بسیاری افراد در آرزوی داشتن شکمی تخت و هموار هستند اما در مورد انتخاب بهترین گزینه جهت دستیابی به این هدف دچار سردرگمی می‌شوند. ما معمولاً سوالات زیادی را در مورد عمل جراحی لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی دریافت می‌کنیم، به همین دلیل ما به عنوان مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا بر آن شدیم تا به بخشی از این سوالات پاسخ دهیم. اگر دانستن همه چیز درباره ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک مهم است، مقاله را دنبال کنید.

کدامیک از این عمل‌ها برای داشتن شکمی تخت و هموار بهتر است؟

برای بسیاری افراد مطمئن‌ترین راه جهت دستیابی به این هدف عمل جراحی ابدومینوپلاستی است. عمل لیپوماتیک لاغری هم عملی شگفت‌انگیز جهت برداشتن چربی از نواحی است که دارای پوست سفتی می‌باشند نظیر کفل، ران، پهلوها و غیره. پوست شکم در اثر بالا رفتن سن، افزایش وزن، بارداری یا ترکیبی از این عوامل قابلیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و اگر بخواهید چربی اضافه را با لیپوماتیک بردارید، پوست پس از عمل جمع نشده و به حالت شُل و آویزان باقی می‌ماند. اما با ابدومینوپلاستی می‌توان علاوه بر برداشتن چربی‌های اضافه، پوست اضافه را نیز برداشته و عضلات شکم را سفت کرد.

مقایسه لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی

کدام عمل محبوبیت بیشتری دارد؟

ما برای لیپوماتیک درخواست‌های بیشتری دریافت می‌کنیم چراکه در جراحی لیپوماتیک شکم، پا و حتی عمل لیپوماتیک کمر چربی به راحتی برداشته شده و مدت زمان عمل کوتاهتر است، دوره نقاهت این عمل زیبایی نیز راحت‌تر طی می‌شود. اِسکارهای ناشی از این عمل زیاد و بلند نیست و لازم نیست تا یک شب در بیمارستان بستری شوید. همچنین پس از عمل لیپوماتیک سریع‌تر می‌توانید به سر کار خود باز گردید. در ابدومینوپلاستی دو اتفاق می‌افتد: از شر چربی‌ها و پوست‌های اضافه خلاص می‌شوید و عضلات شکم که در اثر بارداری یا افزایش وزن کشیده و شُل شده‌اند دوباره سفت می‌شوند. سفت شدن پوست و عضلات مخصوصاً برای خانم‌هایی که بارداری‌های متعددی داشته‌اند بسیار مهم است. مشکل این عمل این است که اِسکاری بلند در زیر شکم به جای می‌گذارد. البته سعی می‌شود تا جایی که می‌توان اِسکار را در پایین‌ترین ناحیه ایجاد کرد تا در زیر لباس پنهان شود.

مدت زمان عمل در لیپوماتیک کوتاهتر و دوره‌ی نقاهت و اِسکارهای بعد از عمل کمتر است.

نکته دیگر این است که دوره نقاهت ابدومینوپلاستی سخت‌تر است چون هنگامی که عضلات سفت می‌شوند چیزهایی مثل سرفه کردن و یا نفس عمیق آسیب بیشتری وارد می‌کنند. از آنجایی که ابدومینوپلاستی عملی بزرگ است باید نکات بعد از عمل جراحی ابدومینوپلاستی را بدانید و آن‌ها را رعایت کنید. در واقع، یک شب در بیمارستان بستری شده و حداقل دو هفته از سر کار خود مرخصی بگیرید و کارهای خانه را به فرد دیگری واگذار کنید تا در این مدت بدن‌تان بهبود یابد.

کدام عمل زیبایی بهتر است؟

عواملی که احتمال نیاز به عمل جراحی ابدومینوپلاستی را افزایش می‌دهند شامل سن بالا (پوست با بالا رفتن سن قابلیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد)، داشتن بارداری‌های متعدد و داشتن چربی‌های زیاد در ناحیه شکم است. البته افراد از لحاظ چربی اضافه و شُلی پوست کمی با یکدیگر متفاوتند. به همین دلیل بسیار مهم است که داوطلب تحت نظر یک جراح زیبایی ماهر و با تجربه قرار بگیرد تا آزمایش‌های لازم بر روی او انجام شده و تشخیص داده شود که کدام عمل جراحی زیبایی برای او مناسب‌تر است.

