تاریخچه

اکثر جراحان در طی ۳ دهه‌ی اخیر برای درمان بیماران، تکنولوژی‌ فیبر نوری و اندوسکوپیک را با یکدیگر ترکیب کرده‌اند. متخصصان بیماری‌های زنان، روش اندوسکوپی را برای تشخیص و درمان بیماری‎‌ها از سال ۱۹۷۰ به‌طور وسیعی به‌کار می‌بستند. در اواخر دهه‌ی ۹۰ متخصصان ارتوپد نیز روش اندوسکوپی را برای تشخیص بیماری‌ها استفاده کردند. به‌مرور با پیشرفته شدن ابزارهای اندوسکوپی، میزان محبوبیت آن افزایش پیدا کرد.

به دنبال بهترین خدمات زیبایی و لیفت هستید؟

ما با به‌روزترین تجهیزات و مجرب‌ترین جراحان و پزشکان در کنار شما هستیم.
برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.
۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰

در سال ۱۹۸۶ روش اندوسکوپی به عنوان یک شیوه‌ی مناسب به جراحی عمومی معرفی و سپس در دیگر روش‌های جراحی فراگیر شد. اولین لیفت اندوسکوپیک ابرو در اوایل سال ۱۹۹۰ معرفی شد و مدت کوتاهی پس از آن، جراحان در عمل‌های جراحی پلاستیک صورت، سینه، شکم، دست و بدن از آن استفاده کردند. استفاده از سَری نوری اندوسکوپ در این شیوه‌، موجب فراگیر شدن آن برای رفع مشکلات پوست صورت به خصوص در ناحیه‌ی ابرو، شد. وجود ابزارهای مخصوص برای بُرش و آگاهی از اصول شکل‌دهی ابرو از عوامل مهم برای ظهور لیفت اندوسکوپیک ابرو بود. در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا لیفت اندوسکوپیک ابرو با بهترین خدمات انجام می‌شود.

لیفت اندوسکوپیک ابرو

مشکلات لیفت اندوسکوپیک

قبل از این عمل، جراح باید صورت بیمار را بررسی می‌کرد تا بهترین روش برای جوان‌سازی آن را ارایه کند. بعد از ارزیابی پوست صورت، جراحان صورت را به سه منطقه‌ی صورت، گردن و ابرو تقسیم می‌کردند. با پیشرفت تکنولوژی، آنالیز صورت و روابط بین اجزای آن به‌شکل پیشرفته‌ای انجام شد. در حال حاضر، صورت و گردن به سه قسمت صورت میانی، صورت پایینی و گردن شناخته و آنالیز می‌شود.

با توجه به تقسیم‌بندی‌های انجام شده، پلک‌ها در بخش صورت میانی قرار دارند. قبل از هرگونه عمل زیباییِ ابرو و پلک باید شرایط پلک و چین و چروک‌های روی پیشانی بررسی شود. برای حل مشکل بسیاری از بیماران، از بین بردن افتادگی پلک و لیفت ابرو به‌طور همزمان انجام می‌شود. البته باید قبل از لیفت اندوسکوپیک ابرو، خط رویش مو و عرض ابروها را در نظر داشت. اگر پیشانی فرد بلند بوده و عمق چروک‌ها زیاد باشد، ممکن است که بخشی از پوست برداشته شود و لیفت اندوسکوپیک نیز انجام شود.

اگر افتادگی پوست زیاد باشد، لیفت پلک و ابرو با هم انجام خواهد شد.

