فیلرهای صورت محصولاتی مانند کلاژن، هیالورونیک اسید، کلسیم هیدروکسیل آپاتیت هستند که با کاهش و یا از بین بردن چین و چروک‌ها و فرو رفتگی‌ها، برجسته‌کردن لب‌ها و پرکردن حجم بافت‌های نرم از طریق تزریق‌ها، صورت را جوان می‌کنند. با بالاتر رفتن سن پوست ما نسبت به چین و چروک‌ها و افتادگی‌ها حساس‌تر می‌شود. سال‌ها در معرض آفتاب بودن و حرکت ماهیچه‌های صورت (مانند پلک زدن، جویدن، خندیدن) منجربه از کار افتادگی بافت‌های پوست می‌شود. البته این درمان‌ها دائمی نیستند و نیازمند تکرار می‌باشند. بعضی فیلرها همراه با درمان‌های جوانسازی دیگر صورت مثل تزریق بوتاکس استفاده می‌شوند. جراح شما با ارزیابی نیازهای شما یک یا چند درمان مورد نیاز شما را توصیه خواهد کرد. مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا با بهره‌گیری از تیم پزشکی متخصص و مجرب آماده ارائه هرگونه مشاوره در زمینه تزریق ژل یا فیلر می‌باشد.

به دنبال بهترین خدمات زیبایی و تزریق ژل هستید؟

ما با به‌روزترین تجهیزات و مجرب‌ترین جراحان و پزشکان در کنار شما هستیم.
برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.
۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰

فیلرهای صورت یک راه‌حل موقتی است که از طریق چند تزریق‌ کوچک در نواحی خاص صورت انجام می‌پذیرد. انواع مختلف فیلرهای صورت موجود است که هر کدام برای یک یا چند هدف مختلف مانند کاهش چین و چروک‌ها و ضخیم کردن لب‌ها استفاده می‌شوند. یک متخصص دندان‌پزشکی یا پزشک می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید چه نوع تزریق صورت و چه فیلر صورتی مناسب شماست. فیلرهای صورت چین و چروک‌ها و فرو رفتگی‌های صورت را که چربی و کلاژن خود را در طول زمان از دست داده‌اند، پر و حجیم می‌کند.

هیالورونیک اسید یک ماده طبیعی در بدن است که عمده فیلرها از آن ساخته می‌شوند. صورت کم کم شروع به از دست دادن حجم خود کرده و عواملی مانند فرو افتادگی‌های عمیق خطوط بینی و لب، افتادگی چانه، لاغرتر شدن لب‌ها و افتادگی گوشه‌های آن، همگی موجب پیر به نظر رسیدن چهره می‌شوند. فیلرهای هیالورونیک اسید مانند رستیلن و ژوویدرم دقیقاً در زیر این فرو رفتگی‌ها و چین و چروک‌ها تزریق می‌شوند تا حجم از دست رفته‌ را پر کنند و موجب ایجاد ظاهری جوان‌تر شوند. فیلرهای پوستی می‌توانند برای مواردی مانند خطوط بالایی لب، خطوط نامتقارن دور لب، ضخیم‌سازی لب و موارد زیبایی دندان‌پزشکی مانند ایجاد یک قاب زیبا در دور دندان‌ها، استفاده شوند.

دو نمونه از شناخته‌شده‌ترین و بهترین فیلرهای پوستی

فیلر صورت ژوویدرم : این ماده از ژل هیالورونیک اسید ساخته شده؛ ژوویدرم یک ماده طبیعی است که در پوست تولید شده، به آن حجم داده و به هیدراته شدن آن کمک می‌کند. ژوویدرم چین و چروک‌ها و فرو رفتگی‌های صورت را از معتدل تا شدید به طور موقت اصلاح می‌کند. ژووریدم توسط شرکت Allergan تولید می‌شود، کسانی که سازنده بوتاکس نیز هستند.

فیلر صورت رستیلن : یک ژل قابل تجزیه حیوانی است که از هیالورونیک اسید ساخته شده است. رستیلن یک فیلر پوستی بافت نرم است که از طریق تزریق‌های کوچک به پوست حجم داده و فرو رفتگی‌ها و چین و چروک‌ها در ناحیه دور دهان و چشم را هموارتر می‌کند.

