مزوتراپی تکنیکی است که با استفاده از تزریق ویتامین‌ها، آنزیم‌ها، هورمون‌ها و عصاره‌های گیاهی قصد سفت کردن و جوانسازی پوست و همچنین از بین بردن چربی‌های اضافه را بدون نیاز به جراحی دارد. یک دکتر فرانسوی به نام میشل پیستور این تکنیک را در سال 1952 توسعه داد. این تکنیک اساساً برای تسکین و تخفیف درد استفاده می‌شده است. پس از کشف آن در سال‌های بعد در ایالات متحده دیگر بخش‌های جهان با استقبال خوبی روبرو شد. کلینیک تخصصی پوست و موی رخ‌آرا با بهره‌گیری از تیم پزشکی متخصص و مجرب آماده ارائه هرگونه مشاوره در زمینه مزوتراپی می‌باشد.
برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مزوتراپی مو یا رزرو نوبت در کلینیک تخصصی پوست و موی رخ آرا می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۲۶۶۰۱۹۰۰۰۲۱۲۶۶۰۲۹۰۰تماس حاصل فرمایید.

امروزه مزوتراپی برای اهداف زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 • از بین بردن چربی در نواحی مانند: شکم، ران، باسن، پاها، بازوها و صورت
 • از بین بردن مشکلات پوستی
 • کاهش سلولیت
 • محو کردن چین و چروک‌ها و خطوط چهره
 • سفت کردن پوست‌های شل
 • تجدید ساختار بدن
 • روشن‌تر کردن لک‌های پوستی
 • درمان آلوپسی (بیماری که موجب ریزش مو می‌شود)

این تکنیک از سوزن‌هایی بسیار ریز برای تزریق به لایه میانی پوست (مزودرم) استفاده می‌کند. ایده پشت مزوتراپی رفع مشکلاتی اساسی مانند گردش خون ضعیف و التهاباتی است که موجب آسیب زدن به پوست می‌شوند. هیچ فرمول استانداردی برای موادی که در مزوتراپی تزریق می‌شوند وجود ندارد. پزشکان از راه حل‌های مختلفی استفاده می‌کنند، از جمله :

 • تجویز داروهایی مانند وازودیلِیتورها و آنتی‌بیوتیک‌ها
 • هورمون‌هایی مانند کلسی‌تونین و تیروکسین
 • آنزیم‌هایی مانند کلاژناز و هیالورونیداز
 • عصاره‌های گیاهی
 • ویتامین‌ها و مواد معدنی

هزینه این روش چقدر است؟
هزینه مزوتراپی بسته به انواع درمان‌ها و تعداد جلساتی است که نیاز است. به طور کلی هزینه یک جلسه بین 250 الی 600 دلار است. چون مزوتراپی یک درمان زیبایی است و به لحاظ پزشکی ضروری حساب نمی‌شود پس شرکت‌های بیمه معمولاً هزینه‌های آن را پوشش نمی‌دهند.

چگونه باید برای این درمان آماده شد؟
پیش از روند درمان یک جلسه با دکتر خود خواهید داشت تا انتظارات شما مشخص شود. یک هفته قبل از درمان باید از مصرف آسپرین (بوفرین) و دیگر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) اجتناب کنید. استفاده از مُسکن‌ها می‌تواند خطر خونریزی و کبودی را در طول درمان مزوتراپی افزایش دهد.

