لیفت ران که با عنوان تای‌پلاستی هم شناخته می‌شود، یک عمل جراحی زیبایی است که طی آن پوست ران‌ها کشیده شده و ظاهر آن‌ها بهبود می‌یابد. پوست اضافه ران‌ها می‌تواند ناشی از بالا رفتن سن، بارداری، یا کاهش وزن زیاد باشد. ممکن است پوست ران‌ها دچار شُلی و افتادگی شده باشد. هدف لیفت ران، کشیدن و شکل‌دهی پوست ران‌ها، لاغرتر کردن ران‌ها و ایجاد تناسب در آن‌هاست. با ترکیب لیفت ران و لیپوماتیک می‌توان برای ران‌ها ظاهری هموارتر ایجاد کرده و به نتایج مطلوب‌تری دست پیدا کرد.

اگر می‌خواهید جراحی لیفت ران را انجام دهید باید بدانید که این عمل روشی برای کاهش وزن نیست. لیفت ران برای افرادی مناسب است که وزن آن‌ها تقریباً ایده‌آل است اما از ظاهر ران‌های خود ناراضی هستند.

انواع لیفت ران

انواع لیفت ران

سه نوع لیفت ران (تایپلاستی) وجود دارد: لیفت داخل ران، لیفت قسمت میانی ران، لیفت دو طرف ران.

1- لیفت داخل ران، پوست قسمت پایین داخل ران را مورد هدف قرار می‌دهد.

2- لیفت قسمت میانی ران، پوست و چربی‌های ناحیه بالایی داخل ران را مورد هدف قرار می‌دهد.

3- لیفت دو طرف ران، بر روی پوست جلو و بیرون ران متمرکز می‌شود.

معمولاً اکثر افراد پس از انجام لیفت داخل ران و لیفت قسمت میانی ران در بیمارستان، مرخص می‌شوند اما افرادی که لیفت دو طرف ران را انجام می‌دهند باید حداقل یک شب را در بیمارستان بستری شوند.

روش لیفت ران

روش لیفت ران

تایپلاستی عملی است که عمدتاً به صورت سرپایی، تحت بیهوشی عمومی یا اپیدورال و در بیمارستان انجام می‌شود. الگوی برش‌های جراحی به نوع لیفت ران و ناحیه تحت درمان بستگی دارد. متداول‌ترین تکنیک لیفت ران با ایجاد برشی در ناحیه کشاله ران آغاز می‌شود. در همه انواع لیفت ران پوست و چربی اضافه برداشته شده، بافت زیرین پوست کشیده شده و تغییر شکل داده می‌شود. سپس پوست باقیمانده لیفت شده و هموار می‌گردد. در آخر برش‌ها بخیه و پانسمان می‌شوند. جراحی لیفت ران چیزی بین 2 الی 3 ساعت طول می‌کشد.

دوره نقاهت لیفت ران

دوره نقاهت لیفت ران

پس از عمل، ناحیه تحت درمان دچار کبودی، ورم و درد خواهد شد. پوشیدن گن مخصوص لیفت بدن ورم را به حداقل رسانده و روند بهبودی را تسریع می‌کند. ممکن است دِرَن (سیستم زهکشی زخم) در زیر پوست ناحیه مورد نظر تعبیه شود؛ این ابزار ترشحات زخم را تخلیه کرده و احتمال ابتلا به عفونت را کاهش می‌دهد. باید میزان مایعات و ترشحات جمع شده را در یک دفتر ثبت کنید. زمانی که سطح ترشحات تخلیه شده به سطح مورد انتظار دکتر رسید، دِرَن‌ها برداشته می‌شوند.

احتمالاً پس از 7 الی 10 روز می‌توانید به سر کار خود باز گردید.

بخیه‌ها معمولاً پس از دو هفته کشیده می‌شوند. در دوره نقاهت معمولاً مُسَکن و داروهای ضد التهاب برای داوطلب تجویز می‌شود. بدون تایید دکتر نمی‌توانید دوش آب داغ گرفته و یا به شنا بروید. ممکن است 48 ساعت پس از عمل بتوانید دوش بگیرید. احتمالاً پس از 7 الی 10 روز می‌توانید به سر کار خود باز گردید. همچنین پس از 4 الی 6 هفته می‌توانید فعالیت‌های فیزیکی و ورزش را از سر بگیرید. اِسکارهای ناشی از تایپلاستی معمولاً در چین‌ها طبیعی بدن پنهان شده و به مرور زمان محو می‌شوند.

عوارض لیفت ران

عوارض لیفت ران

هرگونه عمل جراحی خطرات و عوارضی را در پی دارد. عوارض و خطرات تایپلاستی عبارتند از:

 • خطرات بیهوشی
 • خونریزی
 • عفونت
 • عدم تقارن
 • درد
 • عدم بهبودی کامل زخم‌ها
 • ترومبوز ورید عمقی
 • عوارض ریوی و قلبی
 • نکروز چربی
 • بی‌حسی
 • شُل شدن پوست
 • فقدان پوست یا تغییر رنگ آن
 • به وجود آمدن اِسکارهای ناخوشایند

ممکن است برای رفع این مشکلات نیاز به انجام جراحی اصلاحی باشد.

نتایج لیفت ران

نتایج لیفت ران

نتایج جراحی لیفت ران در کلینیک پوست و موی رخ آرا فوراً قابل مشاهده است، اما نتایج نهایی پس از چند ماه و با از بین رفتن کامل ورم‌ها قابل مشاهده خواهد بود.