مونس پلاستی یک روش جراحی زیبایی است که باعث کاهش شلی و سفت شدن پوست و بافت مونس پوبیس می شود که ناحیه چربی بالای دستگاه تناسلی در مردان و زنان است. این ناحیه که از استخوان شرمگاه و مفصل در برابر آسیب محافظت می کند، می تواند با افزایش سن، نوسان وزن، بارداری یا زایمان شروع به آویزان شدن کند. این مسئله ممکن است هم بر زیبایی و هم بر عملکرد جنسی این ناحیه تاثیر بگذارد.

مونس پلاستی چیست؟

مونس پلاستی چیست؟

مونس پوبیس که به آن ناحیه یا تپه عانه نیز گفته می شود، ناحیه چربی بالای دستگاه تناسلی در مردان و زنان است. بافت چربی موجود در این ناحیه از استخوان شرمگاه و مفصل در برابر آسیب، که مستقیما در پشت مونس شرمگاه قرار دارد، محافظت می کند. وقتی این ناحیه به دلیل افزایش وزن، بارداری یا زایمان بزرگ شود، می تواند ناراحت کننده باشد و روس نگرانی های زیبایی فرد تاثیر بگذارد. وقتی مونس پوبیس شروع به آویزان شدن می کند، می تواند در ادرار و رابطه جنسی و همچنین لباس پوشیدن فرد اختلال ایجاد کند. اگر رژیم غذایی و ورزش اندازه یا افتادگی ناحیه تناسلی را بهبود نبخشد، ممکن است یک جراحی مونس پلاستی برای حل این مشکل لازم شود.

جراحی ناحیه مونس

مونس پلاستی که گاهی اوقات به عنوان لیفت شرمگاهی نیز شناخته می شود، بسته به میزان عمل می تواند تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام شود. اگر مقدار کمی از بافت برداشته شود، ممکن است فقط بیهوشی و سر موضعی لازم باشد. با این وجود اگر با برداشتن بافت زیادی از ناحیه مونس یا یک عمل جراحی تهاجمی مانند جراحی شکم همراه باشد، بیهوشی عمومی لازم خواهد بود.

در صورت نیاز  یک روش لیپوساکشن برای از بین بردن بافت چربی اضافی برای بهبود خطوط پس از عمل انجام می شود. یک برش افقی در لبه بالایی ناحیه شرمگاه زیر ناف ایجاد خواهد شد. عضلات زیرین لیفت  و محکم می شوند تا ناحیه شرمگاهی محکم تر و سفت تر شود. سپس پوست اضافی برداشته شده و پوست عانه به سمت بالا در موقعیت جدید خود کشیده می شود. از بخیه برای بستن برش استفاده خواهد شد. هدف از این جراحی کاهش و یا حذف پوست و چربی اضافی در ناحیه شرمگاهی است.

چه کسانی کاندید انجام مونس پلاستی هستند؟

چه کسانی کاندید انجام مونس پلاستی هستند؟

حال شاید برای شما سوال باشد که چه کسانی می توانند از جراحی زیبایی مونس پلاستی استفاده کنند؟ لازم است بدانید به طور کلی این روش جراحی زیبایی که برای قسمتی از ناحیه تناسلی انجام می شود می تواند برای هر کسی که ناحیه مونس بزرگی دارد مناسب باشد. لازم است بدانید هر خانم بالای 30 سال که احساس می کند ناحیه مونس او بیش از حد بزرگ و ناراحت کننده است می تواند از این جراحی زیبایی بهره ببرد البته همچنین در برخی از موارد برخی از دختران بالای 18 سال ممکن است به طور ژنتیکی دارای ناحیه ی مونس بزرگی باشد. این امر ممکن است موجب ناراحتی دختران شده و به خصوص هنگام انتخاب لباس و لباس پوشیدن، فرد را اذیت کند. در چنین حالتی این دسته از دختران نیز می توانند برای کوچک کردن ناحیه مونس اقدام کنند.

همچنین لازم است بدانید اگر یک خانم باردار است بهتر است انجام این عمل زیبایی را به دوران پس از زایمان خود موکول کند.

عوارض مونس پلاستی

مانند هر عمل جراحی دیگری، جراحی زیبایی مونس پلاستی نیز ممکن است عوارضی را به همراه داشته باشد. البته لازم است بدانید این عمل جراحی به صورت کلی کم عارضه بوده و دوره ی نقاهت آن نیز مناسب است. در برخی موارد نادر ممکن است این جراحی سبب خونریزی، عفونت، هماتوم و ایجاد زخم کوچک است. البته این عوارض به صورت نادر ممکن است اتفاق بی افتند. در کل می توانیم بگوییم این روش جراحی یک روش جراحی ایمن و کم خطر است.

عوارض و پیامد های طبیعی این عمل جراحی به صورت احساس درد در ناحیه ی شرمگاهی که مورد جراحی قرار گرفته و ترشح مواد زائد می باشد. این عوارض به صورت طبیعی هستند و بعد از گذشت یک هفته به صورت کامل از بین می روند. لازم است بدانید در مقایسه با دیگر روش های جراحی زیبایی ناحیه تناسلی این روش بسیار ایمن تر و راحت تر است. در واقع بعد از جراحی بیمار درد زیادی را احساس نمی کند. شاید تصور شما این باشد که جراحی زیبایی واژن بهتر از این روش جراحی است.

لازم است بدانید در عمل جراحی زیبایی واژن به صورت انحصاری واژن و ناحیه تناسلی مورد جراحی قرار می گیرد. در این عمل جراحی ناحیه ی بالای قسمت شرمگاهی مورد جراحی قرار می گیرد. در واقع این ناحیه در زیر شکم قرار دارد و در این جراحی به صورت دقیق روی این ناحیه کار می شود.

مراقبت های بعد از جراحی مونس پلاستی

مراقبت های بعد از جراحی مونس پلاستی

همان طور که گفتیم جراحی مونس پلاستی برای ناحیه مونس انجام می شود. بعد از این عمل جراحی ممکن است پزشک متخصص داروها، پماد و یا کرم هایی را برای بهبودی شما تجویز کند. مطابق با توصیه پزشک داروها را مصرف نمایید تا دوره ی درمان به صورت کامل انجام شود. همچنین لازم است بدانید از زدن هر گونه پماد و یا کرم که مورد تجویز پزشک نیست به شدت خودداری کنید. تنها داروهایی را استفاده کنید که پزشک برای شما تجویز می کند.

بهتر است بهداشت این ناحیه را حتما رعایت کنید. قبل از عمل جراحی مونس پلاستی ناحیه شرمگاهی خود را شیو کنید. بهتر از تا دو هفته بعد از جراحی مونس از شیو کردن این ناحیه خودداری نمایید. بعد از  جراحی مونس به مدت یک هفته دوره نقاهت شما طول می کشد. بهتر است تا 6 هفته از انجام فعالیت های سنگین خودداری نمایید. بعد از گذشت 2 هفته می توانید فعالیت های عادی خود را از سر بگیرد. همچنین بعد از گذشت 2 الی 3 هفته می توانید رابطه جنسی داشته باشید اما توجه کنید فشار و درد  به ناحیه شرمگاهی وارد نشود.