در هر جلسه چه اتفاقاتی می‌افتد؟
ممکن است داروی بیحسی بر روی پوست شما اعمال شود یا نشود. با استفاده از سوزن‌هایی کوتاه تزریقاتی صورت می‌گیرد. ممکن است سوزن به یک دستگاه مکانیکی متصل باشد تا بتواند تزریق‌های متعددی را در یک ردیف انجام دهد.
تزریق‌ها می‌توانند بسته به شرایط درمانی شما در عمق‌های متفاوتی انجام شوند (از 1 تا 4 میلیمتر در پوست). ممکن است دکتر تزریق را با زاویه‌ای خاص انجام دهد یا در حال تزریق مچ خود را به سرعت حرکت دهد. هر تزریق فقط میزان بسیار کمی از محلول را در پوست شما وارد می‌کند.
ممکن است برای دستیابی به نتیجه مطلوب چندین جلسه مزوتراپی نیاز باشد. انتظار می‌رود که 3 الی 15 جلسه نیاز به مراجعه به دکتر باشد. تزریق‌ها ابتدا هر 7 الی 10 روز انجام می‌گیرد. اگر پوست شما شروع به بهبود کرد فاصله درمان‌ها به دو هفته یک بار یا ماهی یک بار تقلیل داده می‌شود.

این درمان تا چه حد موثر است؟
حدس زدن در مورد تاثیر مزوتراپی کار سختی است، زیرا ترکیبات و روش‌های گوناگونی در این درمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. مطالعات کمی برای تست این تکنیک انجام شده است و بسیاری از مطالعاتی که انجام شده است بسیار کوچک بوده‌اند.
تحقیقاتی که در مورد مزوتراپی وجود دارد سود زیادی را برای جوانسازی پوست نشان نمی‌دهد. مطالعه بر روی شش نفر در سال 2012 که 6 ماه تحت این درمان بوده‌اند هیچ بهبودی را در چین و چروک‌ها نشان نمی‌دهد. مطالعه‌ای که در سال 2008 بر روی 20 خانم انجام شده که از مزوتراپی برای کوچک کردن ران خود استفاده کرده‌اند هیچ تغییری را در سایز ران‌ها نشان نمی‌دهد.

مقایسه مزوتراپی و لیپوساکشن
مزوتراپی جایگزین بدون جراحی لیپوساکشن برای از بین بردن چربی اضافه است. لیپوساکشن چربی را به طور دائم در نواحی مانند شکم، ران‌ها و باسن از بین می‌برد. جراحان زیبایی این روند را با استفاده از کار گذاشتن یک لوله پلاستیکی نازک در شکاف‌های کوچک پوست شما انجام داده و با استفاده از کیسه هوای مخصوص این کار چربی را ساکشن (مکش) می‌کنند. لیپوساکشن تحت وضعیت بیهوشی انجام می‌شود.
گرچه لیپوساکشن در از بین بردن دائمی چربی موثر است، اما یافتن بهبودی کامل در این روند درمانی 6 هفته به طول می‌انجامد. این روش همچنین دارای خطراتی مانند آسیب به عصب‌ها و رگ‌های خونی، ایجاد خطوط غیرعادی بر روی پوست، سوختگی و عفونت می‌باشد. لیپوساکشن درمانی گران است؛ در سال 2016 هزینه این روند درمانی 3200 دلار بوده است.
مزوتراپی به اندازه لیپوساکشن تهاجمی نیست. در مزوتراپی برشی انجام نمی‌شود. با هزینه 200 الی 600 دلار برای هر جلسه دارای هزینه کمتری نسبت به لیپوساکشن است. گرچه برای دستیابی به نتایج مطلوب خود به 10 جلسه یا بیشتر نیاز خواهید داشت.
معلوم نیسلت که مزوتراپی تا چه اندازه برای از بین بردن چربی موثر است. تحقیقات کافی برای فهمیدن این مسئله وجود ندارد و روش‌هایی که استفاده شده‌اند نیز از حیث مکان استفاده متفاوتند.
تزریق لیپولیز هم یکی دیگر از روش‌های غیرتهاجمی است که شبیه به مزوتراپی است. اصطلاحات “مزوتراپی” و “تزریق لیپولیز” اغلب به صورت مترادف به کار می‌روند، هرچند که کمی متفاوت هستند.
در طول تزریق لیپولیز، دکتر فسفاتیدیل کولین و دگزیکسولات را به زیر لایه چربی پوست شما تزریق می‌کند تا ساختار چربی را شکسته و آن را از بین ببرد. همانند مزوتراپی شواهد کمی وجود دارند که نشان دهند تزریق لیپولیز کارآمد است.
انجمن جراحان پلاستیک آمریکا تزریق لیپولیز یا مزوتراپی را برای از بین بردن چربی توصیه نمی‌کنند. آن‌ها می‌گویند تحقیقات کافی برای تایید اینکه این درمان‌ها کارآمد و موثر است وجود ندارد.

