با استفاده از بادی جت می‌توان چربی‌های اضافه را بدون آسیب رساندن به بافت‌های اطراف آن جدا کرده و از بدن تخلیه نمود. ورم و کبودی ناشی از بادی جت بسیار از روش‌های قدیمی لیپوساکشن کمتر است. طرفداران بادی جت می‌گویند که چون در این روش چربی‌های اضافه به آرامی از بدن جدا شده و بافت چربی سالم باقی می‌ماند می‌توان از آن برای حجم دادن و برجسته کردن نواحی دیگر بدن مانند دست‌ها، سینه‌ها و صورت استفاده کرد. اگر به عمل‌های زیبایی چربی محور مانند پیوند چربی و لیفت صورت با استفاده از سلول‌های بنیادی علاقه‌مند هستید این ویژگی امتیاز مثبتی برایتان محسوب می‌شود.
در کلینیک زیبایی رخ آرا هر دو عمل بادی جت و اولترازد با کیفیتی مطلوب انجام می‌شود.

بادی جت چیست؟

در این عمل استفاده از فشار آب (واترجت) برای شُل کردن بافت چربی، جدا کردن آن از بافت‌های اطراف و تخلیه آن از بدن مرسوم است. در بادی جت جراح از یک لوله توخالی یا کانولا جهت راندن چربی و مکش آن استفاده می‌کند. در روش‌های قدیمی لیپوساکشن کانولا وارد بافت چربی شده و سلول‌های چربی را در هم می‌شکند، سپس از بدن تخلیه می‌گردد. از آنجایی که بادی جت روشی ملایم‌تر است به وسیله آن می‌توان بافت چربی را به صورت سالم‌تر از بدن جدا کرده و از آن برای حجم دادن و برجسته کردن نواحی دیگر بدن استفاده کرد. این امکان در روش‌های تهاجمی‌تر لیپوساکشن وجود ندارد.

در عمل بادی جت می‌توان چربی‌های سالمِ جدا شده را برای نواحی دیگر بدن استفاده کرد.

طرفداران این روش این ویژگی را یک نکته مثبت می‌دانند اما منتقدان اذعان دارند که تکنیک انتقال چربی هنوز نیاز به تکامل دارد. از دکتر خود بپرسید که از انتقال چربی برای چه مناطقی می‌توان استفاده کرد و چه انتظاراتی باید از این درمان داشت.

روند عمل بادی جت

با روند عمل بادی جت آشنا شوید

این عمل معمولاً به صورت سرپایی و در مجموعه‌ای با امکانات جراحی انجام می‌شود. این عمل می‌تواند تحت بیهوشی عمومی و یا بی‌حسی موضعی انجام شود که این موضوع به نواحی تحت درمان و نگرش دکتر بستگی دارد. در این روش به آب لیدوکائین اضافه می‌‍شود تا درد به حداقل برسد. مدت زمان عمل بادی جت به میزان و تعداد نواحی تحت درمان بستگی دارد و ممکن است چیزی بین ۱ الی ۳ ساعت به طول بیانجامد. با این وجود مدت زمان این عمل از روش‌های قدیمی لیپوساکشن کوتاه‌تر است چون بادی جت فاقد مرحله نفوذ است.

مدت زمان عمل بادی جت در مقایسه با لیپوساکشن سنتی بسیار کوتاهتر است.

مرحله نفوذ مرحله‌ای است که در آن حجم زیادی از محلول‌هایی نظیر آب‌نمک، اپینفرین، لیدوکائین و کوکتل به بدن تزریق می‌شود. دوره نقاهت این عمل بسته به نواحی تحت درمان متفاوت است اما در اکثر افراد درد ناشی از آن پس از چند روز از بین می‌رود. دکتر زمان دقیقی که می‌توانید فعالیت‌های طبیعی خود را از سر بگیرید برایتان مشخص می‌کند. ممکن است هنوز برای انجام این عمل تردید داشته باشید. برای مطمئن شدن از این انتخاب، روش‌های دیگر را مدنظر داشته باشید. به‌عنوان مثال بررسی مقایسه‌ی بادی جت و لیپوماتیک می‌تواند شما را نسبت به انتخابتان مطمئن‌تر سازد.