بارداری‌های متعدد و داشتن چربی زیاد در ناحیه‌ی شکم، احتمال جراحی ابدومینوپلاستی را افزایش می‌دهد.

حتی ممکن است خانم‌هایی که بچه دارند اما پوست‌شان قابلیت ارتجاعی خوبی دارد و زیاد کشیده نشده است بتوانند به جای ابدومینوپلاستی، جراحی زیبایی لیپوماتیک را انجام دهند. البته یادتان باشد، بعد از عمل ورم خواهید داشت و کاهش ورم بعد از عمل لیپوماتیک حرفه‌ای یکی از مواردی است که باید در مورد آن با پزشکتان مشورت کنید.

لیپوماتیک برای افراد با پوست کم ارتجاع

آیا می‌توان لیپوماتیک را برای افرادی که قابلیت ارتجاعی پوستشان کم شده انجام داد؟

گاهی اوقات می‌توان چنین کاری کرد. این امر به انتظاراتشان از عمل بستگی دارد. افرادی هستند که با وجود اینکه می‌دانند به نتایج کامل و بی نقصی دست پیدا نمی‌کنند با انجام عمل جراحی لیپوماتیک شکم یا عمل جراحی پهلو مشکلی ندارند. این دسته از خانم‌ها خیلی تمایلی به نشان دادن اندام خود ندارند، آن‌ها فقط می‌خواهند شلوارهای سایز کوچک‌تر و لباس‌های تنگ‌تر و چسبان‌تر بپوشند. به علاوه که آن‌ها درک می‌کنند لیپوماتیک فقط یک عمل جراحی است، درست است که این عمل از ابدومینوپلاستی مختصرتر است اما همچنان باید دوره نقاهت آن به خوبی طی شود تا بهبودی حاصل شده و به نتایج مطلوبی دست پیدا کرد.

آیا کاهش وزن به این عمل‌های زیبایی کمک می‌کند؟

هیچکدام از این عمل‌ها روشی برای کاهش وزن نیستند بلکه از لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی برای فرم‌دهی به بدن و عمل جراحی پیکرتراشی استفاده می‌شود. حالت ایده‌آل این است که داوطلب پیش از انجام عمل هرچه می‌تواند وزن خود را کاهش دهد چون افزایش یا کاهش وزن پس از انجام عمل به نتایج حاصل شده آسیب می‌زند. کاهش وزن پس از ابدومینوپلاستی می‌تواند موجب شُل شدن و آویزان شدن پوست شود، یعنی دقیقاً مشکلی که این عمل در صدد رفع آن است. اگر مصرانه به دنبال کاهش وزن هستید،  صبحانه‌ی کامل، راه جایگزین لیپوماتیک برای از بین بردن چربی‌های اضافه است. درضمن افزایش وزن پس از ابدومینوپلاستی می‌تواند موجب جمع شدن چربی‌های اضافه در دیگر نواحی بدن نظیر کمر، کفل یا صورت شود.

ورزش و تغییر مسیر از ابدو به لیپوماتیک

آیا می‌توان با ورزش مسیر را از ابدومینوپلاستی به لیپوماتیک تغییر داد؟

هر کدام از ما هنگام افزایش یا کاهش وزن الگوی چربی اضافه متفاوتی داریم. اگر 100 نفر را انتخاب کنیم که همگی 20 کیلو وزن اضافه کرده‌اند خواهیم دید که در هر کدام از این افراد چربی‌ها در یک ناحیه مشخص از بدن جمع شده است. به همین ترتیب اگر این افراد وزن خود را کاهش دهند، چربی‌های اضافه برای هر فرد از نواحی مختلفی از بدن آب می‌شود. اگرچه مشکل بزرگتر نحوه رفتار پوست است. می‌توان وضعیت شکم را با ورزش کردن بهبود بخشید اما داستان پوست کاملاً متفاوت است.

