شاید شنیدن نام محصولاتی مثل نوارهای مومی، تیغ، کرمهای موبر، موچین و غیره برای از بین بردن موهای زائد برای اکثر افراد آشنا و یا حتی تکراری باشد. این محصولات تنها یک راه موقت برای خلاص شدن از دست موهای زائد میباشند. احتمالا بیشتر افراد، مخصوصا بانوان تمایل دارند روشی را امتحان کنند تا برای مدت طولانیتری از رشد مجدد موهای زائد در امان باشند. استفاده از لیزر الکساندرایت باعث از بین رفتن مو، جلوگیری از رشد مجدد یا کاهش سرعت رشد مو با استفاده از پالسهای نور میشود. لیزر الکساندرایت از بلور الکساندریت به عنوان منبع لیزر استفاده میکند و طول موجی در ناحیه مادون قرمز یعنی 755 نانومتر تولید میکند. این نوع لیزر در سال 1964 اختراع شد و طول موجهای آن از 700 تا 820 نانومتر متغیر و قابل تنظیم است.

اگر نیاز به لیزر موهای زائد دارید کلینک زیبایی رخ آرا در خدمت شماست.

 

عملکرد لیزر الکساندرایت

عملکرد لیزر الکساندرایت

لیزر الکساندرایت یک سیستم لیزری پالسی است. اثربخشی استفاده از لیزر الکساندرایت از فردی به فرد دیگر متفاوت میباشد و ممکن است از 3 ماه تا یک سال طول بکشد. البته بهتر است بدانید که بسته به فرد و ناحیهای که تحت درمان قرار میگیرد، به چند جلسه لیزر درمانی نیاز میباشد. سرعت عمل و دقت این نوع لیزر بسیار بالا میباشد و همزمان چندین مو را از بین میبرد. اشعه لیزر مجموعهای از پرتوهای نور است و تمام اشعههای نور دارای یک طول موج خاص هستند. ثابت شده است هرچه اشعه دارای طول موج طولانیتری باشد به ژرفای پوست نفوذ میکند و موثرتر خواهد بود.

این نوع لیزر انرژی متمرکز را از طریق کریستال الکساندریت منتشر میکند و پرتوی از نور به طول 755 نانومتر تولید میشود. این طول موج نور پر انرژی به انرژی گرمایی تبدیل شده و به طور انتخابی مناطق رنگی را هدف قرار میدهد. لیزر الکساندرایت باعث تخریب بافتی بسیار دقیق ضایعه بدون آسیب به بافت مناطق اطراف میشود.

کاربرد لیزر الکساندرایت

کاربرد لیزر الکساندرایت

  • درمان ضایعات عروقی

طیف وسیعی از انواع اختلالات پوستی توسط لیزر الکساندرایت قابل درمان میباشد. یکی از مهمترین موارد درمان ضایعات عروقی با این نوع لیزر میباشد. رگهای عنکبوتی، برخی از علایم عروقی پس از زایمان و ناهنجاریهای عروقی مویرگی با هدفگیری رنگدانه قرمز هموگلوبین توسط پالسهای نور لیزر قابل درمان میباشند.

  • درمان ضایعات رنگی پوست

علاوهبراین درمان ضایعات رنگی پوست مانند لکههای پیری یا همان لنتیژینهای خورشیدی، ملانوسیتیک مادرزادی، کک و مک و ملانوسیتوز پوستی اکتسابی با هدفگیری رنگدانه ملانین پوست توسط پالسهای نور لیزر امکانپذیر میباشد.

  • حذف موهای زائد بدن

یکی دیگر از کاربردهای این نوع لیزر کاهش یا حذف موهای زائد بدن با هدفگیری فولیکول مو توسط اشعه لیزر است که در نهایت باعث ریزش مو و به حداقل رساندن رشد مو در سطح پوست بدن میشود. در درمان و برطرف ساختن موهای زائد، لیزر بر تیپهای پوستی نوع I تا  III و شاید رنگ روشن نوع IV بهخوبی پاسخ میدهد. اما در افراد برنزه یا پوست تیره ممکن است ملانین را از بین ببرد و در نتیجه لکههای سفید پوست ایجاد شود.

  • حذف خالکوبی‌ها

استفاده از این نوع لیزر در حذف خالکوبیها و تاتو بسیار موثر میباشد. از این نوع لیزر عموما برای از بین بردن رنگدانههای سیاه، آبی و سبز استفاده میشود. در این روش مولکولهای جوهر خالکوبیبه طور انتخابی تخریب میشوند و در نهایت توسط ماکروفاژهای بدن جذب شده و از بین میروند. ضمنا از این نوع لیزر میتوان برای درمان چین و چروک پوست استفاده کرد.

مزایا لیزر الکساندرایت

مزایا لیزر الکساندرایت

این دستگاه هم مانند همه موارد عرضه شده به بازار دارای مزایا و معایبی میباشد. از مهمترین مزایا لیزر الکساندرایت میتوان به موارد زیر اشاره داشت:

از جمله سریعترین لیزرهای موجود در بازار از نظر میزان و زمان اثربخشی میباشد و برای درمان نواحی بزرگتر بدن بسیار مناسب است. برای افرادی که رنگ پوست روشن دارند روشی بسیار موثر و کارآمد میباشد. این نوع لیزر بر خلاف سایر لیزرها روی موهای ظریف و نازک هم اثربخشی خوبی دارد.

اشعه تولیدی آن به پوست کاملا نفوذ کرده و در مرحله رشد مو به فولیکولهای مو میرسد و مانع از رشد مجدد آنها میشود. این دستگاه از سیستم خنککنندگی بسیار خوبی برخوردار است و سبب راحتی هر چه بیشتر بیماران میشود. این نوع لیزر با انتشار نور با طول موج نسبتا طولانی به بخشهای عمقیتر پوست نفوذ میکند و بدون آسیب به پوست، بهخوبی جذب رنگدانههای مو و موجب تخریب آنها میشود.

عوارض احتمالی لیزر الکساندرایت

از جمله اشکالات و عوارض جانبی احتمالی استفاده از این نوع لیزر میتوان به سوختگیهای سطحی و به ندرت تاول زدن اشاره کرد. هرچند احتمال بروز چنین عوارضی بسیار نادر است اما از آنجا که پوست در معرض انرژی گرمایی زیادی قرار میگیرد در مواردی قابل رویت میباشد. یکی دیگر از عوارض جانبی استفاده از این نوع لیزر هیپوپیگمانتاسیون گذرا میباشد که به معنی تغییر رنگ موقتی پوست است. علاوه بر این اریتم یا همان قرمزی پوست، خارش، کبودی و درد خفیف پس از اتمام کار در برخی بیماران گزارش شده است.