کُلاژن و دیگر فیلر‌های چین و چروک تزریقی موجب می‌شوند تا ظاهر پوست فربه‌تر و هموارتر به نظر برسد. گرچه کُلاژن به عنوان بهترین فیلر چین و چروک شناخته می‌شود اما مواد بسیار دیگری هستند که دکترها می‌توانند از آن‌ها برای فربه کردن پوست استفاده کنند، مانند چربی بدن خودتان و مواد ترکیبی دیگر. نگاهی به این داشته باشیم که کُلاژن و فیلر‌های دیگر چین و چروک چگونه عمل می‌کنند.

به دنبال بهترین خدمات زیبایی و تزریق ژل هستید؟

ما با به‌روزترین تجهیزات و مجرب‌ترین جراحان و پزشکان در کنار شما هستیم.
برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.
۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰

فیلر یا پرکننده‌های پوستی (dermal fillers) شامل ژل‌های تزریقی و چربی می‌باشند. این مواد در داخل پوست تزریق شده و موجب افزایش حجم و بنابراین صاف کردن چین و چروک‌ها، برجسته‌سازی لب‌ها، و کاهش عمق فرورفتگی‌های صورت می‌شوند. در بعضی موارد اثر آنها شبیه لیفت صورت است ولی بدون جراحی و با هز­ینه کمتر. البته این درمان‌ها دائمی نیستند و نیازمند تکرار می‌باشند. بعضی فیلرها همراه با درمان‌های جوانسازی دیگر صورت مثل تزریق بوتاکس استفاده می‌شوند. جراح شما با ارزیابی نیازهای شما یک یا چند درمان مورد نیاز شما را توصیه خواهد کرد. مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا با بهره‌گیری از تیم پزشکی متخصص و مجرب آماده ارائه هرگونه مشاوره در زمینه تزریق ژل یا فیلر می‌باشد.

کُلاژن چیست؟

کلاژن یکی از بخش‌های کلیدی ساختار پوست است. کلاژن شبکه‌ای از فیبرها را در پوست شما به وجود می‌آورد که مانند یک چهارچوب عمل می‌کند. چهارچوب کلاژن در پوست‌های جوان سالم است و در نتیجه پوست مرطوب بوده و قابلیت ارتجاعی دارد. این ساختار در طول زمان ضعیف‌تر شده و پوست قابلیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد.

همانطور که پشتیبانی کلاژن ضعیف‌تر می‌شود پوست شروع به از دست دادن طراوت و رنگ خود می‌کند. استفاده از عضلات صورت برای لبخند زدن، اخم کردن یا چشم غره رفتن بخشی از ابراز کردن خودتان است. این طبیعی است اما بر روی کلاژن پوست شما فشار می‌آورد. این فشار در طول زمان بیشتر شده و تبدیل به خطوط صورت یا چین و چروک‌ها می‌شود.

آیا کرم‌های کلاژن می‌توانند چین و چروک‌ها را هموار کنند؟

کرم‌های کلاژن فقط بر روی سطح پوست اعمال می‌شوند و اصولاً مانند دیگر مرطوب‌کننده‌ها نرخ از دست دادن آب پوست را کمتر کرده و به انعطاف‌پذیری پوست کمک می‌کنند. مرطوب‌کننده‌ای که دارای کلاژن باشد یا فاقد آن نمی‌تواند به پوست نفوذ کند و طوری طراحی نشده که جذب آن شود. هیچ مرطوب‌کننده‌ای نمی‌تواند تاثیر فقدان کلاژن را جبران کرده و چین و چروک‌ها را از بین ببرد.

تزریق کلاژن چگونه به از بین رفتن چین و چروک‌ها کمک می‌کند؟

تزریق کلاژن جای خالی کلاژن طبیعی پوست را دوباره پر می‌کند. تزریق‌ها با پر کردن کلاژن پوست کمک می‌کنند تا خطوط چهره و برخی از انواع اثر زخم‌ها (اِسکار) از بین بروند در نتیجه با بازیابی ساختار پشتیبانی، زیبایی پوست شما بیشتر می‌شود. این محصولات می‌توانند از گاو یا سلول‌های انسانی تهیه شوند. برندهای تزریق کلاژن Bellafill و Fibrel هستند.

آیا پر کننده‌های چین و چروک دیگری وجود دارند که بتوان آن‌ها را تزریق کرد؟

بله، مانند :

سم بوتولینوم (Botox Cosmetic، Xeomin و Dysport) پرکننده چین و چروک واقعی نیست بلکه به ماهیچه‌های صورت تزریق می‌شود تا علل به وجود آمدن خطوط و چین و چروک‌ها را خنثی کند. سم بوتولینوم ممکن است بتواند خطوط ابرو، پیری دور چشم و چین و چروک پیشانی را بهبود بخشد.

کلسیم هیدروکسی اپاتیت (Radiesse) یک فیلر چروک نیمه‌پایدار است که مانند ژلی آبکی است و برای افزایش بافت‌های نرم استفاده می‌شود. این ماده‌ تحریک‌کننده کلاژن است و بافت سطحی پوست را بهبود می‌بخشد. تحریک کلاژن پوست موجب می‌شود که محصول طول عمر بیشتری داشته باشد.

چربی ران یا شکم را نیز می‌توان به پوست صورت تزریق کرد. این کار هیچ خطر آلرژیکی نداشته و اکثر افراد به نتایج نیمه پایداری دست می‌یابند. ممکن است برای دستیابی به بهترین نتایج چندین تزریق انجام شود.

