لیزر موهای زائد یکی از پر طرفدارترین کارهای مربوط به بخش زیبایی محسوب می شود. دیگر کمتر کسی تمایل به استفاده از روش های قدیمی برای رفع موهای زائد بدن خود دارد. زیرا لیزر یک روش بسیار موثر و کارآمد جهت انجام این کار است و فرد از شر موهای زائد بدن خود خلاص می شود و با انجام این کار در مدت زمان کوتاهی با صرف یک هزینه مناسب می توان به زیبایی مد نظر خود رسید.

اما باید حتما به این نکته توجه داشته باشید که این کار را نزد یک متخصص باید انجام دهید. زیرا برای انجام این لیزر نیاز است یک سری فاکتور ها کاملا بررسی و کنترل شود. این فاکتور ها شامل بررسی تخصصی وضعیت موهای زائد، رنگ آن، رنگ پوست بدن، مشکلات هورمونی بدن فرد و… می گردد. از طرف دیگر شما نیز باید به کلینیک زیبایی مراجعه نمایید که زیر نظر پزشک و متخصص در این زمینه کنترل می گردد.

عوارض احتمالی بعد از لیزر موهای زائد

در شرایطی که این کار به صورت اصولی صورت نگیرد، عوارض متعددی به دنبال خواهد داشت. یکی از این عوارض بروز لکه های قهوه ای بعد از لیزر موهای زائد است. از دیگر مشکلات ایجاد شده می توان به حساسیت های پوستی، زخم، لیبیدو رتیکولاریس، تغییر رنگ پوست و لکه های سوختگی، کبود شدگی و تورم اشاره نمود. بر اساس درجه بندی سوختگی بدن، سوختگی ناشی از لیزر معمولا شامل سوختگی درجه اول می شود و در مواقع معدود سوختگی درجه دوم ایجاد می گردد.  البته شدت بروز این عوارض به نوع دستگاه، نوع و رنگ پوست فرد، تکنیک های خنک سازی نامناسب، تعداد جلسات لیزر، طول موج استفاده شده، مدت زمان لیزر، ابعاد نقطه تابش و… بستگی دارد.

با توجه به مطالب گفته شده در جواب سوال متداول شما که آیا لیزر موهای زائد موجب لک یا زخم می شود؟ باید گفت بله، اما این مسئله به عوامل مختلفی وابسته است و به راحتی اتفاق نمی افتد. در ادامه به صورت مفصل این مسئله توضیح داده می شود.
راه های پیشگیری از ایجاد لکه های قهوه ای بعد از لیزر موهای زائد

راه های پیشگیری از ایجاد لکه های قهوه ای بعد از لیزر موهای زائد

اولین قدم جهت انجام لیزر پیدا کردن یک کلینیک زیبایی مجاز و معتبر است. این کلینیک باید زیر نظر پزشک متخصص مدیریت گردد و دستگاه های آن همگی از استاندارد های لازم برخوردار باشند. در صورتی که کار لیزر خود را نزد افراد غیر متخصص با دستگاه های لیزر تقلبی انجام دهید، به احتمال خیلی زیاد با لکه های قهوه ای بعد از لیزر موهای زائد مواجه خواهید شد. این اتفاق در واقع نوعی حساسیت پوست شما نسبت به لیزر است و در صورتی که جلسات لیزر به صورت غیر اصولی انجام شود و تعداد دفعات و طول موج لیزر غیر استاندارد و نامناسب باشد، شما شاهد بروز لکه های قهوه ای بعد از لیزر موهای زائد خود خواهید بود.

پس توجه داشته باشید که در اولین مرحله باید مدرک و گواهینامه پزشک مرکز زیبایی مورد نظر خود را بررسی نمایید. عدم انتخاب دستگاه لیزر استاندارد یکی دیگر از دلایل بروز این مشکل است. دستگاه های با مارک کندلا الکس و کندلا یگ یکی از بهترین برند های موجود در بازار است و در صورت داشتن برچسب مخصوص دستگاه، می توانید با خیال آسوده کار لیزر خود را در آن مرکز زیبایی انجام دهید.

بعد از تایید مراحل قبل باید کلیه بررسی ها در زمینه جنس و رنگ پوست و موی بدن شما بررسی گردد، تا مشخص شود که چه طول تعداد جلسه، با چه فاصله زمانی، چه طول موج و درجه ای برای شما مناسب است. پوست های تیره مستعد ایجاد لکه های قهوه ای بعد از لیزر موهای زائد هستند و باید دقت بیشتری هنگام لیزر داشته باشند و با طول موج های کمتر کار لیزر آنها انجام شود. همچنین مشکلات هورمونی شما باید ارزیابی گردد. زیرا اگر فردی درگیر مشکلات هورمونی یا کیست های هورمونی باشد، لیزر برای حذف موهای زائد به خوبی روی بدن این افراد عمل نخواهد کرد.

 درمان لکه های قهوه ای بعد از لیزر موهای زائد

روش های بهبود و درمان لکه های قهوه ای بعد از لیزر موهای زائد

در شرایط معمول لکه های قهوه ای بعد از لیزر موهای زائد بعد مدت کوتاهی کم رنگ شده و از بین می رود اما در صورتی که این لکه بیش از 15 روز بهبود نیابد یا به صورت سوختگی و کبودی تبدیل شود، باید به فکر درمان جدی آن باشید. این شرایط نشان می دهد کار مرکز لیزر شما به هیچ عنوان اصولی نبوده و آسیب پوست شما جدی شده است. شما می توانید از مرکز مربوطه شکایت کرده و مشکل خود را به مراجع مربوطه اطلاع دهید.

با تایید شکایت شما، آن مرکز زیبایی موظف است تا کلیه هزینه های درمان و غرامت شما را باید پرداخت کند. بعد از انجام شکایت مربوط لکه های قهوه ای بعد از لیزر موهای زائد ظاهر شده بر روی پوست خود، باید به پزشک متخصص مراجعه کنید و تمامی مراحل طول درمان را به اتمام رسانده و کلیه دارو های تجویز شده را مصرف نمایید زیرا در شرایط حاد و در صورت عدم پیگیری درست، ممکن است بهبودی کامل صورت نگیرد.