کاندیدای مناسب برای بادی جت

چه کسانی کاندیدای خوبی برای بادی جت هستند؟

افرادی که کمتر از ۱۰ کیلو اضافه وزن دارند و نمی‌توانند این اضافه وزن را با ورزش و رژیم غذایی آب کنند کاندیداهای خوبی برای انجام بادی جت هستند. بیشترین نواحی که توسط بادی جت تحت درمان قرار می‌گیرند شامل شکم، کفل، ران، کمر و زانوها می‌باشند. در لیپوی صورت از این تکنیک برای درمان ناحیه زیر چانه استفاده می‌شود. جراحان معمولاً به وسیله بادی جت چند ناحیه را به طور همزمان درمان می‌کنند.

آمادگی برای بادی جت

دکتر پیش از عمل دستورالعمل‌هایی را که شامل رژیم غذایی یا متوقف کردن مصرف داروهایی خاص است به شما می‌دهد. از دکتر خود سوال کنید که از چه نوع بیهوشی استفاده می‌شود و آیا نیاز به همراه دارید یا خیر.

نتایج بادی جت

پس از انجام بادی جت به خوبی متوجه بهبود فرم بدن خود خواهید شد اما مدت زمانی پدیدار شدن نتایج نهایی در افراد مختلف متفاوت است. می‌تواند مدت زمان دقیق پدیدار شدن نتایج بادی جت را از دکتر خود جویا شوید. با گذر زمان و کامل شدن روند درمان نتایج نهایی بیشتر ظاهر می‌شوند.

عوارض بادی جت

هزینه بادی جت

طبق اظهارات تولید کنندگان دستگاه بادی جت هزینه این عمل از هزینه روش‌های قدیمی لیپوساکشن بیشتر است. یکی از دلایل این امر آنست که این تکنیک تدارکات بیشتری را نیاز دارد. هزینه‌ها به تعداد نواحی تحت درمان و مقدار چربی استخراج شده بستگی دارد. در صورت نیاز به عمل پیوند چربی (انتقال چربی) هزینه آن نیز اضافه می‌شود.

عوارض بادی جت

پیش از انجام هرگونه عمل جراحی و لیپوساکشن باید از خطرات و عوارض احتمالی آن آگاه شوید. بادی جت موجب ایجاد ورم و کبودی موقت در ناحیه تحت درمان می‌شود.ممکن است نواحی تحت درمان تا مدتی بی‌حس باشند اما این اثر موقتی است. دیگر عوارض بادی جت شامل عدم تقارن، سروما (جمع شدن مایع در زیر پوست) و هماتوم (جمع شدن و لخته شدن خون در خارج از رگ‌ها)  می‌باشد. باید در اولین جلسه مشاوره خود در مورد خطرات و عوارض احتمالی و نگرانی‌هایی که دارید با دکتر صحبت کنید.

اولترازد چیست؟

اولترا زد

بخشی از چربی‌های اضافه در بدن هستند که رژیم غذایی و ورزش منظم هم دیگری تاثیری بر روی آن‌ها ندارد. همین کیسه‌های چربی اضافه هستند که تغییراتی شگرف در اندام ایجاد می‌کنند. عمل لاغری اولترازد یکی از بهترین روش‌ها برای از بین بردن این چربی‌های اضافه است.

اولترازد چیست؟

در این عمل از انرژی اولتراسونیک (فراصوتی) برای آب کردن بافت چربی استفاده می‌شود، یعنی پس از اینکه سلول‌های چربی نرم شده و در هم شکستند از بدن تخلیه می‌شوند. در اولترا زد ابتدا مایعی در ناحیه تحت درمان تزریق می‌شود، سپس میله‌ای کوچک از طریق برش‌هایی که ایجاد شده وارد بافت چربی شده و با استفاده از انرژی اولتراسونیک سلول‌های چربی را در هم می‌شکند و آن را به صورت مایع در می‌آورد، پس از آن چربی‌ها از بدن تخلیه می‌شوند. این روش نسبت به روش‌های قدیمی لیپوساکشن آسیب بسیار کمتری به بافت‌های اطراف چربی وارد می‌کند. می‌توان اولترا زد را تحت بیهوشی عمومی و یا بی‌حسی موضعی انجام داد. همچنین می‌توان آن را تحت بیهوشی اپیدورال (بیهوشی که در آن ماده بیهوش کننده به فضای اپیدورال ستون فقرات تزریق می‌شود) انجام داد. انتخاب درست نوع بیهوشی به عوامل مختلفی نظیر نواحی تحت درمان و توصیه و ترجیح پزشک بستگی دارد.

در عمل اولترازد، بافت‌های چربی ازطریق یک میله و با استفاده انرژی فراصوتی، آب می‌شوند.