اکثر ماهیچه‌های صورت از قبیل گردن و گونه به علت وجود جاذبه به‌مرور زمان افتادگی‌شان بیشتر می‌شود، اما ماهیچه‌های ابرو از این قاعده مستثنی هستند. بعضی افراد ابروهایشان به‌طور طبیعی افتادگی دارد. اما برخی دیگر که نشانه‌های پیری روی صورتشان نمایان شده، یا ابروهایشان افتادگی ندارد و یا افتادگی‌اش بسیار کم است. با توجه به مواردی که ذکر شد، لیفت ابرو در مواردی خاص استفاده می‌شود که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

  • رفع افتادگی ابروها در اثر عوامل ژنتیکی یا بالارفتن سن
  • عدم تقارن ابروها
  • تغییر شکل ابروها
  • کاهش چین و چروک‌های ابروها
  • کاهش عملکرد ماهیچه‎‌های ابرو و بین ابروها برای رفع خط اخم

لیفت اندوسکوپیک ابرو

علت افتادگی ابرو

افتادگی ابروها می‌تواند بر اثر بالارفتن سن یا عوامل ژنتیکی اتفاق بیفتد. همانند دیگر بخش‌های صورت، ابروها هم می‌توانند با افزایش سن افتادگی پیدا کنند. البته افتادگی ابروی یک فرد جوان به دلیل سن پایین‌اش از زیبایی ظاهری صورت آن فرد نمی‌کاهد. ولی وقتی‌که سن فرد به‌مررو بالا می‌رود، چربی‌های دور چشم از بین می‌روند و پلک افتادگی پیدا می‌کند.

استفاده‌ی بیش از حد از ماهیچه‌های بین ابرو، به‌مرور شکل ظاهری بخش میانی آن را تغییر می‌دهد. همچنین حرکت زیاد ماهیچه‌های یک طرف پیشانی می‌تواند ارتفاع یک ابرو نسبت به ابروی دیگر را تغییر دهد. علاوه بر این برخی بیماران که پلکشان افتادگی دارد برای جبران آن از ماهیچه‌های پیشانی استفاده کرده تا آن بخش پلک را لیفت کنند که این کار نهایتا منجر به حرکت پلک به خارج از بخش بینایی می‌شود.

کاندیدای عمل ابرو

کاندیدهای عمل ابرو به دلایل مختلفی انتخاب می‌شوند. ممکن است بیمار از این موضوع شکایت داشته باشد که ابرویش افتادگی دارد یا به‌طور ژنتیکی پایین است. این دست از افراد معمولاً می‌گویند که به علت افتادگی ابروها، ظاهرشان همیشه خسته به‌نظر می‌رسد. برای جبران آن رو به روی به آینه می‌ایستند و گوشه‌های ابروهایشان را بالا می‌کشند.اکثر بیمارانی که به‌دنبال عمل لیفت ابرو با جراحی هستند از افتادگی پلک شکایت دارند. این اتفاق باید توسط پزشک مربوطه بررسی شود تا بیمارانی که نیاز واقعی به لیفت ابرو دارند، مشخص شوند.

برخی بیماران نیز از ایجاد خط اخم توسط ماهیچه‌های میانی و بالای ابرو شکایت دارند. در نتیجه ظاهر این افراد، بعضی اوقات اخمو و در برخی موارد خسته به‌نظر می‌رسد. همچنین وجود چین و چروک‌های ناشی از حرکت زیاد ماهیچه‌های پیشانی برای بسیاری از بیماران آزاد دهنده است.

چه کسانی نباید لیفت ابرو انجام دهند؟

به‌هنگام عمل لیفت ابرو باید به میزان رطوبت چشم بیمار توجه شود. ممکن است انجام عمل زیبایی پلک و لیفت بیش از حد ابرو موجب بازگشت مشکلات قبلی بیمار گردد. برای جلوگیری از این اتفاق بیمار باید قبل از هر عمل زیبایی، تست شیمر (ارزیابی تولید اشک) را انجام دهد.

کسانی که پیشانی بلندی دارند گزینه‌ی مناسبی برای لیفت ابرو نیستند. برخلاف تصور بسیاری از افراد، لیفت ابرو فاصله‌ی خط رویش موی سر و ابروها را زیاد می‌کند. بنابراین بهتر است پس از انجام این عمل، خط رویش مو از طریق جراحی زیبایی تغییر کند تا فاصله‌ی آن با ابروها زیاد نشود. ایجاد زخم، بی‌حسی زیاد و دوره نقاهت نسبتا طولانی از مضراتِ عمل جراحی تغییر خط رویش مو است.