دستگاه‌های میکرودرم ابریژن روی پوست امواج کریستالی پرفشار میکرو تولید می‌کنند در این روش برای لایه‌برداری سطح فوقانی پوست از ساکشن و ابریژن پوستی استفاده می‌شود تا سلول‌های مرده پوست از بین بروند. شایع‌ترین شکایت بیماران بعد از میکرودرم ابریژن تشکیل نقاط قرمز روی پوست است. این نقاط ظاهری ناخوشایند دارند و اکثر بیمار از ایجاد بافت اسکار واهمه دارند. در برخی موارد، قرمزی پوست پس از چند ساعت از بین می‌رود. رعایت مراقبت‌های مناسب از پوست پس از میکرودرم ابریژن برای کاهش فشار غیرضروری پوست اهمیت بسیار زیادی دارد.

اطلاع از مراقبت‌های پس از میکرودرم و انجام این مراقبت‌ها کمک شایانی به فرآیند بهبودی بیمار می‌نماید. متخصصین ما در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا پس از انجام درمان میکرودرم برای بیمار، راهنمایی‌های لازم برای مراقبت از پوست پس از میکرودرم را به بیمار آموزش خواهند داد. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت جهت درمان میکرودرم در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا با شماره‌های ۰۲۱۲۶۶۰۱۹۰۰ – ۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰ تماس حاصل فرمایید.

باید پوست جدید تمیز شود 

پس از درمان باید فورا سطح پوست تمیز شود. بیمار می‌تواند از یک حوله و محصول آب‌رسان مناسب برای تمیز کردن پوست مرده روی پوست استفاده کند سپس اجازه دهد صورتش خشک شود یا از یک حوله بسیار نرم برای خشک کردن صورت خود استفاده کند.

باید از کرم‌های ضدالتهاب یا کمپرس سرد استفاده شود

بیمار می‌تواند برای کاهش حساسیت یا سوزش ناشی از درمان پوست با میکرودرم ابریژن، از کمپرس سرد یا کرم‌های ضدالتهاب استفاده کند. بیمار می‌تواند از کرم‌ها و روغن‌های مختلف استفاده کند. باید براساس دستور پزشک از این محصولات استفاده شود. برخی از لوسیون‌هایی که بر پایه عنصر مس قرار دارند می‌توانند به بهبود سریع پوست کمک کنند. بیمار می‌تواند برای بهبود کیفیت پوست خود از سرم‌های میکرودرم ابریژن که حاوی مقادیر زیادی ویتامین E, C, A هستند استفاده کند. این سرم‌ها به بهبود ظاهر پوست کمک شایانی می‌‌کنند.‌

بیمار باید از پاک‌کننده‌های ملایم استفاده کند

بیمار باید از پاک‌کننده مخصوص پوست‌های حساس، محصولی که فاقد مواد شیمیایی خطرناک است و هیچ‌گونه بویی ندارد استفاده کند و همیشه صورت خود را با آب سرد یا ولرم بشوید. بیمار باید در خصوص بهترین نوع پاک کننده پوست با پزشک خود مشورت کند. در اکثر مواقع، پزشک محصولات را در اختیار بیمار قرار می‌دهد که قیمت مناسبی دارد.

باید از ضربه دیدن پوست جلوگیری کرد

بیمار باید از کشیدن یا خاراندن نقاط تحت درمان خودداری کند. پزشک به بیمار اطلاع می‌دهد که پس از درمان، روی سطح پوست مواد زائد دیده می‌شود. پوسته پوسته شدن پوست پس از میکرودرم ابریژن کاملا طبیعی است و نشانه تاثیرگذاری این روش روی پوست است. از برداشتن یا دست زدن به پوست مرده خودداری کنید زیرا این کار می‌تواند باعث ایجاد بافت اسکار یا رنگدانه‌های پوستی شود. باید به پوست اجازه داد تا به طور کامل خود را بازسازی کند. باید التهاب پوست برای مدت کوتاهی طول بکشد. اگر خارش پوست بیمار غیرقابل اجتناب باشد می‌تواند از آلوئه‌ورا برای تسکین آن استفاده کند، آلوئه‌ورا می‌تواند حدود یک هفته به کاهش خارش پوست کمک کند.

بیمار باید از ملتهب کردند پوست تحت درمان خودداری کند

بیمار باید به مدت یک هفته از ملتهب شدن پوست توسط مواد شیمیایی، ماساژ دادن آن، یا قرار گرفتن در معرض نور آفتاب خودداری کند. بیمار باید حدود ۴۸ ساعت پس از درمان از آرایش کردن‌، لوسیون‌های پس از اصلاح، یا عطر و ادکلن، رفتن به سونا، حمام‌های بخار، دوش آب داغ، و موم انداختن صورت خودداری کند. پوست صورت به طور طبیعی لایه‌برداری می‌شود بنابراین بیمار نباید از محصولات لایه‌بردار مانند کرم لایه‌بردار آلفاهیدروکسی‌اسید، کرم گلیکولیک‌اسید، کرم رتین آ، یا کرم‌های رتیوئید استفاده کند.