مدت زمان انجام اولترا زد میزان چربی که باید تخلیه شود بستگی دارد. قطر میله‌ها یا کانولاهایی که در اولترا زد مورد استفاده قرار می‌گیرد متفاوت است. قطر کانولاهای جدید که نسل سوم کانولاها هستند کمتر از کانولاهای قدیمی است. از لحاظ تئوری کانولاهای جدید باید آسیب کمتری به بافت وارد کنند در نتیجه بهبودی سریع‌تر حاصل می‌شود.

کاندیدای مناسب اولترازد

 چه کسانی کاندیدای خوبی برای اولترازد هستند؟

تشخیص این امر به محل چربی‌های اضافه بستگی دارد. معمولاً درمان نواحی نظیر کفل، کمر و ناحیه میانی بدن شامل بافت اضافه سینه در آقایان (ژنیکوماستی) واکنش خوبی نسبت به اولترا زد نشان می‌دهند. استفاده از اولترا زد برای صورت، زانوها و داخل ران‌ها توصیه نمی‌شود. متخصصان معتقدند که هنوز هم لیپوساکشن مرسوم برای درمان این نواحی بهتر است چون در اولترازد ممکن است انرژی اولتراسونیک به ساختارهای آناتومیک این نواحی آسیب وارد کند. شاید هنوز هم در مورد این عمل جراحی دچار تردید باشید. می‌توانید با کمی تامل و مقایسه‌ی عمل اواترازد و لیپوساکشن به تصمیمی قطعی برسید.

آمادگی برای اولترازد

دکتر پیش از انجام عمل جراحی دستورالعمل‌هایی را مثل متوقف کردن داروهایی خاص به شما می‌دهد که باید آن‌ها را رعایت کنید. مثلاً داروهایی مانند آسپرین یا سایر داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی خطر خونریزی رو افزایش می‌دهند. اکثر عمل‌های لیپوساکشن به صورت سرپایی انجام می‌شوند. احتمالاً پس از عمل اولترا زد به یک همراه نیاز خواهید داشت که شما را تا خانه همراهی کند.

نتایج اولترازد

با استفاده از اولترازد می‌توان نواحی خاصی از بدن را فرم‌دهی کرد. از دکتر خود در مورد مدت زمانی که طول می‌کشد تا بتوانید شاهد نتایج نهایی باشید سوال کنید. با طی شدن روند بهبودی نتایج حاصل از درمان هر چه بیشتر مشهود می‌شوند.

هزینه اولترازد

اولترا زد از لیپوساکشن مرسوم گران‌تر است پس حتماً پیش از اقدام به انجام عمل از دکتر بخواهید تا هزینه‌ها را به طور دقیق برایتان تخمین بزند زیرا علاوه بر خود اولترا زد هزینه‌های دیگری برای بیهوشی، تست‌های پزشکی و … وجود دارد. اگر هزینه عمل گران شد می‌توانید از دکتر بخواهید تا برنامه‌های پرداختی خود را برایتان ارائه دهد.

عوارض اولترازد

عوارض اولترا زد شبیه به عوارض لیپوساکشن است. پس از عمل ناحیه تحت درمان دچار ورم، کبودی و کمی درد می‌باشد. ممکن است ناحیه تحت درمان کمی دچار بی‌حسی شود که این امر موقتی می‌باشد. ممکن است دکتر از شما بخواهد که برای ۲ الی ۶ هفته گن یا کمربند مخصوصی را بپوشید تا ورم و خونریزی کاهش پیدا کند. همچنین باید به تمام نکاتی که پزشک شما برای کاهش ورم بعد از عمل لاغری اولترازد در نظر می‌گیرد، توجه کنید.

 انتخاب یک تیم پزشکی مجرب

به یاد داشته باشید که اولترا زد یک عمل جراحی است پس لازم است که انجام آن را به دست یک تیم پزشکی متخصص و با تجربه بسپارید. می‌توانید با دکترهای مختلف مشاوره و مشورت کنید و سوالات خود را از آن‌ها بپرسید تا انتخاب بهتری داشته باشید. سوال‌ها می‌توانند از این قبیل باشند:

  • چه مدت است که عمل اولترا زد/بادی جت را انجام می‌دهید؟
  • نرخ عوارض جانبی پس از عمل چقدر است؟
  • آیا می‌توانم نمونه‌هایی از عکس‌های قبل و بعد از عمل را ببینم؟