موهاى زائد جز عوامل ناراحت‌کننده‌اى است که در افراد به سبب اختلالات هورمونى؛ بیماری‌ها یا عوارض دارویى ایجاد مى‌شود و به زیبایى پوست فرد لطمه مى‌زند و در واقع پوست بدن و صورت فرد را از فرم عادی خارج مى‌کند. برخی براى از بین بردن موهاى زائد به راه‌کارهاى مختلفى روى مى‌آورند، اما به سبب ترشح هورمون یا جریان داشتن بیمارى، پس از مدت کوتاهی دوباره رشد موهاى زائد آغاز مى‌شود و از زیر پوست بیرون مى‌آید. کلینیک پوست و مو رخ آرا به شما لیزر موهای زائد را پیشنهاد می‌کند که نتیجه درمان آن یک پوست شفاف نرم و یک‌دست در کوتاه‌ترین زمان بدون درد و عوارض جانبی خواهد بود. لیزر موهای زائد بدن به شما اعتماد به نفس می‌دهد و سبب می‌شود برای همیشه با موهای زائد بدن خود خداحافظی کنید. در این مطلب به پاسخگویی چندین سؤال در زمینه موهای زائد که از متخصصان کلینیک پوست و موی رخ آرا به دفعات پرسیده شده بود می‌پردازیم.

به طور کلى هر فرد در سر و اندام خود چه مقدار و چه تعداد مو باید داشته باشد؟ و آیا تعداد مو در زنان و مردان متفاوت است؟

هر فرد بالغ حدود 5 میلیون فولیکول مو دارد که یک میلیون در سر و گردن قرار دارد و بقیه‌ی فولیکول‌ها در کل اندام پخش شده‌اند و با بالا رفتن سن تعداد آن کاهش مى‌یابد. شما به طور قطع افرادى را دیده‌اید که در جوانى بسیار پرمو بوده‌اند، ولى با پا گذاشتن به سنین میان‌سالى و سال‌خوردگى دچار ریزش موى سر و بدن مى‌شوند. تراکم مو در سن 20 تا 30 سالگى حدود 615 عدد در هر سانتی‌متر است. در حالى که در سن 90 تا 80 سالگى این تعداد به 435 عدد کاهش پیدا مى‌کند. فولیکول‌هاى مو در زن و مرد یک‌سان است، ولى نوع، رنگ و ضخامت آن تفاوت دارد. اگر فرد دچار بیمارى یا اختلالات هورمونى شود، موهاى بدن وى به شکل طبیعى رشد نمى‌کند و به جاى اینکه کرکى و نرم و روشن باشد، تیره و ضخیم مى‌شود.

هیرسوتیسم یا سندرم تخمدان‌های پلی‌کیستیک

پُرمویى و علت به وجود آمدنش چیست؟

هیرسوتیسم یا سندرم تخمدان‌های پلی‌کیستیک عارضه شایعی است که می‌تواند در نوجوانان و خانم‌های جوان باعث اضطراب و نگرانی و کاهش اعتمادبه‌نفس شود و گاهی عوارض روحی – روانی شدیدی هم به دنبال دارد. رشد غیرطبیعى موهاى بدن در خانم ها به شکل مردانه در مکان‌های خاصی از صورت و بدن خانم‌ها که وابسته به آندروژن است پرمویى یا در اصطلاح علمى هیرسوتیسم(HIRSUTISM) گفته می‌شود.

به پرمویى یا رشد غیرطبیعى موهاى بدن در خانم‌ها هیرسوتیسم (HIRSUTISM) می‌گویند.

موهای قسمت‌هایی از بدن خانم‌ها مانند (صورت، پایین شکم، دست و پاها، وسط سینه و اطراف سینه‌ها، ناحیه‌ی کمر و قسمت فوقانی پشت فرد)، در حالت عادی باید کمرنگ و نازک باشد که به آسانی قابل دیدن نیستند. اگر در هرکدام از این نواحی به جای این موهای نازک، موهای ضخیم و سیاه با الگوی مردانه رشد کرد، یا اگر در مدت زمان کوتاهی رشد سریع موهای ترمینال در نواحی خاصی از بدن که وابسته به آندروژن است مثل نواحی سینه، اطراف ناف و شکم، قسمت فوقانی و تحتانی پشت، قسمت داخلی کشاله ران و بازوها مشاهده شد حتما باید به پزشک متخصص پوست مراجعه کرد. هورمون‌ها (به ویژه هورمون مردانه‌ی تستوسترون) باعث افزایش رشد موهاى بدن می‌شود و بر رشد موهاى کرکى خانم‌ها تأثیر مى گذارد و ضخامت آنها را بیش‌تر مى‌کند. برعکس آن، هورمون زنانه (استروژن) سبب نازک‌تر و کم‌رنگ‌تر شدن موهاى بدن مى‌شود و رشد آن را آهسته‌تر و کندتر مى‌کند.

چه عواملى سبب بروز پرمویى یا هیرسوتیسم در بدن مى‌شود؟

هورمون‌ها به ویژه هورمون مردانه‌ی تستوسترون باعث افزایش رشد موهاى بدن می‌شود و بر رشد موهاى کرکى خانم ها تأثیر مى‌گذارد و ضخامت آن‌ها را بیش‌تر مى‌کند. برعکس آن، هورمون زنانه (استروژن) سبب نازک‌تر و کم‌رنگ‌تر شدن موهاى بدن مى‌شود و رشد آن را آهسته‌تر و کندتر مى‌کند. البته سایر هورمون‌ها (تیروئید، هیپوفیز و پروژسترون و… ) هم کم و بیش بر این جریان اثر مى‌گذارند و هر یک از آن‌ها به وجود مى‌آورند.

چه عوامل غیرهورمونى سبب ایجاد این هورمون مى‌شود؟

افزایش حرارت پوست به سبب التهاب یا گرم بودن محیط در رشد مو موثر است، برای مثال در فصل تابستان موها سریع تر رشد مى‌کنند. علاوه بر آن، برخى از بیماری‌ها مانند انسفالیت و ضربه‌ی مغزى و مصرف بعضى از داروها نیز به رشد موها کمک مى‌کند. سیستم بدن خانم‌ها به گونه‌اى است که تعداد کمى هورمون مردانه مى‌سازد؛ در بدن برخی از افراد، افزایش سطح هورمون مردانه و غیرطبیعى عمل کردن آن از جمله موارد پرمویی محسوب می‌‎شود.

چرا در بدن بعضى از خانم‌ها هورمون مردانه به شکل غیرطبیعى ترشح مى‌شود؟

منشا تخمدانى، غدد فوق کلیوى یا حتى بعضی از عوامل محیطى موجب پدیدار شدن این مشکل می‌شود؛ شایان ذکر است که در برخى افراد، سطح هورمون‌هاى مردانه افزایش پیدا نمى‌کند، بلکه فعالیت آنزیمی در پوست افزایش مى‌یابد که تستوسترون را فعال مى‌کند، این بی‌توازنی آنزیم می‌تواند عامل پرمویى شود و هیرسوتیسم بدون بالا بودن هورمون‌هاى مردانه در بدن فرد مشاهده شود. در کم‌کارى تیروئید و چاقى، ماده‌اى که هورمون تستوسترون را به خود جذب مى‌کند کاهش یافته و سطح تستوسترون آزاد و فعال در خون بالا مى‌رود و باعث پرمویى مى‌شود.