هرچند که با ورزش کردن چربی‌های اضافه آب می‌شوند، اما ممکن است پوست به حالت اولیه بازنگردد.

اگر پوست تا نقطه ترک‌های پوستی کشیده شود منجربه جراحت شده و دیگر خودبخود  به سر جای اولیه باز نمی‌گردد. همچنین ممکن است عضلات شکم در اثر به دنیا آوردن بچه‌های دوقلو یا یک بچه بزرگ به حدی کشیده شوند که منجربه جراحت شده و یا ممکن است عضلات در ناحیه میانی شکم از یکدیگر جدا شوند. این مشکلات به خودی خود رفع نمی‌شوند و باید جهت درمان آن‌ها از عمل جراحی استفاده کرد. البته اگر در نهایت تصمیم گرفتید که عمل لیپوماتیک را انجام دهید، باید در مورد نکات قبل از عمل لیپوماتیک مشورت کرده و آن‌ها را رعایت کنید.

ترکیب ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک

آیا می‌توان از ترکیب ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک استفاده کرد؟

بله. می‌توان هنگام ابدومینوپلاستی از لیپوماتیک برای پهلوها و کفل استفاده کرد. اگرچه باید مراقب خونرسانی به ناحیه شکمی و پوست آن بود بنابراین لیپوماتیک در این ناحیه صورت نمی‌گیرد. مشکلات خونرسانی می‌تواند بهبودی را به تاخیر بیاندازد بنابراین نباید در استفاده از لیپوماتیک در کنار ابدومینوپلاستی زیاده‌روی کرد. اما استفاده از لیپوماتیک برای پهلوها مشکلی ایجاد نمی‌کند. ممکن است در کلینیک‌های مختلف درباره‌ی موارد مختلفی از بپردازند اما از موضوع پرداخت هزینه لیپوماتیک عبور کنند. این بخش موضوع مهمی است و باید به یک درمانگاه مناسب با هزینه‌ی معقول را انتخاب کنید.

آیا ابدومینوپلاستی برای همه کافی است

آیا ابدومینوپلاستی برای همه کافی است یا لیپوماتیک هم مورد نیاز است؟

اکثر افرادی که ابدومینوپلاستی انجام می‌دهند تمرکزشان روی قسمت جلوی بدن است، بنابراین اغلب از نتایج این عمل راضی هستند. اما برخی افراد هستند که چربی‌های اضافه زیادی در ناحیه پهلوها، کفل و کمر خود دارند، بنابراین در این موارد داوطلب باید کاملاً مورد بررسی قرار بگیرد تا بهترین درمان برای او انتخاب شود. حال این عمل می‌تواند ترکیب ابدومینوپلاستی با لیپوماتیک باشد یا استفاده از یکی از دیگر انواع ابدومینوپلاستی. اگر داوطلب اظهار دارد که علاوه بر چربی‌های ناحیه شکم از چربی‌های نواحی دیگر بدن مثل کمر، پهلوها، ران، کفل و … نیز رنج می‌برد باید به او کمک کنید تا بتواند بهترین گزینه درمانی را جهت رفع این مشکلات انتخاب نماید.

تمرکز ابدومینوپلاستی روی قسمت جلوی بدن است اما برای ازبین بردن چربی‌های پهلوها، کفل و کمر بهتر است از لیپوماتیک استفاده شود.

مثلاً یکی از راهکارها می‌تواند انجام همزمان لیپوماتیک پهلوها با ابدومینوپلاستی باشد. اگر بافت اضافه در پهلوها و کمر زیاد باشد می‌توان از ابدومینوپلاستی پیرامونی برای رفع آن‌ها استفاده کرد که در این روش برش‌هایی در سرتاسر بدن ایجاد می‌شود. این نوع عمل‌های زیبایی معمولاً در چند مرحله انجام می‌شوند. البته ممکن است برخی از داوطلبان نخواهند که دو دوره نقاهت جداگانه را طی کنند در نتیجه ترجیح می‌دهند که ابدومینوپلاستی پیرامونی را در یک جلسه انجام دهند.