سنگ یاقوت کبود یکی از سنگ‌های قیمتی است که کاربردهای مختلف آن همیشه ما را شگفت‌زده می‌کند. این سنگ کاربردهای متفاوتی دارد از استفاده به عنوان جواهر گرفته تا ساخت اسلحه و کاشت مو. با توجه به خواص زیادی که این سنگ دارد استفاده از آن در تجهیزات جراحی امر جدیدی نیست. علاوه بر ارزشی که این سنگ در میان جواهرات دارد، اهمیت آن در کاربردهای شگفت‌انگیز و مختلفش می‌باشد. در زیر برخی از ویژگی‌های یاقوت کبود ذکر شده است.

خواص یاقوت کبود

خواص یاقوت کبود

1- خاصیت ضد انعقاد خون (غیر ترومبوژنیک)

یکی از دلایلی که یاقوت کبود در تجهیزات پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد همین ویژگی است. غیر ترومبوژنیک بودن یعنی یاقوت کبود در ارتباط با خون باعث لخته شدن آن نمی‌گردد. علاوه بر این یاقوت کبود سنگی غیر واکنشی است.

2- سخت بودن

یاقوت کبود علاوه بر اینکه دومین سنگ سخت بر روی کره زمین است، خواص متضادی هم دارد که یکی از آن‌ها انعطاف‌پذیری این سنگ است. سنگ‌های بسیار نادری هستند که چنین ویژگی دارند. سختی و همزمان انعطاف‌پذیری یاقوت کبود آن را برای استفاده در تجهیزات پزشکی بسیار ایده‌آل ساخته است. با توجه به سایز میکرو این سنگ برش‌هایی که ایجاد می‌کند نسبت به تجهیزات دیگر آسیب بسیار کمتری به سلول‌ها وارد می‌کند.

با توجه به سختی که یاقوت کبود دارد، تیغ‌های ساخته شده از آن می‌توانند با کمترین تقلا برش ایجاد کنند، در نتیجه پوست آسیب کمتری خواهد دید. یاقوت کبود بسیار تیز است بنابراین می‌توان با کمترین نیرو و بدون هیچ آسیبی برش‌های دلخواه را ایجاد کرد.

3- غیر واکنشی بودن

یاقوت کبود از لحاظ شیمیایی با عنوان اُکسید آلومینیوم شناخته می‌شود و اینرت (inert) است یعنی ترکیبی که با مایعات بدن واکنش نمی‌دهد. خطر واکنش نشان دادن یاقوت کبود با بدن بسیار کمتر از مواد دیگر است.

4- شفاف بودن

با توجه به اینکه ضخامت تیغ‌های ساخته شده از یاقوت کبود بسیار کم است، شفاف هم هستند. این ویژگی شفاف بودن تیغه بسیار در دقیق شدن دکتر برای ایجاد برش‌ها موثر است. با وجود این ویژگی دکتر همزمان که برش را ایجاد می‌کند قادر است بافت زیر تیغ را ببینید و این امر دقت او را بالا می‌برد.

5- مقاوم بودن

یاقوت کبود در برابر فشار و صدمه مقاوم است و سالم باقی می‌ماند.

استفاده از یاقوت کبود در کاشت مو به روش FUE

استفاده از یاقوت کبود در کاشت مو به روش FUE

با توجه به خواصی که یاقوت کبود دارد استفاده از آن در کاشت مو مزایایی را به همراه خواهد داشت. سختی و مقاوم بودن تیغ‌های ساخته شده از یاقوت کبود باعث می‌شود که تیزی و انتهای V شکل آن‌ها همواره حفظ شود، بر خلاف تیغ‌های استیل که انتهای آن‌ها U شکل است.

استفاده از تیغ‌های ساخته شده از یاقوت باعث می‌شود تا آسیب کمتری به بافت‌های اطراف وارد شود.

با استفاده از این تیغ‌ها می‌توان با فشاری بسیار کمتر نسبت به تیغ‌های استیل، برش‌های لازم برای کاشت مو را در نواحی مختلف سر ایجاد کرد. در نتیجه سرعت ایجاد برش‌ها افزایش پیدا کرده و در هر جلسه می‌توان تعداد موهای بیشتری را کاشت. استفاده از تیغ‌های ساخته شده از یاقوت باعث می‌شود تا آسیب کمتری به بافت‌های اطراف وارد شود. سایز میکرو انتهای تیغ باعث می‌شود که هیچ اِسکاری به وجود نیاید، در نتیجه خطر ابتلا به عفونت بسیار کاهش می‌یابد.

