امروزه روش‌های مختلفی برای جوانسازی وجود دارد. علاوه بر این محصولات بیشماری برای درمان چین و چروک تولید شده‌اند و به همین دلیل داوطلبان خواستار درمان‌هایی با ماندگاری طولانی‌تر هستند. بوتاکس و تزریق ژل، روش‌هایی با ماندگاری طولانی مدت هستند. هرچند که این دو روش برای رفع چین و چروک استفاده می‌شوند اما تفاوت‌هایی نیز بین آن‌ها وجود دارد.

بوتاکس و تزریق ژل از این جهت که برای درمان چین و چروک صورت استفاده می‌شوند و روش‌های درمانی‌شان با استفاده از تزریق امکان‌پذیر است، بسیار به یکدیگر شبیه هستند، با این وجود تفاوت‌هایی را نیز دارند. اگر می‌خواهید در مورد تزریق ژل در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا بیشتر بدانید با ما همراه باشید.

بوتاکس

بوتاکس

در واقع بوتاکس نوعی باکتری است که برای از کار انداختن فعالیت ماهیچه‌ها استفاده می‌شود. نزدیک به دو دهه از این روش برای ضعیف کردن ماهیچه‌های صورت و سر و درمان اختلالات عصبی استفاده می‌شد. همچنین این روش برای درمان سردردهایی مثل میگرن نیز به کار می‌رود.

بوتاکس با از کار انداختن فعالیت‌های ماهیچه‌های اطراف چین و چروک‌ها، آن‌ها را به مرور از بین می‌برد.

بوتاکس می‌تواند چین و چروک صورت که در اطراف چشم‌ها، دهان و ابرو به وجود می‌آید را به طور عمده‌ای از بین ببرد. با بالا رفتن سن، این چین و چروک‌ها بیشتر نمایان می‌شوند. بوتاکس با از کار انداختن فعالیت‌های ماهیچه‌های اطراف چین و چروک‌ها، آن‌ها را به مرور از بین می‌برد. البته باید اشاره کنیم که بوتاکس نمی‌تواند خطوط کم عمق و نازک صورت که در اثر از بین رفتن کلاژن ایجاد می‌شوند را برطرف کند.

تزریق ژل

تزریق ژل

تزریق ژل برای رفع چین و چروک صورت به کار می‌رود. همچنین پر حجم کردن گونه‌ها و لب‌ها می‌تواند با استفاده از تزریق ژل انجام شود. در برخی موارد می‌توان از این عمل زیبایی برای کاهش جای زخم و پر حجم کردن بافت دست‌ها  استفاده کرد. البته تزریق ژل را نمی‌توان برای پر حجم کردن دیگر مناطق بدن از قبیل سینه‌ها به کار برد.

تزریق ژل در فرم‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد و همانند بوتاکس با روش تزریق انجام می‌شود. برخی روش‌های تزریق ژل که موقتی هستند برای رفع چین و چروک‌های صورت از قبیل خط خنده نیز کاربرد دارند. برخی ژل‌های تزریقی که مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) قرار دارند عبارتند از:

 • کلسیم هیدروکسی آپاتیت (calcium hydroxylapatite) یا رادیس (Radiesse) : ژلی با ماندگاری موقت در حدود 18 ماه
 • کلاژن (collagen) : ماده‌ای با ماندگاری موقت و در حدود 4 ماه
 • اسید هیالورونیک (hyaluronic acid) : ماده‌ای با ماندگاری موقت و در حدود 6 تا 12 ماه
 • پلی لاکتیک اسید (poly-L-lactic) : این ماده در 2 نوع اسکالپترا (Sculptra)، اسکالپترا اَسِتیک (Sculptra Aesthetic) وجود دارد. این ماده دست ساز بوده و در حدود 2 سال ماندگاری دارد.
 • پلی متیل متاکریلات (polymethylmethacrylate) : ماده‌ای با ماندگاری دائم

آیا بوتاکس اثرگذار است؟

آیا بوتاکس اثرگذار است؟

بوتاکس بر پوست اکثر افراد تاثیرگذار بوده و این تاثیر در حدود یک هفته بعد از تزریق قابل مشاهده است. عوارض جانبی این عمل زیبایی بسیار کم است و در طی یک هفته بعد از تزریق از بین خواهد رفت. اگر میزان چین و چروک صورت زیاد باشد ممکن است بوتاکس اثر گذار نباشد. البته قبل از هر تصمیمی در مورد خطرات این عمل زیبایی با دکتر مشورت کنید.

بعد از تزریق بوتاکس داوطلب می‌تواند فعالیت‌های روزانه‌اش را از سر گیرد. همچنین این درمان در حدود 3 تا 4 ماه ماندگاری خواهد داشت. به خاطر داشته باشید که برای ماندگاری نتایج، باید تزریق بوتاکس چندین بار تکرار شود.

تاثیر گذاری تزریق ژل چه اندازه است؟

تزریق ژل تقریبا اثرگذاری بالایی دارد و نتایج آن در مقایسه با بوتاکس نسبتاً بیشتر است. البته با توجه به نوع ژل تزریقی، نتایج درمان می‌تواند متفاوت باشد. برای حفظ نتایجِ تزریق ژل این عمل زیبایی باید همانند بوتاکس چندین بار تکرار شود.

