آیا از افتادگی پوست و چربی‌های اضافه ناحیه زیر شکم خود رنج می‌برید؟ زایمان، بالا رفتن سن و ژنتیک عواملی هستند که باعث تشدید این مشکلات می‌گردند، و متاسفانه رژیم غذایی و ورزش هم تاثیری بر روی آن‌ها ندارند. اگر از ظاهر نیمه پایینی شکم خود ناراضی هستید می‌توانید با انجام مینی لیفت شکم به نتایج دلخواه خود دست پیدا کنید. دوره نقاهت این عمل کوتاهتر از لیفت کامل شکم است.

شکم در نتیجه این عمل سفت‌تر و تخت‌تر شده و نیم‌رخ آن باریک‌تر می‌گردد.

مینی لیفت شکم در واقع شکل تعدیل شده ابدومینوپلاستی است. در این عمل پوست اضافه قسمت پایینی شکم (زیر ناف) برداشته شده و بافت‌های افتاده این ناحیه بهبود پیدا می‌کنند. شکم در نتیجه این عمل سفت‌تر و تخت‌تر شده و نیم‌رخ آن باریک‌تر می‌گردد. دکتر بسته به نیازهای شما می‌تواند ترک‌های پوستی زیر ناف را از بین برده و عضلات شُل شکم را کشیده و سفت کند. دکتر در صورت امکان از تکنیک‌هایی استفاده می‌کند که نیازی به تعبیه سیستم زهکشی زخم (دِرَن) نداشته باشند. این کار دوره نقاهت را بسیار راحت‌تر خواهد کرد.

کاندیدای مینی لیفت شکم

کاندیدای مینی لیفت شکم

این عمل زیبایی برای افرادی مناسب است که از سلامت عمومی خوبی برخوردار بوده، ثبات وزن داشته و در ناحیه شکم خود پوست اضافه زیادی ندارند. اگر ترک‌های پوستی یا افتادگی پوست زیادی دارید و یا عضلات شکم شما بیش از حد شُل هستند، بهتر است که جهت دستیابی به نتایج بهتر، عمل لیفت کامل شکم (ابدومینوپلاستی کامل) را انجام دهید.

جراحی مینی لیفت شکم جایگزینی برای کاهش وزن یا برنامه‌های ورزشی نیست. گرچه که نتایج حاصل از این عمل ماندگاری طولانی مدت دارند اما افزایش وزن پس از عمل می‌تواند بر روی نتایج تاثیر منفی بگذارد. اگر قصد کاهش وزن زیاد یا بچه‌دار شدن دارید، بهتر است که مینی لیفت شکم را به بعد از دستیابی به این اهداف موکول کنید.

برش‌های مینی لیفت شکم

برش‌های مینی لیفت شکم در چه نواحی ایجاد می‌شوند؟

برش ایجاد شده در این عمل جراحی بسیار کوچکتر از برش ابدومینوپلاستی کامل است. مینی لیفت شکم با ایجاد یک برش کوچک انجام شده و موقعیت ناف بدون ایجاد برشی اضافی تغییر داده می‌شود. در تکنیک‌های دیگر برای جابجایی موقعیت ناف، برشی در اطراف ناف ایجاد می‌شود. محل ایجاد برش‌ها به بدن شما و نحوه انجام عمل جراحی بستگی دارد. دکتر توضیحات لازم را در جلسه مشاوره در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا خواهد داد.

خطرات مینی لیفت شکم

خطرات مینی لیفت شکم

تصمیم به انجام این عمل، یک تصمیم کاملاً شخصی است. به همین دلیل باید مزایا، معایب و خطرات لیفت شکم را به خوبی بشناسید تا بتوانید تصمیمی قاطعانه در این زمینه بگیرید.

خطرات احتمالی مینی لیفت شکم عبارتند از: موقعیت نامناسب ناف، اِسکارهای نامطلوب، انباشته شدن مایعات در زیر پوست، خونریزی (هماتوم)، عفونت، مشکل در بهبودی زخم‌ها، لخته‌شدن خون یا چربی، تغییر احساسات پوستی، تغییر رنگ پوست، از بین رفتن ناف، نکروز چربی، عدم تقارن، افتادگی مجدد پوست، ترومبوز ورید عمقی، عوارض قلبی و ریوی، ورم دائمی پاها، آسیب به رشته‌های عصبی، نتایج غیرطبیعی. درمان برخی از این عوارض و مشکلات نیازمند انجام جراحی اصلاحی است. احتمال بروز اکثر این عوارض و خطرات بسیار کم است.