اسید هیالورونیک (Juvederm، Restylane، Perlane، Prevelle Silk، Elevess، Belotero) ماده‌ای است که به طور طبیعی توسط بدن تولید شده و موجب پُری و حجم پوست می‌شود. تزریق ژل اسید هیالورونیک فضای میان فیبرهای کلاژن و الاستین در پوست را پُر کرده و فقدان حجم طبیعی حاصل از پیری را دوباره پُر می‌سازد. هیچ خطری در تزریق این ماده نیست، اما برای حصول نتایجی ماندگار نیاز به چندین مرحله درمان می‌باشد. اسید هیالورونیک آب را نیز جذب و ذخیره می‌کند و این کمک می‌کند تا پُری محل تزریق ثابت باقی بماند. برخی از مواد اسید هیالورونیک ضخیم‌تر هستند و می‌توانند حجم و ساختاری قابل توجه را ایجاد کنند. برخی دیگر که نرم‌تر و سبک‌تر هستند قابلیت این را دارند که همواره در جریان باشند. ممکن است ژوویدرم (Juvederm) ماندگاری بیشتری داشته باشد و تا 12 ماه بدون صدمه یا التهاب بافت باقی بماند.

اسید پُلی لاکتیک (Sculptra) یک فیلر تزریقی است که جایگزین چربی از دست رفته صورت می‌شود. سال‌هاست که این پلیمر ترکیبی در بخیه‌های جذبی و شکستگی استخوان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول کلاژن خود بدن را تحریک کرده تا پوست بافتی بهتر پیدا کرده و نتایج با دوام‌تری به دست آید.

دانه‌های پلی متیل متاکریلات (PMMA microspheres – Bellafill) تکه‌های ریز و گرد و نرم پلاستیکی است. هزاران ترکیب میکروسپرس‌های PMMA در کلاژن گاو وجود دارد که به تدریج توسط بدن جذب می‌شود و جایگزین کلاژن بدن می‌گردد. از آنجایی که این دانه‌ها به راحتی جذب نمی‌شوند و کلاژن خود بدن تحریک می‌شود تا در اطراف آن‌ها شکل بگیرد، این فیلر می‌‌تواند برای سال‌ها باقی بماند. تزریقات در زیر چین و چروک‌های پوست و حفره‌ها انجام می‌شود تا رنگ و بافت پوست را بهبود بخشیده و آن را حجیم‌تر کند.

چگونه می‌توان فهمید که استفاده از فیلر‌ها برایتان مناسب است؟

پیش از اینکه بخواهید از این روش استفاده کنید حتماً با دکتر خود در این مورد مشورت کنید. باید در مورد سوابق پزشکی خود، مناطقی که می‌خواهید درمان شوند و نتایجی که باید انتظار داشته باشید با دکتر خود صحبت کنید. تزریق برای برخی خطوط و زخم‌های خاص مناسب نیست. ممکن است داشتن برخی از وضعیت‌های پزشکی خاص نیز موجب شود که این درمان برایتان نامناسب باشد.

مهم است که انتظارات معقولی در مورد نتایج داشته باشید. برای مثال ممکن است یک جلسه درمان همه خطوط چهره شما را از بین نبرد. با مشورت با دکتر خود می‌‌توانید تصمیم بگیرید کدام از نواحی صورت برایتان مهم‌تر است و چه تعداد جلسه درمانی برای بهبود آن کافیست. همچنین باید در مورد هزینه‌ها نیز اطلاعات لازم را کسب کنید. به یاد داشته باشید که بیمه سلامتی هزینه درمان‌های زیبایی را پرداخت نمی‌کند. پس از هزینه پرداختی خود و گزینه‌هایی که وجود دارند اطمینان حاصل کنید.

چه انتظاراتی می‌توان از تزریق فیلر‌ها داشت؟

اگر شما و دکترتان به این نتیجه برسید که استفاده از این روش مناسب شماست، ممکن است دکتر یک تست پوست بر روی بازوی شما انجام دهد تا مطمئن شود که نسبت به ماده استفاده شده حساسیت ندارید. باید از نواحی درمان شده تا چهار هفته کاملاً مراقبت کنید. اکثر مردان و زنان هیچ واکنشی نسبت به تست پوست نشان نداده‌اند و توانسته‌اند روند تزریق را انجام دهند. بسته به موادی که تزریق می‌شود باید تعداد جلسات درمانی طوری تنظیم شود که اثر درمان پایدار شود.

به چه میزان از تزریق فیلر‌ها نیاز است؟

این بستگی به نوع فیلر‌ای دارد که استفاده می‌کنید. کلاژن‌هایی که جایگزین می‌شوند نیز همانند کلاژن طبیعی بدن به تدریج شکل خود را از دست می‌دهند. ممکن است این درمان نیاز به دو الی چهار تزریق در طول سال نیاز داشته باشد تا تاثیرات هموارسازی پوست باقی بماند. اسیدهای هیالورونیک نرم‌تر مانند Restylane و Juvederm بسته به نوع محصول و محل تزریق آن بین سه تا نه ماه یا بیشتر دوام دارند. فیلر‌های دیگر دوام بیشتری دارند :

  • Juvederm Voluma، Restylane Lyft و Perlane یک سال یا بیشتر دوام دارند.
  • Radiesse و Juvederm Vollure یک و سال نیم دوام دارند.
  • Juvederm Voluma و Sculptra تا دو سال دوام دارند.
  • Bellafill یک فیلر نیمه پایدار است که سال‌ها دوام دارد.