یکی از فاکتورهای مهم در جذابیت افراد داشتن لبخند زیباست برخی افراد به دلیل داشتن مشکلاتی در زمینه دندان ها و لثه از زیبایی لبخند خود رضایت کافی را ندارند و به دنبال درمان زیبایی دندان های خود میباشند یکی از این مشکلات این است که برخی افراد هنگام لبخند زدن احساس میکنند بافت لثه آن ها بیش از حد معمول نمایان میشود و باعث ناخوشایند شدن ظاهر لبخند آن ها میشود در حالی که در نوع بهینه و ایده آل لبخند،باید کمترین مقدار از بافت لثه نمایان شود به همین دلیل است که بسیاری از افراد با لبخند لثه ای (Gummy smile) از دیده شدن بیش از حد لثه ها هنگام لبخند احساس نارضایتی دارند و اغلب اوقات درجمع های دوستانه نیز تمایلی به لبخند زدن ندارند.

تعریف لبخند لثه ای:

گرچه تعریف کاملا مشخصی برای این لبخند وجود  ندارد اما به طور کلی میتوان گفت زمانی که هنگام لبخند زدن حدود چهار میلی متر از بافت لثه فرد مشخص باشد به این حالت لبخند لثه ای (Gummy smile) میگویند که بر زیبایی لبخند فرد تاثیر منفی میگذارد. تحقیقات ثابت کرده که این حالت در زنان بیشتر از مردان مشاهده میشود به طوری که حدود 14% زنان و 7% از مردان مشکل لبخند لثه ای را دارند.

چه عواملی باعث ایجاد لبخند لثه ای (Gummy smile) میشوند؟

میزان جابجایی ماهیچه های لب:در عمل لبخند زدن بسیاری از ماهیچه های صورت درگیر میشوند به خصوص ماهیچه هایی که باعث جمع شدن لب ها میشوند.در حین لبخند زدن لب ها حدود 6 تا 8 میلی متر جا به جا میشوند اگر لب های فردی بیشتر از این مقدار تحرک وجابجایی داشته باشند ممکن است بافت لثه هنگام لبخند بیش از حد نرمال آشکار شود و باعث ایجاد ظاهری ناخوشایند در لبخند فرد شود در این حالت ماهیجه ای که حرکت لب بالایی فرد را کنترل میکند فعالیت بیش از حد دارد و باعث ایجاد این مشکل میشود.

شکل دندان ها:دندان هایی که کوتاه هستند و تا حد زیادی توسط بافت لثه پوشانده میشوند و نیز دندان هایی که به دلایلی همچون ساییدگی و یا عوامل ژنتیکی کوتاه و کوچک هستند نیز باعث میشوند هنگام لبخند زدن لثه های فرد بیش از حد نرمال دیده شوند.

شکل لب ها:داشتن لب بالایی نازک و حالتی که در آن لب های فرد هنگام استراحت صورت دارای ظاهری طبیعی است اما هنگام لبخند زدن حجم آن خیلی کمتر از حالت طبیعی میشود،باعث ایجاد مشکل لبخند لثه ای میشود.

هیپرتروفی لثه:بزرگ و حجیم شدن بافت لثه یا هیپرتروفی که به دلیل عواملی همچون افزایش اندازه سلول های سازنده بافت لثه اتفاق می افتد.

ظاهرفک فوقانی:رشد بیش از حد فک فوقانی که باعث میشود فک فوقانی نسبت به قاعده جمجمه ای که به آن متصل است بیش از حد معمول بزرگ باشد و باعث ایجاد ظاهری ناخوشایند هنگام لبخند شود.

بسیاری از افراد از وجود گزینه هایی برای اصلاح یا تغییر در ظاهر لبخند لثه ای آگاه نیستند و در نتیجه دچار کمبود اعتماد به نفس و نارضایتی نسبت به این مشکل میشوند اما خبر خوب این است که روش های درمانی موثری برای درمانGummy smile وجود دارد که کمک زیادی به این افراد میکند در ابتدا باید دندانپزشک شما علت دقیق بوجود آمدن این مشکل را تعیین کند زیرا تشخیص علت ما را به سمت بهترین راه حل سوق میدهد.