آمادگی برای مینی لیفت شکم

آمادگی برای مینی لیفت شکم

پیش از هر عمل جراحی، ابتدا سوابق پزشکی شما و داروهایی که مصرف می‌کنید مورد بررسی قرار می‌گیرند، زیرا مصرف برخی داروها بر روی عمل جراحی تاثیر می‌گذارند. ممکن است از شما خواسته شود که مصرف برخی داروها را تعدیل یا متوقف کنید. توجه داشته باشید که مکمل‌ها هم جزء این فرایند محسوب می‌شوند، پس در صورت استفاده، حتماً دکتر را در جریان بگذارید. دو هفته پیش از عمل مینی لیفت شکم باید از مصرف آسپیرین و محصولات آسپیرین، داروهای ضد التهاب (به جز استامینوفن و تیلنول) و داروهای گیاهی اجتناب کنید.

ممکن است از شما خواسته شود پیش از عمل آزمایشات و معایناتی را انجام دهید که این امر به وضعیت پزشکی شما بستگی دارد.

مصرف تنباکو و سیگار توانایی شفابخشی بدن را کاهش می‌دهد. ۶ هفته پیش از عمل مینی لیفت شکم باید سیگار کشیدن را متوقف کنید. همچنین باید مصرف محصولات ترک نیکوتین مانند آدامس نیکوتین‌دار یا نیکوردم را متوقف کنید.

در ۲۴ ساعت اولیه پس از عمل باید فردی را همراه خود داشته باشید تا از شما مراقبت کند.

روز عمل باید شخصی را همراه خود داشته باشید تا شما را به بیمارستان رسانده و پس از مرخص شدن نیز شما را به خانه برگرداند. در ۲۴ ساعت اولیه پس از عمل باید فردی را همراه خود داشته باشید تا از شما مراقبت کند. اگر عمل مینی لیفت شکم را همراه را عمل دیگری انجام داده باشید، احتمالاً باید یک شب در بیمارستان بستری شوید. در این صورت دکتر پیش از عمل حتماً شما را در جریان این موضوع قرار خواهد داد.

دکتر دستورالعمل‌هایی که باید در روز جراحی رعایت کنید در اختیارتان قرار می‌دهد.

دوره نقاهت مینی لیفت شکم

دوره نقاهت مینی لیفت شکم

پس از این عمل کمی درد، ورم، کبودی و تغییر موقت احساسات را تجربه خواهید کرد. معمولاً ۱ الی ۲ هفته پس از عمل می‌توانید به سر کار خود باز گردید، البته این موضوع به نوع شغل شما هم بستگی دارد. تا ۴ الی ۶ هفته پس از عمل مینی لیفت شکم باید از انجام فعالیت‌های سنگین اجتناب کنید. پس از مرخص شدن و بازگشت به خانه می‌توانید آرام راه رفتن را تمرین کنید.

احتمالاً درد ناشی از عمل تا چند هفته ادامه خواهد داشت. پس از عمل باید گن مخصوص مینی لیفت شکم را به تن کنید، این کار به بهبود بهتر شما کمک می‌کند. ممکن است سیستم زهکشی زخم (دِرَن) برایتان تعبیه شود که در این صورت دستورالعمل‌های مربوط به آن در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

اگر کشیدن عضلات شکم بخشی از عمل باشد، باید تا دو هفته پس از عمل، با حالت کمی خمیده راه بروید.

بخیه‌ها معمولاً جذبی هستند بنابراین به مرور زمان جذب بدن می‌شوند و نیازی به کشیدن آن‌ها نیست. هرگونه باند، پانسمان، چسب پوستی و … برای مدتی پس از عمل باقی خواهد ماند. اگر کشیدن عضلات شکم بخشی از عمل باشد، باید تا دو هفته پس از عمل، با حالت کمی خمیده راه بروید. طی این مدت بهتر است که برای برداشته شدن فشار از روی زخم‌ها در هنگام خوابیدن، بالشی را در زیر زانوهای خود قرار دهید.

نتایج مینی لیفت شکم

نتایج مینی لیفت شکم

باید به خاطر داشته باشید که نتایج این عمل بلافاصله قابل مشاهده نیست و باید برای دیدن نتایج نهایی حداقل چند هفته یا چند ماه صبر کنید، زیرا فروکش کردن کامل ورم‌ها زمان می‌برد. عکس‌های پس از عمل، حدود ۶ ماه بعد از عمل گرفته می‌شوند.

مینی لیفت شکم با چه نوع بیهوشی انجام می‌شود؟

این عمل تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود، یعنی طی عمل در حالت خواب و کاملاً ناهشیار خواهید بود.

مینی لیفت شکم چقدر طول می‌کشد؟

این عمل به تنهایی چیزی حدود ۲ الی ۳ ساعت طول می‌کشد. البته ممکن است مینی لیفت شکم در ترکیب با عمل‌های دیگر مانند لیپوماتیک یا برجسته‌سازی سینه انجام شود، که در این صورت مدت زمان آن بیشتر خواهد شد.