ورزشکاران خانم و آقا طبق یک نظم خاص موهای زائد بدن خود را از بین می‌برند که شاید این سوال پیش بیاید:

چرا ورزشکاران باید موهای زائد بدن خود را از بین ببرند؟

بسته به ورزشی که هر فرد انجام می‌دهد، دلایل مختلفی برای اصلاح کردن موهای زائد وجود دارد به عنوان مثال دوچرخه‌سواران از بین بردن موهای زائد را یک اقدام برای پیشگیری جوش‌های پوستی ناشی از دوچرخه‌سواری در جاده می‌دانند. همچنین آسیب و زخم‌هایی که در اثر افتادن‌ و تماس با جاده رخ می‌دهند، در پاهای بدون مو راحت‌تر پانسمان می‌‎شود و سریع‌تر بهبود می‌یابند. ادعای دیگر این است که ماساژ پاهای صاف و بدون مو راحت‌تر انجام می شود، ورزشکار از ماساژ لذت بیشتری می‌برد و ماساژور نیز راحت‌تر کار خود را انجام می‌دهد چرا که روغن و لوسیون روی پاهای بدون مو راحت‌تر پخش می‌شود. و از مهم‌تر اینکه دوچرخه‌سواران لباس تنگ می‌پوشند که پوشیدن لباس تنگ با بدن پر از مو باعث آزار می‌شود.

از بین بردن موهای زائد پاهای دوچرخه‌سواران مهم‌ترین مسئله برای آنهاست، در حالیکه شناگران حرفه‌ای لیزر موهای زائد را برای تمام بدن خود انجام می‌دهند که البته بررسی‌ها نشان داده‌اند که موهای زائد بدن تاثیر مستقیم بر روی شنا دارند. در شناگرانی که موهای زائد بدن خود را اصلاح می‌کنند کاهش لاکتات خون، کاهش VO2 و افزایش مسافت شنا قابل مشاهده است. دوندگان نیز در این میان با از بین بردن موهای زائد سرعت دویدن‌شان بیشتر می‌شود. محققان این مسئله را مورد بررسی قرار دادند و مشخص شد که در نتیجه این کار زمان دویدن در هر ۱۰۰ متر به اندازه ۰٫۰۱ ثانیه کمتر می‌شود و در یک ماراتن به ۵٫۷ ثانیه می‌رسد. در دو میدانی حتی کسری از ثانیه از اهمیت بالایی برخوردار است. کشتی‌گیران نیز از دیگر ورزشکارانی هستند که سعی در از بین بردن موهای بدن خود می‌کنند تا از بثورات پوستی که در نتیجه مالش بروز می‌کنند جلوگیری کنند. گروه دیگر؛ ورزشکاران رشته پرورش اندام هستند، که در این رشته از بین بردن موهای بدن تنها جنبه زیبایی دارد.

موها رشته‌های انعطاف‌پذیری هستند که توسط فولیکول‌های مو تولید می‌شوند. میزان رشد مو در بخش‌های مختلف بدن متفاوت است. به علاوه رشد مو با سن، جنس و تغییر هورمون بدن نیز متفاوت است. چرخه رشد مو در سر چیزی حدود 2 تا 6 سال است، در حالیکه در چرخه رشد موی دست‌ها، پاها، مژه‌ها و ابروها کوتاه‌تر و چیزی حدود 30 تا 45 روز می‌باشد. رشد مو در 4 مرحله مختلف رخ می‌دهد که عبارتند از مراحل: آناژن(مرحله رشد)، کاتاژن(وضعیت انتقال)، تلوژن(مرحله استراحت) و اکسوژن(مرحله خروج از پوست). رنگ مو نیز با مقادیر و نوع ملانین مشخص‌ می‌شود.

لیزر موهای زائد برای دوندگان

رفع موهای زائد برای عملکرد بهتر، در میان ورزشکاران از اهمیت بیشتری نسبت به قبل برخوردار است. اما اکنون آنچه مهم است تکنیکی است که برای این کار استفاده می‌شود. در سال‌های اخیر لیزر موهای زائد بدن پیشرفت زیادی کرده و به بهترین روش رفع موهای زائد تبدیل شده است.

دستگاه لیزر سوپرانو آیس در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا اشعه نور را در طول موج‌های مختلف، انرژی خروجی و عرض‌های متفاوت منتشر می‌کند. پزشک متخصص لیزر را تنظیم می‌کند تا ملانین مو را مورد هدف قرار دهد که این فرایند بر روی افرادی با پوست روشن و موهای تیره به بهترین شکل عمل می‌کند. موهایی که در دوره آناژن هستند، راحت‌تر از موهای مرحله تلوژن از بین می‌روند. به همین دلیل درمان در جلسات مختلف و با فاصله‌های 4 تا 6 هفته انجام می‌شود که بسته به نوع پوست و موی فرد، 4 تا 7 جلسه لازم خواهد بود و با درمان اولیه تقریبا 80% موها کاهش می‌یابد.