امروزه به ویژه بانوان به بهداشت پوست به ویژه پوست صورت اهمیت زیادی می دهند. و حتی این موضوع اعتماد به نفس آنها را نیز تحت تاثیر قرار داده است. بارها اتفاق افتاده است که یک روز قبل از آنکه به یک مهمانی یا مراسم بروید مشکلی مانند: جوش بر روی صورت شما ایجاد می شود که ترجیح می دهید به آن مراسم نروید. محققان با ایجاد روش های نوین و به روز خواسته های مردم را جواب داده اند یکی از جدیدترین روش های ترمیم پوست میکرودرم می باشد. که بازیگران و افراد مشهور مشتری پر و پا قرص این روش برای پوست خود هستند.

میکرودرم چیست؟

میکرودرم ابریژن یک روش غیر جراحی و تهاجمی بدون درد و نیاز به بیهوشی و بی حسی و بسیار سریع است برا ی درمان نواقص پوست. این روش با لایه برداری سطحی پوست جای جوش و سایر موارد مانند: کک ومک را به سرعت از بین میبرد و ترمیم میکند. البته اگر جای جوش و اسکار بر روی پوست عمیق باشد کاملا از بین نخواهد رفت. همچنین این روش باعث تحریک مویرگ های محل انجام این عمل و افزایش خونرسانی به محل شده و باعث رفرش و تازه شدن لایه های پوستی در محل مذکور و شفاف شدن پوست می شود.

مکانیسم عمل میکرودرم

مکانیسم عمل میکرودرم

این دستگاه از دو لوله مجزا با کاربردهای خاص تشکیل شده است. این دستگاه شامل یک پروب است که بر روی پوست کشیده می شود که لوله اول ذرات ریز کریستالی با ترکیب اکسید آلومینیوم یا روی هستند که باعث ایجاد خراش بسیار نازک بر روی سطح پوست و لایه برداری خفیف می شوند. لوله  دوم با مکانیسم مکش باعث جدا شدن کریستال ها همراه با لایه ها و سلول های مرده پوست می شود. و همچنین این عمل مکش باعث تحریک خونرسانی به محل و همچنین تحریک کلاژن سازی و جوان سازی پوست می شود.

موارد استفاده میکرودرم

موارد استفاده میکرودرم

استفاده از این روش برای موارد زیر معمول است:

  • برای از بین بردن کک و مک

میکرودرم باعث کم رنگ شدن این عارضه خواهد شد ولی کامل کک و مک را از بین نمی برد و معمولا پزشکان متخصص استفاده همزمان این روش با داروهای لکه بر را توصیه می کنند. که در این صورت تاثیر بهتری دارد. لازم به ذکر است که این لکه ها معمولا بعد از دوران بارداری ایجاد می شوند.

  •  جوان سازی صورت

میکرودرم باعث جوانتر شدن و روشن تر شدن پوست صورت و از بین بردن چین و چروک صورت می شود به شرطی که این چین و چروک ها عمقی و عمیق نباشد

  • میکرودرم  برای لکه های پیری

با افزایش سن لکه ها و تغییر رنگهایی در پوست ایجاد می شود که عموما به دلیل اثرات اشعه های آفتاب می باشد. این عمل باعث کم رنگ شدن و شفاف شدن پوست تا حدی خواهد شد ولی بهترین روش برای این موضوع مراقبت پوست افراد سالمند در مقابل نور آفتاب است.

  • میکرودرم برای جوش

انجام این عمل برای جوش با تشخیص پزشک متخصص صورت میگیرد. میکرودرم  برای جوش های سطحی که قرمزی و تغییر رنگ پوست و برجستگی یا فرورفتگی در لایه سطحی پوست ایجاد می کنند بسیار موثر و مناسب است. اگر این ضایعات پوستی عمقی باشد معمولا از لیزر برای درمان آن استفاده خواهد شد. معمولا برای انجام این عمل برای از بین بردن جوش بین 1 الی 3 جلسه میکرودرم  نیاز است.

  • میکرودرم برای جای جوش

در بسیاری از مواقع جوش از بین می رود و مشکل ساز نیست ولی جای آن برای مدت ها بر روی پوست به ویژه پوست صورت باقی می ماند. این حالت از قرمزی و تیره شدن تا تغییر رنگ پوست و فرورفتگی محل جوش متفاوت است. در صورتی که همه این موارد سطحی و در لایه بالایی پوست باشد. این عمل به راحتی باعث از بین بردن این موارد و تازه و روشن شدن پوست خواهد شد.

  • تاثیر بر جوش های سر سیاه

این گونه از جوش ها در نتیجه تجمع سموم پوستی در ایجاد می شود. بیشتر در بانوان به دلیل استفاده کردن بیش از حد از مواد آرایشی به دلیل سموم اکسیده شده ایجاد  می شود. و با میکرودرم  در طی 2 جلسه قابل ترمیم و برطرف شدن است.

عوارض میکرودرم

عوارض میکرودرم

این روش یکی از کم عوارض ترین موارد لایه برداری پوست است. بعد از انجام این عمل باید چند نکته مراقبتی در مورد پوست خود انجام دهید. به دلیل اینکه پوست بعد از میکرودرم  نازک شده است باید تا چند روز از اشعه آفتاب مراقبت کرده و از کرم های ضد آفتاب استفاده بکینم. همچنین بعد از اتمام عملیات قرمزی و التهاب پوست، سوزش و گزگز کردن موقت پوست، و ایجاد جوش زیر  پوستی موقت ممکن است اتفاق بیفتد.

انجام  میکرودرم برای چه افرادی ممنوع است؟

برای یکسری افراد نباید از این روش برای لایه برداری پوست بصورت دائم و یا موقت استفاده کرد

  • افرادی که دارای بیماری پوستی پسوریازیس هستند به طور دائم نباید از این روش استفاده کنند.
  • افراد تحت درمانی که  در حال رادیوتراپی گردن هستند، تا اتمام این درمان نباید از این روش استفاده کنند.
  • افرادی که طی 1 سال اخیر از داروی راکوتان استفاده کرده اند.
  • افرادی که طی 2 ماه اخیر در ناحیه صورت عمل جراحی زیبایی انجام داده اند.