از تزریق ژل یا تریق فیلر جهت کاهش و ترمیم چین و چروک‌های نواحی مختلف صورت استفاده می‌شود. ژوویدرم، رستیلن، پرلن، رادیس، کلاژن و … فیلر‌هایی هستند که در تزریق‌ها استفاده می‌شوند، و این درمان‌های جوان‌سازی پوست به صورت روز به روز طرافداران بیشتری پیدا می‌کنند. در حالیکه همه این مواد بی‌خطر هستند اما ممکن است در مواردی نادر عوارضی هم داشته باشند. مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا با بهره‌گیری از تیم پزشکی متخصص و مجرب آماده ارائه هرگونه مشاوره در زمینه تزریق ژل یا فیلر می‌باشد.

احتمال نابینا شدن

رگ‌های خونی بسیار کوچکی در محدوده پیشانی و چشم وجود دارند که خون را به این نواحی می‌رسانند. استفاده نامناسب از فیلرهای پوستی و تزریق چربی می‌تواند منجربه مسدود شدن یکی از رگ‌های خونی شود که به چشم خون می‌رساند. هنگامی که خون به دلیل مسدود شدن رگ خونی به چشم نمی‌رسد در نتیجه نابینایی رخ می‌دهد. به این عارضه انسداد شریان شبکیه (RAO) می‌گویند.

مقاله‌ای که در یکی از مجلات چشم‌پزشکی آمریکا چاپ شده است نشان می‌دهد که 12 داوطلب پس از انجام تزریقات زیبایی به یکباره بینایی خود را از دست داده‌اند و این موضوع در مورد تزریق چربی بدتر از این است. به نظر می‌رسید که این امر به دلیل تغییر سایز گلبول‌های چربی باشد که می‌توانند کوچک، متوسط یا بزرگ باشند. تغییر سایز گلبول‌ها موجب انسداد شریان‌های خونی می‌شود. ذرات فیلرهای پوستی معمولاً کوچک‌تر بوده و سایز آن‌ها یکسان است، بنابراین فقط شریان‌های بسیار کوچک را مسدود می‌کنند و برای شریان‌های بزرگ مشکلی ایجاد نمی‌کنند. در نتیجه احتمال نابینا شدن کم خواهد بود چون رگ خونی می‌تواند اکسیژن و مواد مغذی را به چشم برساند. علاوه بر این مقاله ابتدایی، مطالعات و گزارشات زیادی در این زمینه انجام شده و همه آن‌ها به یک نتیجه مشابه دست یافته‌اند: نابینا شدن یکی از عوارض محتمل تزریق ژل است.

آیا بروز این عارضه متداول است؟

تقاضا برای انجام فرآیندهای درمانی زیبایی زیاد است و هر روزه افراد جوان‌تر و کم سن و سال‌تر به تزریق ژل و فیلر رو می‌آورند. با توجه به اینکه سن تزریق فیلر روز به روز در حال کاهش است، بسیار مهم است که داوطلب پیش از انجام این فرآیندهای درمانی از تمامی عوارض جانبی بلند مدت و کوتاه مدت آن‌ها آگاه باشد.

درد و ورم موقت پس از تزریق چربی به صورت نیز کاملاً نرمال است.

تزریق چربی یا فیلرهای پوستی به صورت معمولاً بدون ضرر است. عوارض معمولی که پس از تزریق فیلر رخ می‌دهند شامل قرمزی پوست یا کمی درد و ورم در ناحیه تزریق است. درد و ورم موقت پس از تزریق چربی به صورت نیز کاملاً نرمال است. ورم ناشی از تزریق چربی طولانی مدت‌تر و کمی بیشتر از ورم ناشی از تزریق فیلر است. ممکن است پس از تزریق ژل یا چربی توده‌ها یا دانه‌هایی در زیر پوست ایجاد شوند. بروز عوارض جدی پس از تزریقات زیبایی بسیار نادر است اما در صورت وقوع بسیار آسیب زننده خواهد بود. ممکن است بسیاری از افرادی که تزریقات زیبایی را انجام می‌دهند از عوارض جانبی بلند مدت یا دائمی آن‌ها مانند نابینا شدن آگاه نباشند.

با توجه به تعداد زیاد تزریق ژل یا چربی که صورت می‌گیرد امکان وقوع عارضه‌های جدی مانند نابینا شدن بسیار کم و نادر است، در واقع به حدی نادر است که کسانی که این مطالعات را انجام داده‌اند نتوانسته‌اند تخمین دقیقی از وقوع آن‌ها ارائه دهند.