 

View this post on Instagram

 

لبخند لثه ای به حالتی گفته می‌شود که بخش زیادی از بافت لثه هنگام لبخند زدن مشخص شود و نسبت بین لثه و دندان متناسب نباشد. یکی از عوامل ایجاد کننده این لبخند عضله ای بیش فعال است که لب فوقانی را به سمت بالا می کشد و یکی از روش های درمان آن تزریق بوتاکس است. در این درمان با هدف ضعیف کردن عضلات، مقداری بوتاکس در هر دو سمت تیغه بینی و گاهی فاصله بین لب فوقانی و بینی تزریق می شود. و بعد از دوهفته تاثیرات بوتاکس قابل مشاهده است و در هنگام لبخند لثه نمایان نمیشود. #زیبایی_شورانگیره 😷تکنیک درمانی:بوتاکس 🎯هدف:رفع لبخند لثه‌ای ⏰مدت زمان انجام پروسه:۱۰تا۲۰ دقیقه 👍ماندگاری:۴تا۶ماه ‏‎🗓دوره نقاهت:ندارد ‏‎💣 نکته: حتما در مراکز پزشکى انجام شود ‏‎🙀 میزان درد:با پمادهای موضعی تقریبا بدون درد ‏‎💶 هزینه:شروع قیمت از ۴۰۰ هزار تومان ‏‎#رخ_آرا #کلینیک_رخ_آرا #کلینیک_زیبایی ‏‎#زیبایی #درمان #سلامت #رخ_آرا_بوتاکس #بوتاکس #بوتاکس_گامی_اسمایل #گامی_اسمایل #ماسک_میزنم_چون_دوستت_دارم

A post shared by متخصصین پوست و زیبایى رخ آرا (@rokhara.clinic) on

روش های درمان لبخند لثه ای (Gummy smile):

برای موارد خفیف و متوسط ممکن است از روش های غیر جراحی مانند بوتاکس و مواد پر کننده تزریقی استفاده شود اما اگر بیمار به دنبال نتایج دائمی باشد بهتر است گزینه های درمانی جراحی را انتخاب کند از جمله این روش ها جراحی های پریودنتال هستند که به نحوه عملکرد و کاربرد آن ها خواهیم پرداخت.

جراحی ارتوگناتیک:اگر موقعیت فک شما باعث بوجود آمدن این مشکل شود،دندانپزشک شما ممکن است روش جراحی ارتوگناتیک را به شما پیشنهاد کند این روش باعث ایجاد تعادل در فک بالا و پایین میشود.برای درمان برآمدگی فک جراحی ارتوگناتیک یک روش مناسب است در این روش یک جراح دهان و دندان فک فوقانی را تحت عمل جراحی با بیهوشی قرار میدهد

جراحی پریودنتال:در صورتی که مشکل لبخند لثه ای بر اثر حجیم شدن و افزایش بافت لثه ایجاد شود پزشک با استفاده از روش جراحی پریودنتال بافت ا ضافی لثه را برمیدارد و این مشکل را حل میکند.

بوتاکس:روش بوتاکس یک گزینه درمانی آسان و ارزانتر از جراحی است و زمانی استفاده میشود که Gummy smile به علت  فعالیت بیش از حد ماهیچه های لب بالا اتفاق بیافتد و پزشک با تزریق بوتاکس باعث فلج شدن ماهیچه لب بالا میشود و از تحرک بیش از حد این ماهیچه جلوگیری میکند اما نتایج حاصل از این روش موقتی است و فقط 3 تا 4 ماه دوام دارد.

تزریق مواد پرکننده:روش دیگری که برای اصلاح موقت لبخند لثه ای ناش از نازک و کم حجم بودن لب بالا وجود دارد تزریق مواد پر کننده و حجم دهنده لب مانند اسید هیالورونیک است اما توجه داشته باشید که این روش موقتی است و تاثیر آن حداکثر تا 6 ماه دوام می آورد.