عوارض جانبی

عوارض جانبی

به هر حال تزریق ژل و بوتاکس، عوارض جانبی و خطرات مربوط به خود را خواهند داشت. به یاد داشته باشید، اگر بیماری خاصی دارید با دکتر در این مورد صحبت کنید. در ادامه به تمام خطرات و عوارض جانبی این عمل زیبایی می‌پردازیم.

ریسک‌ها و عوارض جانبی بوتاکس

بر طبق گفته‌ی آکادمی چشم پزشکی آمریکا (American Academy of Ophthalmology) بوتاکس تنها به افرادی توصیه می‌شود که از وضعیت سلامت جسمانی خوبی برخوردار هستند. برخی عوارض جانبی در ادامه ذکر شده‌اند:

 • کبودی در محل تزریق
 • افتادگی پلک‌ها؛ که می‌تواند طی چند هفته برطرف شود
 • سوزش و قرمزی چشم
 • سردرد

استفاده از قطره‌ی چشم قبل از بوتاکس می‌تواند عوارض جانبی این عمل را کاهش دهد. همچنین چند روز قبل از  عمل بوتاکس، استفاده از هر گونه داروی رقیق‌کننده‌ی خون را متوقف کنید. افرادی که نباید تزریق بوتاکس را انجام دهند:

 • خانم‌های باردار
 • افرادی که ماهیچه‌های صورتشان ضعیف است.
 • افرادی که دارای مشکلات پوستی از قبیل، ضخامت بیش از حد پوست یا زخم‌های عمیق هستند.
 • افراد مبتلا به بیماری ام اس (multiple sclerosis) یا بیماری عصبی – عضلانی

خطرات و عوارض جانبی تزریق ژل

خطرات و عوارض جانبی تزریق ژل

تزریق ژل در مقایسه با بوتاکس، عوارض و ریسک بیشتری به همراه خواهد داشت. البته عوارض جانبی این عمل زیبایی نسبتاً نادر هستند و در طی 2 هفته کاملاً از بین خواهند رفت. برخی عوارض جانبی در ادامه ذکر شده‌اند:

 • واکنش آلرژیک
 • کبودی
 • عفونت
 • خارش
 • بی‌حسی
 • قرمزی
 • زخم
 • سوزش

البته در مواردی بسیار شدید، ممکن است صورت ورم کند که کمپرس یخ می‌تواند میزان بی‌حسی و ورم را کاهش دهد. اگر از فیلر با ترکیبات خاصی استفاده می‌کنید، برای کاهش عوارض جانبی و ریسک‌های موجود، باید قبل از تزریق ژل، تست آلرژیک انجام شود. اگر داوطلب سیگاری باشد، تزریق ژل توصیه نمی‌شود. همانند بوتاکس، اگر داوطلب شرایط جسمانی مناسبی داشته باشد، بهترین نتایج حاصل شده و کمترین عوارض جانبی ایجاد خواهد شد.

هزینه، در دسترس بودن و روش درمان

هزینه، در دسترس بودن و روش درمان

دو روش بوتاکس و تزریق ژل به طور گسترده‌ای توسط متخصصان زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دو عمل زیبایی روش‌هایی نسبتاً آسان هستند که در کلینیک‌های تخصصی انجام می‌شوند. به یاد داشته باشید که قبل از شروع درمان، یک جلسه مشاوره نیاز خواهید داشت.

این موضوع را باید در نظر بگیرید که هیچ کدام از هزینه‌های درمانی توسط بیمه پوشش داده نخواهد شد. اما برای این کار می‌توان به کلینیک‌هایی مراجعه کنید که این کار را با بهترین کیفیت و با هزینه‌ای پایین برای شما انجام خواهند داد.

تزریق ژل یا بوتاکس

بوتاکس

تزریق بوتاکس توسط افرادی انجام می‌شود که برای انجام این گونه عمل‌های زیبایی روی صورت، به اندازه‌ی کافی تخصص دارند. اکثر متخصصین پوست و چشم پزشکان، بوتاکس را توصیه می‌کنند. یکی از مزایای بوتاکس، این است که تزریق انجام شده با این روش بسیار مطمئن و اثر گذار است.

تعداد دفعات مورد نیاز برای بوتاکس در مقایسه با تزریق ژل بیشتر خواهد بود.

هزینه‌ی هر بار عمل بوتاکس در مقایسه با تزریق ژل مقرون به صرفه‌تر است. البته هزینه‌ی درمان می‌تواند با توجه به منطقه‌ی محل سکونت و محل تحت درمان، متفاوت باشد. همچنین تعداد دفعات مورد نیاز برای بوتاکس در مقایسه با تزریق ژل بیشتر خواهد بود.

تزریق ژل

هرچند که ژل‌های تزریقی معمولاً توسط متخصصین پوست و جراحان پلاستیک تجویز می‌شوند اما ممکن است توسط دستیاران آن‌ها تزریق شوند. هزینه‌ی تزریق ژل با توجه نوع ژل و تعداد دفعات استفاده می‌تواند متفاوت باشد. قبل از انجام هر گونه عمل زیبایی در مورد اهداف درمانی و هزینه‌های احتمالی آن با دکتر صحبت کنید.