ما در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا، طی این مقاله‌ی کوتاه خیلی سریع اقدام به معرفی مختصر هر سه این عمل ها کرده‌ایم. اگر حوصله خواندن مقالات کامل تری را دارید می توانید از طریق لینک های ارائه شده آن ها را بخوانید.

لیپوساکشن سنتی

در لیپوساکشن سنتی میله‌ای فلزی با نوک تیز به نام کانولا را وارد بافت چربی کرده تا با حرکت مکانیکی خود سلول‌های چربی را در هم شکند. در روش‌های جدیدتر از کانولاهای دور گرد و نیروی آب برای شُل کردن بافت چربی و برداشتن آن استفاده می‌شود، در روش‌های جدیدتر نظیر عمل اولترازد و بادی جت آسیب کمتری نسبت به لیپوساکشن سنتی به بافت‌های اطراف چربی وارد می‌شود، بنابراین ورم و کبودی ناشی از آن‌ها کمتر بوده و دوره نقاهت آن‌ها نیز کوتاه‌تر است.

بادی جت

بادی جت

در این روش از نیروی فشار آب جهت جدا کردن چربی‌های اضافه از بافت اطراف و تخلیه آن‌ها استفاده می‌شود. عمل جراحی بادی جت درد کمی را به دنبال داشته و آسیب کمتری نسبت به لیپوساکشن سنتی به بافت‌های اطراف وارد می‌کند. با استفاده از بادی جت نیروی کمتری جهت تخلیه چربی از بدن نسبت به روش‌های قدیمی‌تر لیپوساکشن نیاز می‌باشد. در آخر اینکه همه این روش‌های اگر در جای خود و به تناسب مشکلات افراد استفاده شوند نتایجی مطلوب را در پی خواهند داشت.

اولترا زد

در این روش به جای استفاده از نیروی مکانیکی کانولا از انرژی اولتراسونیک (فراصوتی) جهت آب کردن بافت چربی استفاده می‌شود. این عمل اثرات زیادی دارد اما در برخی موارد نادر ممکن است با گرمای زیادی که ایجاد می‌کند به بافت‌های اطراف چربی، رشته‌های عصبی و رگ‌های خونی آسیب وارد کند. با استفاده از اولترا زد می‌توان به نتایج دقیق‌تر و مطلوب‌تری نسبت به لیپوساکشن سنتی دست پیدا کرد.