وقتی‌که نشانه‌های پیری روی صورت ظاهر می‌شوند، ممکن است این سوال را از خود بپرسید که لیفت صورت بهتر است یا تزریق ژل؟ پاسخ این است که؛ هر دو روش تزریق ژل و لیفت صورت می‌تواند چین و چروک‌ها را کاهش دهد. اما کدامیک می‌تواند اثر گذارتر یا بهترین انتخاب برای ترمیم پوست شما باشد؟ بهترین جواب را پزشکان مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا می‌توانند در اختیار شما قرار دهند.

چه قسمت‌هایی از پوست را می‌توان با تزریق ژل درمان کرد؟

تزریق ژل روشی غیر جراحی است که با استفاده از آن می‌توان چین و چروک‌های سطحی پوست را کاهش داده و بر حجم کلی صورت افزود. بر طبق تحقیقات سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)، در واقع، تزریق فیلر (تزریق ژل) ناهمواری‌ صورت را برطرف کرده و بی‌حس کردن ماهیچه‌های صورت می‌تواند با تزریق بوتاکس صورت گیرد؛ در نتیجه‌ی این دو روش، چین و چروک‌های صورت که ناشی از حرکت روزانه‌ی ماهیچه‌های آن است از بین می‌رود. با توجه به نوع ماده‌ای که برای تزریق استفاده می‌شود و آناتومی بدن، نتایج می‌تواند 6 تا 24 ماه ماندگاری داشته باشد.

لیفت یا تزریق ژل

انواع ژل

دو نوع ژل صورت با نام‌‌های فیلر طبیعی و مصنوعی وجود دارد. فیلرهای مصنوعی از موادی تهیه می‌شوند که در آزمایشگاه آماده شده‌اند. این فیلرها ماندگاری بالایی دارند و تزریق مکرر آن‌ها موجب تولید کلاژن‌ شده و ظاهری جوان برای فرد به وجود می‌آورد. فیلرهای طبیعی از کلاژن‌های طبیعیِ بدن حیوانات تهیه می‌شوند. این فیلرها همانند فیلرهای مصنوعی، ماندگاری بالایی ندارند اما عوارض جانبی کمتری خواهند داشت.

تزریق ژل کدام قسمت پوست را درمان نمی‌کند؟

متاسفانه بخش زیادی از نشانه‌های پیری از طریق تزریق ژل درمان نمی‌شود. چین و چروک‌های عمیق، خطوط باریک دور لب، افتادگی پوست گردن و غبغب بخشی از این نشانه‌ها است. هرچند که بسیاری افراد از جراحی لیفت صورت پرهیز می‌کنند اما واقعیت این است که استفاده از تزریق ژل برای رفع چین و چروک‌های عمیق و متوسط باعث شدیدتر شدن نشانه‌های پیری پوست می‌شود.

هرچه سن بالاتر می‌رود، انعطاف‌پذیری پوست کمتر شده و میزان افتادگی آن بیشتر می‌‌شود. اگر برای درمان پوست افرادی که چین و چروک‌های عمیقی دارند از فیلر استفاده شود، ظاهر فرد به اصطلاح «پُف کرده» و غیر طبیعی به نظر خواهد آمد.

جراحی لیفت صورت

جراحی لیفت صورت، راه‌حلی دائمی برای رفع افتادگی و چین و چروک‌های صورت است. با استفاده از این روش، برش‌هایی کوچک روی پوست ایجاد شده، پوست صورت کشیده شده، قسمتهای اضافی آن جدا شده و در نهایت ظاهری جوان‌تر برای فرد به‌وجود می‌آید. میزان ترمیم پوست بعد از این عمل در مقایسه با تزریق فیلر (یا تزریق ژل)، بیشتر و ماندگاری آن طولانی‌تر است. جراحی لیفت اثر گذارترین روش برای لیفت صورت و رفع افتادگی پوست و ماهیچه است. برای برطرف کردن چین و چروک‌های صورت با استفاده از جراحی، برش‌هایی در اطراف خط مو ایجاد شده و تا جلوی گوش‌ها و زیر چانه ادامه خواهد داشت. سپس جراح، لیفت را از عضلات زیرین صورت شروع می‌کند. چربی اضافه حذف می‌شود و ماهیچه‌ها تا جایی‌که نیاز باشد، کشیده می‌شوند.

جراحی لیفت نه‌تنها افتادگی پوست و ماهیچه را برطرف می‌کند بلکه میزان ماندگاری آن در مقایسه با لیفت صورت طولانی‌تر است.

اگرچه انواع مختلفی از روش‌های لیفت صورت وجود دارد اما اکثر تکنیک‌های مورد استفاده نتایج چشمگیری را به‌همراه خواهند داشت. برخلاف تزریق ژل، بعد از لیفت صورت، بیمار باید 2 تا 3 هفته در خانه استراحت کند تا بتواند فعالیت‌های روزمره خود را از سر گیرد. با این حال ماندگاری بالای عمل لیفت صورت بسیار قابل توجه است. کسانی‌که بتوانند وزن‌شان را پایدار و ساختار استخوان‌شان را به‌طور ‌قوی حفظ کنند، می‌توانند از آثار مثبت لیفت صورت تا حداکثر 10 سال بهره ببرند.

لیفت یا تزریق ژل

لیفت صورت، کدام قسمت پوست را درمان می‌کند؟

لیفت صورت یک روش معمولی برای درمان و جوان‌سازی پوست صورت است. این عمل جراحی، برای درمان بخش پایینی گونه و گردن استفاده می‌شود.

این جراحی به‌طور معمول، 2 تا 4 ساعت طول خواهد کشید. قبل از عمل نیازی نیست تا موهای سرتان را بتراشید. همچنین برش‌های ایجاد شده بالای خط مو و پشت گوش‌ها قرار می‌گیرند. بیمار درد، کبودی و ورم کمی را بعد از عمل جراحی لیفت تجربه خواهد کرد. نتایج کامل درمان معمولا پس از 1 تا 3 ماه بعد ظاهر خواهد شد. هرچند که نتایج درمان برای افراد مختلف متفاوت است اما اکثر افراد از ظاهرشان راضی خواهند بود.

لیفت یا تزریق ژل، مزایا و معایب

تزریق ژل، روشی غیر تهاجمی است و تقریبا دوره نقاهتی ندارد. البته برای حفظ نتایج نیاز است تا هر 2 یا 3 ماه یکبار، تزریق آن تکرار شود. همچنین در طول زمان و با شروع رشد کلاژن به‌مرور به دفعات تزریق کمتری نیاز است. جراحی لیفت، در مقایسه با فیلر ماندگارتر است و داوطلب بعد از 2 یا 3 سال به جراحی مجدد نیاز خواهد داشت. اگر میزان افتادگی و چین و چروک پوست زیاد باشد، جراحی لیفت گزینه‌ای بهتر است، زیرا در طی این عمل پوست بیشتر ترمیم خواهد شد.