چند فیلر پوستی کمتر شناخته شده

کلاژن (Zyplast / Zyderm) : یک فیلر پوستی بافت نرم است که از پوست پالایش شده گاو ساخته می‌شود و برای پر کردن چین و چروک‌ها، خطوط چهره و اثرات زخم‌ها استفاده می‌شود. کلاژن یک پروتئین طبیعی در بدن است که قسمت‌های مختلف بدن مانند پوست، تاندون‌ها و رباط‌ها را پشتیبانی می‌کند و نهایتاً جذب بدن می‌شود.

اسکالپترا (Sculptra) : یک داروی تزریقی است که از اسید پلی لاکتیک ترکیبی موجود در میکروسفِر‌ها ساخته شده است. اسکالپترا اولین داروی تزریقی است که به منظور ترمیم حجم از دست رفته صورت (اصلاح لیپوتروفی) در افراد مبتلا به HIV دارای تاییدیه FDA می‌باشد.

کاپتیک (Captique) : برای پر کردن چین و چروک‌ها و فرو رفتگی‌های معتدل تا شدید در اطراف بینی و دهان استفاده می‌شود. این فیلر بافت نرم به نواحی مشخصی از صورت حجم می‌دهد و از هیالورونیک اسید غیر حیوانی گرفته می‌شود.

هیلافرم (Hylaform) : چین و چروک‌های معتدل تا شدید اطراف بینی را پر می‌کند. هیلافرم یک فیلر پوستی است که به صورت شیمیایی از هیالورونیک اسید گرفته می‌شود و جهت هموار کردن سطح پوست طراحی شده است.

رادیسه (Radiesse) : یک فیلر پوستی ترکیبی است که از کلسیم هیدروکسی آپاتیت ساخته شده و برای اصلاح چین و چروک‌ها و فرو رفتگی‌های معتدل تا شدید به کار برده می‌شود. این ماده تزریقی فیلری با طول عمری بیشتر است زیرا بدن با تشکیل کلاژن در اطراف میکروسفِر‌ها به نواحی تزریقی حجم می‌دهد.

مدت زمان تزریق فیلر پوستی و عوارض جانبی آن

میانگین مدت زمان تزریق فیلرها 10 الی 20 دقیقه در هر جلسه است که این زمان به خود فرد و محدوده تحت درمان نیز بستگی دارد. برخی از عوارض جانبی متداول این روش بدین قرار است:  واکنش آلرژیک، کبود شدن محل تزریق، بی‌حسی و سرخی موقت، ورم، درد و رنگ‌پریدگی. تزریق فیلرهای پوستی دارای دوره نقاهت بسیار کم است که این به بیماران اجازه می‌دهد تا بتوانند بلافاصله پس از درمان به فعالیت‌های روزانه و روند طبیعی زندگی خود بازگردند.

البته هنوز هم به افراد دستورالعملی مبنی بر عدم داشتن فعالیت شدید و عدم قرار گرفتن در معرض نور و گرمای شدید آفتاب داده می‌شود. یکی از ریسک‌های تزریق صورت به وجود آمدن غده‌هاست (granulomas / nodules)، ریسک بالقوه‌ای که ناشی از تزریق Radiesse، Sculptra، Juvederm و ArteColl است.

دستاورد فیلرهای تزریقی

به طور کلی دستاورد اکثر فیلرهای تزریقی موقت است که معمولاً بین چند ماه تا یک سال ماندگاری دارد. البته این به نوع فیلرهای صورت یا فیلرهای تزریقی مورد استفاده بستگی دارد. برای به دست آوردن نتایج بهینه برگزاری جلسات درمانی اضافی لازم است. درمان از طریق فیلر صورت یا فیلرهای تزریقی نیازمند مجموعه‌ای از تزریق‌های ریز در زیر سطح پوست (سطوح پوستی و زیرپوستی) است. میزان استفاده از این فیلرها به عمق و سایز مشکل پوستی یا چین و چروک بستگی دارد. امروزه با تکامل فیلرهای تزریقی اضافه کردن آن‌ها به روند درمان پزشکی یا دندان‌پزشکی ابتکاری جالب است.