ممکن است تا کنون چندین بار نام مزونیدلینگ به گوش شما خورده باشد و این سوال در ذهن شما به وجود آمده باشد که  مزونیدلینگ چیست ؟ مزونیدلینگ ترکیبی از میکرونیدلینگ و مزوتراپی می باشد. در مزونیدلینگ داروهایی که برای پوست مناسب می باشند را بدون استفاده از سرنگ و به وسیله اپلیکاتور هایی به پوست تزریق می کنند. در این صورت میزان اثر بخشی داروها چندین برابر می شود. در پاسخ به سوال  مزونیدلینگ چیست می توان گفت یک روش درمانی پیشرفته می باشد که تزریق داروها به عمق پوست کلاژن سازی را تحریک می کند.

نحوه ی انجام مزونیدلینگ

نحوه انجام مزونیدلینگ

بعد از پاسخ دادن به سوال  مزونیدلینگ چیست باید به این سوال پاسخ دهیم که مزونیدلینگ چگونه انجام می شود ؟ در مزونیدلینگ از بی حسی موضعی استفاده می شود که میزان اندک دردی که دارد حس نشود. البته باید به این نکته توجه کرد که درد مزونیدلینگ از روش مزوتراپی کم تر می باشد. بعد از بی حسی کوکتل را در سیستم سوزنی دیجیتال که از سوزن های فراوانی تشکیل شده است می گذارند. مدت ماندگاری و عمق ورود سیستم سوزنی را اپراتور مشخص می کند. مسیر هایی برای ورود دارو در بین درم و اپیدرم وجود دارد که محل تزریق دارو می باشند و به این فضا ها میگروپانچ می گویند. با تزریق دارو به این فضاها کلاژن سازی تحریک می شود.

نوع دارویی که برای مزونیدلینگ استفاده میشود بسته به میزان ضایعات و محلی که قرار است درمان شود دارد. مثلا مزونیدلینگ علاوه بر پوست برای مو نیز می تواند استفاده شود. بسته به نیاز درمانی از کوکتل های مختلفی استفاده می شود. اگر هدف درمانی تقویت مو باشد از کوکتل های مناسب تقویت مو استفاده می شود و اگر هدف حذف لک و جوش های پوستی باشد کوکتل های مناسب با آن را استفاده می کنند.

مزونیدلینگ برای موها

مزونیدلینگ برای موها

وقتی می خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که  مزونیدلینگ چیست باید به همه جنبه های آن توجه کنیم. مزونیدلینگ علاوه بر پوست برای مو نیز کاربرد دارد. برای این کار مواد دارویی را به پوست سر تزریق می کنند تا فولیکول های مو تقویت شوند. در مزونیدلینگ مو میزان سبوم اطراف فولیکول مو کاهش و پروتئین های wnt افزایش پیدا می کنند که به دنبال آن فولیکول مو تقویت می شود و رشد مو ها بهبود پیدا می کند.

مراقبت های قبل و بعد از مزونیدلینگ

مراقبت های قبل از مزونیدلینگ

بعد از اینکه به سوال  مزونیدلینگ چیست پاسخ دادیم باید مراقبت های لازم قبل و بعد از مزونیدلینگ را معرفی کنیم. موارد زیر مراقبت هایی می باشد که قبل از مزونیدلینگ نیاز می باشد.

 • از دو هفته قبل از مزونیدلینگ، عمل هایی مانند تزریق بوتاکس و ژل را انجام ندهید؛
 • از برنزه کردن پوست خود خودداری نمایید و قبل از مزونیدلینگ پوستتان را کاملا تمیز کنید؛
 • از یک هفته قبل از مزونیدلینگ داروهایی که رقیق کننده خون هستند را قطع نمایید؛

مراقبت های بعد از مزونیدلینگ

 • التهاب و قرمزی بعد از مزونیدلینگ یک امر طبیعی می باشد. همچنین بعد از مزونیدلینگ ممکن است پوست شما تیره شود. بعد از گذشت 7 تا 10 روز با پوسته پوسته شدن پوست این تیرگی از بین می رود ؛
 • بعد از گذشت 3 تا 5 روز از انجام مزونیدلینگ می توانید به زندگی روزمره خود بازگردید و کارهای خود را انجام دهید ؛
 • در دوره نقاهت خود داروهایی که پزشک تجویز کرده است را طبق دستور پزشک مصرف نمایید ؛
 • در صورتی که مزونیدلینگ مو انجام داده اید باید از شامپویی که پزشک به شما پیشنهاد می دهد استفاده کنید و برای مدتی هم از سشوار و رنگ کردن مو خودداری کنید ؛
 • بعد از انجام مزونیدلینگ از رفتن به سونا و استخر و محل هایی که بیش از حد معمول گرم می باشند خودداری نمایید ؛
 • ناحیه ای که درمان کرده اید را با خاراندن و ماساژ دادن تحریک نکنید ؛

چه کسانی برای مزونیدلینگ کیس مناسب هستند

مزونیدلینگ برای افراد با پوست های مختلف که از عارضه هایی مانند اسکار، آکنه و لک رنج می برند مناسب می باشد. اما در صورت داشتن بعضی از شرایط باید با پزشک خود در رابطه با انجام مزونیدلینگ مشورت کنید. این موارد عبارتند از :

 • ابتلا به انواع عفونت های پوستی مانند تبخال ؛
 • حساسیت داشتن به داروهایی که در درمان مزوتراپی استفاده می شوند ؛
 • به بیماری هایی مبتلا هستید که سیستم ایمنی شما را ضعیف کرده اند و زخم های بدن شما دیرتر از حد معمول درمان می شوند و همچنین ممکن است باعث بروز عفونت در بدن شما شود. مانند بیماری دیابت ؛
 • مجبور به استفاده از داروهایی هستید که رقیق کننده خون هستند. مانند داروی وارفارین. این داروها باعث می شوند محل تحت درمان خونریزی کند ؛