از آنجایی که استفاده از تیغ‌های ساخته شده از یاقوت باعث تسریع فرآیند کاشت مو شده و سوزش کمتری را به همراه دارد، بهترین گزینه برای افرادی است که در مراحل پیشرفته ریزش مو قرار دارند یا میزان کچلی آن‌ها به اندازه‌ای است که هنوز به طور کامل طاس نشده‌اند. همچنین ویژگی شفاف بودن تیغ‌های یاقوتی به دکتر اجازه می‌دهد تا دقت بیشتری داشته و طی فرآیند ایجاد برش‌ها بتواند بافت زیرین را به خوبی ببیند.

مهم‌تر از همه اینکه یاقوت کبود یا اُکسید آلومینیوم با مایعات بدن واکنش نشان نمی‌دهد، در نتیجه سیستم ایمنی بدن را تحریک نمی‌کند. علاوه بر این یاقوت کبود خاصیت غیر ترومبوژنیک دارد و در تماس با خون باعث لخته شدن آن نمی‌گردد، در نتیجه در فرآیند عمل کاشت مو تداخل ایجاد نمی‌کند.

مقایسه FUE استاندارد و FUE با یاقوت کبود

مقایسه FUE استاندارد و FUE با یاقوت کبود

در FUE استاندارد از تیغ‌های استیل ضد زنگ استفاده می‌شود که هزاران سال است از آن‌ها برای عمل‌های جراحی مختلف استفاده می‌شود. درست است که با تیغ‌های استیل می‌توان عمل را بدون هیچ مشکلی انجام داد اما اصلاً نمی‌توان آن‌ها را با تیغ‌های ساخته شده از یاقوت مقایسه کرد. استیل به اندازه یاقوت سخت و همزمان انعطاف‌پذیر نیست، بنابراین تیزی آن هم کمتر می‌باشد. در نتیجه برای ایجاد برش در سر با استفاده از تیغ‌های استیل به نیرو و فشار بیشتری نیاز است که همین امر باعث می‌شود تا اِسکارهای مختصری بر جای بماند، درست بر خلاف تیغ‌های یاقوتی که تقریباً هیچ اِسکاری بر جای نمی‌گذارند.

به غیر از جنس تیغ و اثرات چشم‌گیری که می‌گذارد، مراحل دیگر این دو عمل کاشت مو FUE یکسان هستند. فرآیند طراحی خط مو، استخراج فولیکول‌ها، محافظت از واحدهای فولیکولار استخراج شده، ایجاد شکاف و نهایتاً کاشت موها کاملاً مشابه و یکسان است.

در کاشت مو به روش FUE و با استفاده از تیغ یاقوتی، فرآیند ایجاد شکاف‌ها بسیار سریع‌تر و کارآمدتر انجام خواهد شد.

جنس تیغ بر روی ایجاد شکاف‌ها و کانال‌ها در سر تاثیر می‌گذارد، و این مرحله تنها مرحله‌ای است که در آن از تیغ جراحی استفاده می‌شود. به طور میانگین فرآیند استخراج فولیکول‌ها و ایجاد شکاف در سر می‌تواند چیزی بین 1 الی 3 ساعت طول بکشد. در کاشت مو به روش FUE و با استفاده از تیغ یاقوتی، فرآیند ایجاد شکاف‌ها بسیار سریع‌تر و کارآمدتر انجام خواهد شد. به عبارت دیگر گرچه که ایجاد شکاف‌ها مختصرتر خواهد شد اما در هر جلسه می‌توان شکاف‌های بیشتری را ایجاد کرد، در نتیجه می‌توان تعداد موهای بیشتری را در هر جلسه کاشت.

حرف آخر

حرف آخر

اختراع کاشت مو به روش FUE در واقع این صنعت را متحول کرد. این روش جدید هم مانند هر اختراع دیگری ظرفیتی برای توسعه و ارتقاء داشت. توسعه کاشت مو به روش FUE طی این سال‌ها و اضافه شدن تیغ‌های یاقوتی به این درمان باعث شده تا کارآمدی آن بیشتر گردد. استفاده از تیغ‌های ساخته شده از یاقوت باعث می‌شود که بتوان شکاف‌هایی دقیق‌تر و کارآمدتر ایجاد کرده و علاوه بر آن سرعت عمل نیز افزایش پیدا می‌کند. با توجه به باریکی نوک این تیغ‌ها و کوچک‌تر بودن سطح‌شان می‌توان با فشاری کم شکاف‌های مورد نیاز برای کاشت مو را ایجاد کرد. در نتیجه سرعت ایجاد برش‌ها بیشتر می‌شود. امکان ایجاد برش بیشتر یعنی امکان کاشت موهای بیشتر و ضخیم‌تر.

از آنجایی که سایز برش‌های ایجاد شده در این روش میکرو است در نتیجه زخم‌های کوچکتری ایجاد شده و احتمال بروز عفونت نیز کاهش می‌یابد.