بیمار باید از کرم مرطوب‌کننده استفاده کند

بیمار باید از برای کاهش پوسته پوسته شدن پوست، تسریع بهبود آن، و کاهش درد از کرم مرطوب کننده استفاده کند. بیمار پس از درمان، با احساس سوزش و درد صورت مواجه خواهد شد بنابراین باید به صورت دوره‌ای به خنک کردن صورت خود بپردازد. بیمار می‌تواند صورت خود را با آب سرد تمیز کند، یک تکه یخ را روی صورت خود بمالید تا درد و سوزش پوست التهاب یابد.

باید نباید در معرض نور آفتاب قرار بگیرد

بیمار باید برای جلوگیری از آسیب دیدن پوست توسط اشعه فرابنفش خورشید حداقل به مدت یک هفته در معرض نور خورشید قرار نگیرد زیرا اشعه فرابنفش از سرعت فرایند التیام پوست می‌کاهد. بیمار باید به خاطر داشته باشد که پس از میکرودرم ابریژن ممکن است لایه محافظ پوست برداشته شود. بنابراین بیمار می‌تواند از یک لایه محافظ اضافی روی پوست خود بهره ببرد. نور مستقیم آفتاب در فرایند درمان پوست اختلال ایجاد می‌کند. اگر بیمار نمی‌تواند در منزل استراحت کند باید در خصوص بهترین ضدآفتاب مخصوص پوست خود با پزشک مشورت نماید. متخصص پوست استفاده از ضدآفتاب‌هایی که عیار حفاظتی آنها برابر با ۳۰ و بالاتر است را توصیه می‌کنند. بهتر از بیمار علاوه بر ضدآفتاب از کلاه و عینک آفتابی استفاده کند.

بیمار باید از رفتن به مکان‌های گرمی که باعث عرق کردن می‌شود خودداری کند

تعریق بیش از حد باعث التهاب پوست می‌شود بنابراین بیمار باید تا چند روز پس از درمان، از انجام تمرینات ورزشی خودداری کند. بیمار باید از شناکردن نیز پرهیز کند زیرا پوست به کلر یا آب شور واکنش منفی نشان می‌دهد. باکتری‌ها می‌توانند درون عرق به دام بیفتند و از طریق منافذ پوست وارد پوست شوند و منجر به حساسیت پوستی و آکنه شوند.

بیمار باید مقدار زیادی میوه و سبزیجات بخورد

بیمار باید با پزشک خود در خصوص بهترین رژیم غذایی برای افرادی که تحت درمان با میکرودرم ابریژن قرار می‌گیرند مشورت کند. پزشک به بیمار توصیه می‌کند مقدار زیادی میوه و سبزیجات بخورد و مصرف لبنیات و گوشت قرمز را کاهش دهد و از مکمل‌ها استفاده نماید. بیمار باید با متخصص پوست در خصوص ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری برای تسریع فرایند درمان و ایجاد نتایج مطلوب مشورت کند.

محصولاتی که پزشک پس از درمان تجویز می‌کند

پزشک پس از درمان محصولات مراقبت از پوست را برای تسریع فرآیند بهبود تجویز می‌کند. محصولات حاوی رتینوئید مانند رتین ‌آ، کرم رتووا، کرم آویتا، کرم السترا، یا سایر برندهای ترتینوئین و محصولات رتینوئید ( کرم آداپالن، کرم آواچ، کرم دیفرین، کرم تازوراک، کرم تازاروتن ) ‌از محصولاتی هستند که بیمار می‌تواند به مدت ۳ تا ۷ روز پس از آخرین درمان از آنها استفاده کنند. بیمار باید قبل از استفاده از هر محصولی، بروشور آن را به طور کامل مطالعه کند، اگر بیمار درباره محصولی که قصد استفاده از آن را دارد شک دارد، یا آنکه محصول فاقد بروشور است با پزشک خود مشورت کند یا آنکه به پایگاه اینترنتی محصول مورد نظر مراجعه کند. در صورتی که به اطلاعات قطعی درباره محصول مورد نظر نرسید باید با پزشک خود مشورت کند.

بیمار باید مقدار زیادی آب بنوشد

میکرودرم ابریژن می‌تواند روشی برای آب‌رسانی پوست مورد استفاده بگیرد. بیمار باید همیشه توسط آب پوست خود را آب‌رسانی کند. مصرف مقدار زیادی آب می‌تواند به بهبود وضعیت پوست کمک کند زیرا آب قسمت داخلی و سطح بیرونی پوست را مرطوب می‌کند.