شده است که هر کدام عملکرد مختص به خود را دارند. فولیکول های مو، ریشه و پیاز موها را درست می کنند و از یک ناحیه برآمده بر روی فولیکول، به تغذیه این ریشه می پردازند. به طور کلی موها دارای سه بخش ساقه، ریشه و فولیکول می باشند، که هر کدام می تواند وظیفه خاصی را برعهده بگیرد و موی بدن انسان را ایجاد کند. فولیکول در اصل به مانند یک کیسه لوله ای شکل است که ریشه مو را در خود جای داده است و از دو بخش اپیتلیال و مزانشیمال تشکیل شده است.

بخش اول به تکثیر و رشد مو و آنچه که ما با چشم می بینیم، می شود، اما بخش دوم مربوط به ریشه مو است، این بخش همچنین از بخشی دیگر به نام ملانوسیت نیز تشکیل شده است که رنگدانه های مو را مشخص و ایجاد می کند. غدد سبابه نیز در نزدیکی فولیکول ها و در قسمت بالایی این کیسه های لوله ای قرار دارند که می توانند سبب نرمی و لطافت موها بشوند. فولیکول های مو به وسیله رگ های خونی بدن تغذیه می شوند و پروتئین های موجود در این رگ ها را جذب می کنند تا تقویت شوند و رشد پیدا کنند.

چرخه رشد موها در افراد دارای سه مرحله آناژن، کاتاژن و تلوژن می باشند که در مرحله اول رشد مو از ریشه شروع می شود، در مرحله دوم فولیکول کوچک و رشد مو کند می شود و در مرحله آخر نیز موهای قدیمی بدن می ریزند و موهای جدید جای آنها را می گیرند. زمان انجام هر کدام از این مراحل متفاوت می باشد و در یک سال فقط به اندازه 12 سانتی متر موها بزرگ و رشد می کنند.

برخی از افراد در قسمت هایی از بدن خود دارای فولیکول مو بیشتری می باشند و به همان نسبت دارای موهای بیشتری نیز هستند، این موها همگی دارای ضخامت های مختلفی هستند.

آیا فولیکول های مو از بین می روند؟

آیا فولیکول های مو از بین می روند؟

عموما در بسیاری از مواقع فولیکول های مو از بین نمی روند، اما به مرور با بالا رفتن سن و کمبود مواد غذایی در بدن این فولیکول ها تقویت نمی شوند و از بین می روند. در بسیاری از مواقع نیز عدم رسیدگی به موها و کندن چند باره موها از ریشه می تواند موجب از بین رفتن این فولیکول ها گردد و افراد را مجبور به کاشت مو می کنددر برخی از موارد نیز در صورت عدم رسیدگی به موها و نداشتن یک تغذیه مناسب، این فولیکول ها ضعیف و آسیب پذیر می شوند، در این صورت موها کم پشت و نازک می گردند. برای تقویت فولیکول های مو و کاهش سرعت از بین رفتن آنها باید رژیم غذایی مناسبی را در پیش بگیریم، رژیمی که سرشار از پروتئین، ویتامین های مختلف، روی، آهن و کلسیم باشد.

مصرف انواع گوشت ها، سبزیجات و میوه های تازه، نوشیدن مقدار زیادی آب ونیز می تواند به تامین مواد گفته شده کمک کند. افراد برای جلوگیری از، نابودی فولیکول ها باید موهای خود را تمیز نگهدارند تا موجب عفونت آنها نشوند و برای خشک کردن آنها از دمای بالای سشوار ها و دیگر وسایل گرمازا استفاده نکنند و اجازه دهند موها به طور طبیعی خشک شوندالبته نباید یادمان برود و نگران این موضوع باشیم که در صورت ریزش مو دچار کچلی می شویم و فولیکولی نداریم، زیرا ریزش به اندازه صد تار مو در هر روز هیچ مشکلی ایجاد نمی کند و فولیکول ها می توانند موهای جدید را جایگزین موهای ریخته شده کنند.

زمان ایجاد فولیکول مو

زمان ایجاد فولیکول مو

چیزی که خیلی از افراد به آن توجه نمی کنند، زمان تشکیل فولیکول های مو است، زمان تشکیل آنها موقعی است که جنین در رحم مادر می باشد، زمان تشکیل و درآمدن موها در هفته نهم بارداری می باشد، در این زمان فولیکول های مو رشد می کنند و مشخص می شود که کدام نقاط بدن نوزاد دارای فولیکول بیشتر و یا کمتری می باشد.

به طور کلی نواحی جلو و پشت سر هر فردی دارای فولیکول های بیشتری هستند، در ادامه ناحیه تناسلی، دست ها و پاها نیز دارای فولیکول مو می باشند، کف دست و کف پا نیز از قسمت هایی از بدن هستند که همیشه فاقد فولیکول می باشند.

گفتنی است که این فولیکول های مو هستند، که سبب می شوند، افراد با نژادهای مختلف دارای موهای بلوند، سیاه وباشند و همچنین این فولیکول ها هستند که موها را لخت و یا فرفری می کنند.