عوارض جانبی و خطرات این روش چیست؟
افرادی که از مزوتراپی استفاده کرده‌اند می‌گویند که در صورت مراجعه به متخصص خطرات آن بسیار کم است.

عوارض جانبی که برای این روش گزارش شده‌اند بدین ترتیب‌اند:

 • حالت تهوع
 • درد
 • حساسیت
 • ورم
 • خارش
 • سرخی
 • کبودی
 • ایجاد برآمدگی در محل تزریق
 • لکه‌های پوستی
 • جوش
 • عفونت
 • زخم

دوره نقاهت برای دستیابی به بهبودی کامل چقدر طول می‌کشد؟
چون مزوتراپی یک روش غیر تهاجمی است، دوره نقاهت خاصی ندارد. بسیاری از افراد می‌توانند پس از درمان به فعالیت‌های عادی خود ادامه دهند. برخی نیز ممکن است به دلیل وجود ورم و درد در محل تزریق به یک روز استراحت نیاز داشته باشد.

حرف آخر
مزوتراپی یک روش امیدبخش برای از بین بردن چربی‌های اضافی و خطوط بدن است. گرچه که هنوز بی‌خطر بودن و تاثیر این روش ثابت نشده است. اکثر مطالعاتی که در این زمینه انجام شده‌اند از جنبه کاهش درد به مزوتراپی نگاه کرده‌اند و نه به عنوان یک درمان زیبایی.
مزوتراپی به عنوان یک روش درمانی توسط وزارت غذا و دارو (FDA) ایالات متحده تایید نشده است اما بسیاری از ترکیباتی که در این روش درمانی استفاده می‌شوند برای دیگر موقعیت‌های درمانی دارای تاییدیه FDA هستند. از آنجایی که این ترکیبات دارای تاییدیه FDA هستند ممکن است برای مزوتراپی استفاده شوند که این نوع استفاده آن‌ها استفاده غیر رسمی تلقی می‌شود.
متخصصان این امر معمولاً از هیچ فرمول استانداردی برای مزوتراپی استفاده نمی‌کنند. این بدان معناست که ممکن است اگر نزد دکترهای متفاوتی بروید روند درمانی شما نیز متفاوت خواهد بود. اگر می‌خواهید مزوتراپی را امتحان کنید، نزد دکتری بروید که دارای پروانه رسمی بوده و تجربه زیادی در این زمینه دارد. این موضوع به کم کردن عوارض جانبی کمک می‌کند.

آیا می‌توان از مزوتراپی برای درمان ریزش مو استفاده کرد؟
مزوتراپی علاوه بر استفاده برای درمان چین و چروک‌ها و از بین بردن چربی‌ها، برای درمان ریزش موی ناشی از آلوپسی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این درمان عصاره‌های گیاهی، ویتامین‌ها یا داروهایی مانند فیناستراید و مینوکسیدیل به سر تزریق می‌شوند.

افرادی که برای درمان ریزش مو مزوتراپی انجام داده‌اند می‌گویند :

 • عدم تعادل هورمون‌ها را در فولیکول مو و اطراف آن اطلاح می‌کند.
 • مواد مغذی را به مور می‌رساند.
 • گردش خودن را بهبود می‌بخشد.

شواهد کمی وجود دارد که نشان می‌دهد مزوتراپی برای درمان ریزش مو موثر است. در مطالعاتی که انجام شده چنین استنباط شده که اکثر موادی که تزریق شده‌اند موجب بازرویش مو نبوده‌اند. شواهدی که وجود دارد فقط کارآمدی فیناستراید و مینوکسیدیل را نشان می‌دهد.